Donnerstag, 17. Dezember 2020

Rođeni u prvom dijelu sezone 2020/21

Za vikend koji je ostao iza nas spuštena je zavjesa na jesenji dio m:tel Premijer lige BiH za sezonu 2020/21. U nastavku donosimo par statističkih podataka prvog dijela sezone, kako bi bolje sagledali uspjeh naših Rođenih. Podaci su iz Comet sistema.

Tabela

Velež je u 19 odigranih kola osvojio 33 boda i nalazi se na 4. mjestu. Upisao je 9 pobjeda, 6 remija i 4 poraza uz gol razliku 30:20.

Jesenji prvak, FK Sarajevo, osvojio je 12 bodova više (45), dok Rođeni za trećeplasiranom ekipom NK Široki Brijeg (34) zaostaje jedan bod, a za drugoplasiranim FK Željezničar (36) tri boda. Iza Veleža slijede ekipe Borca i Zrinjskog sa 32 boda.

Stadion Rođeni “neosvojiva tvrđava“

Kao domaćini, Rođeni su u 10 utakmica upisali 24 boda, odnosno 7 pobjeda, 3 remija i niti jedan poraz, uz gol razliku 19:14, te tako zauzimaju 3. mjesto, kada su domaće utakmice u pitanju.

Najviše “domaćih” bodova osvojili su Sarajevo (26) i Široki Brijeg (25), također iz 10 odigranih utakmica. Iza Veleža slijedi Borac sa 23 boda iz 9 utakmica. Najslabiji „domaćin“ je ekipa Krupe sa 8 bodova iz 10 utakmica.

Kao gosti, Rođeni su u 9 utakmica upisali 9 bodova, odnosno 2 pobjede, 3 remija i 4 poraza, uz gol razliku 11:16, te tako zauzimaju 5. mjesto kada su gostujuće utakmice u pitanju.

Najbolja „gostujuća“ ekipa je FK Željezničar sa 20 bodova iz 10 utakmica, te Sarajevo sa 19 bodova iz 9 utakmica. Najslabiji „gost“ je Olimpik, bez boda u 9 utakmica.

Golovi (postignuti/primljeni)

Velež je u prvom poluvremenu postigao 12, a u drugom 18 golova. Najviše golova Rođeni su dali u periodu od 81. do 90. minute (7 golova), od 41. do 50. minute (6 golova), te od 31. do 40. minute (5 golova).

Velež je u prvom poluvremenu primio 8, a u drugom 12 golova. Najviše golova primljeno je u periodu od 51. do 60. minute (6 golova).

U šest utakmica Rođeni su imali „clean sheet“, odnosno nisu primili gol, dok u tri utakmice nisu uspjeli zatresti mrežu protivnika.

Najbolji strijelci/asistenti

Najbolji strijelaci ekipe su Cvijanović i Mulić sa 9 golova, a prati ih Radovac sa 4 gola, dok su najbolji strijelci m:tel Premijer lige Tatar i Bilbija sa 10 golova. Za Rođene su još pogađali Ćosić i Anđušić (po 2 gola), dok su po jedan gol dali Zvonić, Ćivić, Ovčina i Zeljković.

Kada su asistencije u pitanju, Brandao je učestvovao u šest golova, od toga tri direktne asistencije, a još je veliki doprinos dao u tri gola svojih saigrača. Tri asistencije je skupio Vehabović, dok po dvije imaju Radovac i Ovčina (obje u zadnjem kolu protiv Mladosti). Po jednu su skupili Radović, Pršeš, Cvijanović, Osmić i Ćosić.

Nastupi (minutaža)

Kada su nastupi u pitanju, ukupno je nastupilo 22 igrača. Svih 19 nastupa skupili su Mulić (1310 minuta na terenu), Pršeš (1209) i Osmić (794). Po 18 nastupa imaju Zeljković (1570 minuta, najviše od svih igrača), Ćosić (1544), Cvijanović (1528), Vehabović (1016) i Ovčina (375).

17 nastupa imaju Radovac (1451) i Ćivić (695), po 16 su skupili Brandao (1320) i Zvonić (841). Bobić (1260) i Dario (829) su igrali na 14 utakmica, Radović (973) na 12 utakmica, Bihorac (676) na 11 i Anđušić (366) na 10 utakmica.

7 nastupa ima Cheshmedjiev (461), Bogdanović je branio na 5 utakmica (450), Čatić je 43 minute skupio u 4 nastupa. Po dva nastupa imaju Alagić (15) i Sijamija (9), dok priliku za igru u okviru m:tel Premijer lige nisu dobili Zvizdić, Jelovac i Kjosevski, kao i Behram i Hasanović koji se oporavljaju od povrede, te ih očekujemo spremne na proljeće 2021. godine.

Disciplina (Fair play)

Kada je disciplina u pitanju, Velež je dobio ukupno 48 opomena, od toga 46 žutih kartona, te dva crvena kartona. Na Fair play tabeli Rođeni se nalaze na 10. mjestu sa 127.000 bodova, koliko ima i Tuzla City na 9. mjestu. Na vrhu Fair play tabele nalazi se FK Borac (143.000, 31 opomena) i Zrinjski (142.000, 37). Na dnu se nalaze ekipe Krupe (125.000) i Slobode (124.000)

Ovim putem se još jednom zahvaljujemo svojim vjernim navijačima koji su bez obzira na zabranu dolaska na stadion bili uz svoje Rođene svaku utakmicu, te kupovinom donatorskih karata pružili veliku podršku.

Prva službena utakmica, u okviru 20. kola m:tel Premijer lige BiH na rasporedu je 27/28.02.2021. godine, kada Velež gostuje FK Radnik, dok je prva domaća utakmica na rasporedu 06/07.03.2021. godine protiv FK Borac.