Donnerstag, 22. Juli 2021

Uoči utakmice Velež - AEK: Nerješeno, prije 42 godine

Na povratku sa prvenstvene utakmice sa Dinamom u Zagrebu, Velež je gostovao u Atini, gdje je pred oko 40.000 gledalaca odigrao prijeteljsku utakmicu sa AEKom, za koji je pored Bajevića, u novoj sezoni zaigrao i dugogodišnji Veležov “poslovođa” Franjo Vladić. Poslije zanimljive utakmice, u kojoj su se mreže tresle deset puta, utakmica sa grčkim šamiopnom završena je bez pobjednika, rezultatom 5:5.

Zanimljivo je da je sve do nekoliko minuta pred kraj Velež vodio sa 5:3. Golove za Rođene postigli su Okuka i Halilhodžić po 2 i Jakirović.

Prilog iz knjige “Legendarni FK Velež 1952 – 1992”, autora Enesa Vukotića, iz 2017. godine.

Uz tekst nije priloženo više podataka o utakmici, sastavima, stadionu, broju gladalaca, Uvidom u knjigu "Rođeni – 75 godina postijanja FK Velež", autora Ismeta Derviševića, iz 1997. godine, došli smo do podataka o sastavu Veleža, u utakmicama prije i poslije toga susreta.

FK Velež, jesen 1979.

Iz arhive, za podsjećanje:

Utakmica protiv Dinama je odigrana 5. augusta 1979. godine, u okviru 5. kola sezone 1979/80, na stadionu Maksimir, pred 40.000 gledalaca. Velež je golom Okuke poveo sa 0:1 u 21. minuti, a golove za Dinamo su postigli Kranjčar u 30. minuti iz jedanaesterca i Ćalasan u 56. minuti za 2:1.

Velež je u toj utakmici igrao u sastavu: Marić, Ćutuk, Hadžiabdić, Škrbo, (Slato), Matijević, Đurasović, Okuka, Slišković, Halilhodžić, Jakirović, Skočajić (Međedović). Trener je bio Vukašin Višnjevac.

Nakon utakmice u Atini Rođeni su 12. augusta 1979. godine, pod Bijelim Brijegom, dočekali Radnički iz Niša i odigrali neriješeno 1:1. Gosti su poveli u 80. minuti a Halilhodžić je izjednačio u 89. minuti.

Velež je u ovoj utakmici igrao u sastavu: Marić, Ćutuk (Bijedić), Hadžiabdić, Ledić, Matijević, Đurasović, Okuka, Slišković, Halilhodžić, Jakirović, Skočajić (Slato). Gledalaca 10.000.

U sastavu AEKa u to vrijeme igrali su Dušan Bajević i Franjo Vladić, tako da je ta prijateljska utakmica bila svoji protiv svojih. Nažalost ovom prilikom nismo došli do imena strijelaca za AEK, u ovoj utakmici.

Dušan Bajević je u AEK u iz Atine igrao od 1977 do 1981, gdje je odigrao 106 utakmica i postigao 65 golova. U AEKu je bio trener od 1988 do 1996. od 2002 do 2004. i od 2008 do 2010. godine.

Franjo Vladić je u AEKu igrao od 1979 do 1981, gdje je odigrao 21 utakmicu i postigao 2 gola.

(podaci: wikipedia)