Mittwoch, 17. November 2021

Završene potpuno neuspješne kvalifikacije

 






(fotografije portali)

BiH-Ukrajina 0:2 (0:0)

Stadion: Bilino polje.

Sudija: Antonio Mateu Lahoz (Španija).

Žuti kartoni: Demirović, Hadžikadunić (BiH); Zabarnyi (Ukrajina).

Strijelci: Zinchenko 0-1 58.; Dovbyk 0-2 75.;

BiH: Vasilj, Ahmedhodžić, Hadžikadunić, Kovačević, Sušić, Prcić (Krunić 63.), Hadžiahmetović (Nalić 71.), Gojak (Cimirot 63.), Stevanović, Demirović (Kodro 79.) i Menalo (Prevljak 71.). Selektor: Ivaylo Petev.

Ukrajina: Buschan, Matviiyenko, Zabarnyi, Stepanenko, Sobol (Shaparenko 63.), Zinchenko, Malinovsky (Sydorchuk 81.), Tymchuk, Yarmolenko (Karavaev 81.), Tsygankov (Dovbyk 75.) i Yaremchuk (Zubkov 75.). Selektor: Oleksandr Petrakov.


Fudbalska reprezentacija Bosne i Hercegovine odigrala je večeras pred oko 5.500 gledalaca na zeničkom Stadionu “Bilino polje” protiv Ukrajine posljednju utakmica kvalifikacija za Svjetsko prvenstvo u Kataru 2022. godine, koju su gosti dobili rezultatom 2:0 (0:0), te izborili drugo mjesto i plasman u baraž, dok je bh. tim završio kao četvrti u grupi D.

Finska je u istom terminu igrala na svom terenu protiv Francuske, koja je već osigurala plasman na SP, ali je i u tom meču, takođe, opravdala ulogu favorita i slavila s identičnih 2:0. Francuska je, tako, pomogla Ukrajincima, koji su večeras morali slaviti u Zenici, što im je i pošlo za rukom.

Selektor BiH Ivaylo Petev, nakon subotnjeg poraza, takođe, u Zenici od Finske rezultatom 1:3, čime su “Zmajevi” izgubili sve izglede za drugo mjesto i plasman u baraž, večeras je dao priliku i igračima koji su manje igrali u ovom ciklusu.

Osim povrijeđenih Edina Džeke i Asmira Kolašinca, u sastavu nije bio ni Miralem Pjanić, pa je s kapitenskom trakom na ruci počeo Adnan Kovačević.

Ukrajinci su, pak, igrali u svom najjačem sastavu. Za razliku od prošlomjesečnog duela u Ukrajini, koji je završio 1:1, u timu selektora Olexsandra Petrakova večeras su bili Malinovskyi i Zinchenko.

Gosti su očekivano imali više od igre i bolje prilike, a opasno su zaprijetili već u 6. minuti. Ruslan Malinovskyi je na oko 25 metara od bh. gola ukrao loptu Sanjinu Prciću i šutirao sa oko 20 metara, ali je lopta otišla zamalo pored desne stative golmana Nikole Vasilja.

Šut je s preko 25 metara iskosa sa lijeve strane isprobao i Oleksandr Zinchenko, čiji je šut u 17. minuti, takođe, završio zamalo pored stative. Gosti su opasno zaprijetili i 20. minuti, ali Roman Yeremchuk na vrhu peterca nije stigao loptu koju mu je s lijeve strane uputio Eduard Sobol.

Yeremchuk je i u 25. minuti bio u prilici, ali je njegov šut sa oko osam metara iskosa sa lijeve strane nogama odbranio Vasilj.

Prvu opsniju priliku, nakon nekoliko poluprilika, bh. tim imao je u 27. minuti preko Ermedina Demirovića. Njega je dobro uposlio Mateo Sušić, ali je Demirović šutirao pored gola.

Već u narednoj minuti šutirao je sa oko 17 metara kapiten gostiju Andriy Yarmolenko, ali je i njegov šut završio pored gola. U sudijskom vremenu prvog poluvremena, nakon kornera sa desne strane, šutirao je glavom Dennis Hadžikadunić, ali je golman Ukrajine Georgiy Bushchan paradom izbio loptu, koja je išla uz samu lijevu stativu.

Prvu ozbiljniju priliku u drugom poluvremenu Ukrajinci su imali u 57. minuti, nakon što je Malinovsky proigrao Yeremchuka, koji je šutirao ali je Anel Ahmedhodžić skrenuo u korner. Gosti su poveli u 59. minuti, nakon prodora sa lijeve strane Viktor Tsygankov. On je na petercu pronašao Zinchenkoa, koji je pogodio za 0:1.

Nakon kornera sa lijeve strane u 74. minuti, Ahmedhodžić je šutirao glavom ali je golman Bushchan ponovo zaustavio loptu na gol-crti. Bushchan je na visini zadatka bio i u 77. minuti, kada je šut glavom sa oko osam metara Smaila Prevljaka ispod prečke izbio u korner.

Tek što je ušao u igru, Artem Dovbyk je istrčao kontranapad te izbio sam pred Vasilja i pogodio donji desni ugao za 0:2. Dovbyk je i u 87. minuti izbio pred Vasilja, ali je na gol-crti bio Kovačević i spriječio da lopta uđe u gol.

(sport)


Idemo nezaustavljivo ka dnu

Andora, San Marino, Gibraltar, Lihtenštajn i slični nogometni patuljci su godinama kvalifikacije za svjetska i evropska prvenstva završavali sa mizernim brojem osvojenih bodova. Od sada je u njihovom društvu i Bosna i Hercegovina.

Zmajevi su kvalifikacije za Mundijal u Kataru završili na pretposljednjem mjestu grupe D sa samo jednom pobjedom i sedam osvojenih bodova.

Koliko je ukupni bodovni saldo Zmajeva mizeran najbolje ilustruje podatak da je Andora osvojila samo jedan bod manje.

Manje od naše selekcije bodova su sakupili samo još Kosovo (5), Kipar (5), Malta (5), Estonija (4), Farska Ostrva (4), Bjelorusija (3), Litvanija (3), Kazahstan (3), Azerbejdžan (1), Moldavija (1), Lihtenštajn (1), San Marino (0) i Gibraltar (0). Sve sami nogometni patuljci.

No, i neki dojučerašnji patuljci su nadmašili Zmajeve. Luksemburg je, primjera radi, u izuzetno teškoj grupi sa Srbijom, Portugalom, Republikom Irskom i Azerbejdžanom osvojio dva boda više od Zmajeva.

Više bodova od Zmajeva osvojili su i Slovenija (14), Slovačka (14), Armenija (12), Crna Gora (12), Sjeverna Irska (9), Latvija (9) i Bugarska (8).

Kada je u pitanju broj ostvarenih pobjeda, naša selekcija je na samom dnu. Zmajevi su upisali samo jednu pobjedu, a jedino lošiji od njih su Azerbejdžan, Kazahstan, Moldavija, Gibraltar, San Marino i Lihtenštajn koji nisu nijednom slavili.

Isto pobjeda kao BiH imaju Kosovo, Litvanija, Estonija, Bjelorusija, Farska Ostrva, Kipar i Malta.

Zaključak se nameće sam od sebe: Skoro svi napreduju, samo mi nazadujemo. Do kada, vidjet ćemo. I da li do samoga dna, ako već nismo već na njemu.

(klix)


Šta nas čeka dalje?

Nakon još jednih neuspješnih kvalifikacija za Evropsko prvenstvo, nogometna reprezentacija BiH narednu utakmicu igra protiv reprezentacije Sjedinjenih Američkih Država 18. decembra, kao gost.

Polovinom decembra saznaćemo rivale u B grupi Lige nacija koja je na rasporedu naredne godine. Naša selekcija se nalazi u prvom šeširu s Ukrajinom, Švedskom i Islandom, a žrijeb je zakazan za 16. decembar u Švicarskoj. Potencijalni rivali BiH su:

Šešir 2: Finska, Norveška, Škotska, Rusija

Šešir 3: Srbija, Irska, Rumunija, Izrael

Šešir 4: Slovenija, Crna Gora, Albanija, Armenija

Svaka grupa će imati po četiri selekcije. Četiri od šest mečeva na rasporedu su od 2. do 14. juna 2022. godine, a posljednja dva kola igraće se od 22. do 27. septembra.

Naredni kvalifikacioni ciklus Zmajevi će igrati u borbi za Evropsko prvenstvo 2024. godine koje će se igrati u Njemačkoj. Žrijeb kvalifikacionih grupa će se održati 9. oktobra 2022. u Frankfurtu, dok će se utakmice igrati od marta do novembra 2023. godine.

(sport)




Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen