Mittwoch, 30. Juni 2021

Radost osvježenja

 


Trenutno je stanovništvu u Njemačkoj ponovo dozvoljeno da čine puno toga, što je tokom pandemije bilo nedozvoljeno. Da idu u restorane, muzeje i pozorišta. Takođe i u fitnes klubove, ili na njegu stopala.

Samo okupljanje više osoba i ples, i dalje podliježu strogim pravilima poput obaveznih testova i maski, čak i na otvorenom.

Pa na šta onda može više ličiti, nego na neke demonstracije, ovo šta se prije nekoliko dana dešavalo u Berlinu, njemačkoj prijestolnici?

Tamo su se prošle nedjelje, već po drugi put, na Landwehrkanalu sastali organizatori i ljubitelji partyja, pod imenom „Alle in einem Boot“, “Sve u istom brodu”.

Klubovima u Berlinu i drugim gradovima voda je bukvalno do grla - metafora je, koja će vjerovatno još dugo ostati na snazi.

(stern)

(Novasloboda.ba)

Euro 2021 – Raspored utakmica do finala

 

EM 2021: četrtfinale

    VF 1: petak, 2. Juli, Schweiz - Spanien, St. Petersburg, 18:00

    VF 2: petak, 2. Juli, Belgien - Italien, München, 21:00

    VF 3: subota, 3. Juli, Dänemark - Tschechien, Baku, 18:00

    VF 4: subota, 3. Juli, Ukraine - England, Rom, 21:00


EM 2021: polufinale

    HF 1: utorak, 6. Juli, VF 1 - VF 2, London, 21:00

    HF 2: srijeda, 7. Juli, VF 4 - VF 3, London, 21:00


EM 2021: finale

    nedelja, 11. Juli, HF 1 - HF 2, London, 21:00

    (sport)


Projekat omladine iz Donje mahale u Mostaru, “Don’t forget Srebrenica”

 


Poštovani; Obraćam Vam se povodom obilježavanja dana genocida nad bošnjacima Srebrenice. Omladina naselja Donja Mahala idejni je tvorac “ izvanrednog” projekta kojim bi na dostojanstven način u svijet još jednom posalala sliku osude najvećeg stradanja jednog naroda u drugoj polovini XX stoljeca na evropskom tlu. 

U planu je da se na šlaufima traktorskih guma 11.7.2021.god. rijekom Neretvom od Mejdana do Brkića mosta pronese specifično izrađen srebrenički cvijet prečnika 5. metara kojeg će plivajući pratiti 9 momaka (simbolika 9. bosansko-hercegovaških heroja ).

U 11 sati i 7 minuta cvijet će biti tačno ispod Staroga mosta i plivači će zajedno sa ostalim učesnicima I posmatračima ispratiti skok sa Staroga mosta bez aplauza, posvećen Srebrenici. Na starom mostu će stajati 4 momka koja će na svojom majicama nositi broj 8372…….,bacit će ljiljane (cvijet) u Neretvu i krenut će “Srebrenički inferno “. Cvijet i plivči će nastaviti dalje. Na lijevoj obali Neretve stajti će momci i djevojke koji će pored “srebrničkog cvijeta” na prsima nositi brojeve 11.05.1995.g. i slova S R E B R E N I C A, a na desnoj obali će biti djeca u majicama sa velikim cvijetom Srebrenice na prsima i biti će poredani u broj 8372.. 

Sa poznate mostarske skakaonice Duradžik na kojem će stajati dvoje obučenih u boje zastave Bosne i Hercegovine i FK Velež (jednog od simbola grada Mostara ) stameno držeči zastavu ljiljana i državnu zastavu, skok će izvesti momak obučen u Veležove boje bez aplauza.Vazdušnom linijom od Starog mosta do Lučkog planiramo postavit 100-njak zastava sa ljiljanima. 

Ovaj izuzetno vrijedan projekt za sve nas će početi 10.7. 2021.g. u 9 sati naveče gdje je će UG Sinovi Mahale na Šehidskoj česmi pored ”Spomen sobe” upriličiti projekciju filma “Quo Vadis ,Aida“ Jasmile Žbanić, koji govori o stradanju u Srebrenici, (dio filma je sniman i u gradu Mostaru).

Također je u planu da se do 11.07.2021.g. izradi veliki grafit na igralištu ”Harem” u Donjoj Mahali sa pločom na kojoj će pisati “Don’t forget Srebrenica” koju će zvanično otkriti devet plivača po završetku spuštanja niz Neretvu. Kako ovakva ideja iziskuje dosta troškova; 200 majica sa urađenim cvjetom Srebrenice, izgradnja srebreničkog cvijeta prečnika 5 metara koji će ploviti Neretvom, mural cvijeta Srebrenice, 100 zastava ljiljana, specifične majice za učesnike, ozvučenje..., ovim putem bih Vas zamolili ako ste u mogućnosti da nam pomognete u ovom projektu.

Neka cvijet još jednom odnese poruku u čitav svijet; “Don’t forget Srebrenica”.

Unaprijed hvala,

Dženan Duraković 061561451

Semir Mahmutćehajić 060 3305100

Amar Škoro

Mirza Jelin

Raja Donje mahale


link: https://www.facebook.com/26-ta-godisnjica-genocida-u-Srebrenici-112122231120153


(facebook/ 26-ta godišnjica genocida u Srebrenici /20210629)

Iz starih knjiga: “Ka obalama Jadrana”, knjiga Jana Treštika iz 1897. godine







U knjizi Jana Třeštíka "Ka obalama Jadrana" iz 1897. godine, objavljene su grafike i fotografije iz Mostara. Autori ilustracija i fotografija bili su Karel Liebscher, Ljudevit Kuba i František Topič.

Originalan naslov knjige je: Jan Třeštík: "Ku břehum Adrie: Od Sarajeva do Dubrovníku", izdata 1897. godine u izdanju J. Otto.

Jan Třeštík rođen je 1859., a umro 1935. godine. Bio je češki književnik i etnograf. Od 1898. do 1920. predavao je u državnoj industrijskoj školi u Jaroměřu. Između 1884. i 1894. radio je na Volhynia u nacionalnom jedinstvu regije Pošumava i tamo osnovao stručnu školu za izradu košara i zimsku ekonomsku školu. U periodu od 1894. do 1898. boravio je u Sarajevu, a tokom njegovog boravka nastale su knjige Hercegovské obrázky (1889), Do obala Jadrana (1897) i Na slovenskom jugu (1897). Pisao je etnografske i ekonomske studije u časopisima.

Nakon austrougarske okupacije osmanske Bosne i Hercegovine 1878. godine, Česi su mogli imati koristi od austrougarskog imperijalnog pothvata, a neki su to odmah i učinili. Krajem 19. i početkom 20. vijeka, Česi su osnovali fabrike i građevinske firme u Bosni i Hercegovini, češki kapital je sudjelovao u financiranju lokalnih preduzeća, a u Sarajevu su osnovane podružnice čeških financijskih institucija (Nečas 1987). Česi su bili službenici u austrougarskoj administraciji okupiranih zemalja, a Bosna i Hercegovina je pružala posao mnogim češkim učiteljima, ljekarima, arhitektama, oficirima i kvalificiranim i nekvalificiranim radnicima.

Čehe su toga vremena posebno interesovali domaći stanovnici u novim krajevima, sa kojima su trebali razvijati daljnju saradnju u proizvodnji i trgovini. Třeštík je u ovoj knjizi posebno naglašavao da muslimani i kršćani Bosne i Hercegovine govore istim slavenskim jezikom i da su sačuvali mnoge navike i običaje iz zajedničke prošlosti: iskreno gostoprimstvo, vjernost u prijateljstvu i bratstvo po izboru (pobratimstvu), kao i pravu patriotsku ljubav prema svojoj zemlji. A to je bio znak, da se s domaćim ljudima može ući u posao.

Za nas su iz ove knjige više interesantnije ilustracije, iz Mostara, gore spomenutih autora, koje su nam već otprije poznate i o kojima smo pisali na ovom mjestu

U prilogu: grafike iz knjige, Mostar iz 1897. godine

Priredili Arnin Džabirov, Smail Špago, Tibor Vrančić

(NovaSloboda.ba)

Dienstag, 29. Juni 2021

Iz cijelog svijeta: nevjerovatni pogledi

Ovdje možete vidjeti redovno ažurirane, neobične fotografije iz cijelog svijeta.


Polja lavande cvjetaju u Solunu (Grčka).



Joga praktičari učestvuju na jednom kursu u New Yorku (SAD) na terasi Edge, koja se na 345 metara smatra najvišom palubom pod otvorenim nebom, na zapadnoj hemisferi. S terase se pruža dobar pogled na Slyline Manhattana.


Uinatam Pataxo, iz plemena Pataxo, protestuje protiv vlade predsjednika Jaira Bolsonara, ispred palače Planalto u Brasiliji (Brazil).


Nakon što se tradicionalna trka konja Royal Ascot prošle godine morala održati bez publike, ove godine se publika vratila na kraljevski travnjak. Visoko društvo sastaje se ovdej punih pet dana i noći, kako bi slavilo i kladilo se na licu mjesta.


Navijač Francuske ispred Allianz Arene u Minhenu. Francuska i Njemačka sastali se u grupnoj fazi Evropskog prvenstva 2021. godine. Pobjednik je bila francuska reprezentacija.


Aktivisti Oxfama sa maskama šefova vlada G7, protestovali su na plaži Swanpool u blizini Falmoutha, tokom samita G7 u Cornwallu u Velikoj Britaniji.


Učesnik nošenja olimpijske baklje u Tokiju u Japanu, prolazi pored umjetničkih djela Yayoi Kusame.


Pješakinja prolazi pored freske u Navi Mumbaiju u Indiji, koja prikazuje medicinsko osoblje na prvim linijama borbe protiv koronavirusa. U indiji je takozvani delta mutant korona virusa u pravom naletu, a slika bi mi moglo poslužiti kao opomena da od virusa i njegovih mutanata, još nema opuštanja.

(web)

(spagos)

Uoči Wembleya 2021!

 


Poznata je doskočica, koju je jednom izgovorio engleski reprezentativac, fudbaler Gary Lineker o fudbalu kao "jednostavnoj igri, u kojoj 22 čovjeka 90 minuta trče za loptom i gdje na kraju uvijek pobijede Nijemci". On je ovo izgovorio nakon poraza Engleza od Njemačke na penale, na Svjetskom Prvenstvu u Italiji 1990. godine. Doskočica je već odavno je postala kliše, a možda razloge ovog "prokletstva" treba tražiti u sumnjivom i nikad razjašnjenom golu Geoffa Hursta kojim je Engleska 1966. na Wembleyu osvojila titulu svjetskog prvaka.
Na Evropskom prvenstvu 2020/2021 susret dva rivala odigraće se u osmini finala.

Kako je najavljeno, na Wembley stadionu večeras ne mogu prisustvovati navijači iz Njemačke, zbog novonastalih uslova pandemije. Bez obzira na zabranu dolaska njemačkih navijača, kako kažu, ne Wembleyu će se večeras naći 45.000 domaćih navijača.

Usput: na prvoj utakmici osmine finala Italija - Austrija bilo svega 21.500.


A kako je to bilo prethodnih dana na mnogim mjestima širom Njemačke?

Evropsko prvenstvo po principu “Sam svoj majstor”, ili Snađi se kako znaš, u parku u Wiesbadenu, Njemačka.

Ljubitelji fudbala su ovako gledali prvu utakmicu njemačke reprezentacije protiv Francuske.

Televizijsku sliku su projicirali pomoću bimera, na jedan razgrnuti, zategnuti čaršaf, koji im je poslužio kao ekran. Sve je bilo ok, jedino im je krajnji rezultat utakmice pomutio improvizovanu zabavu Public Viewinga.

Kako je poznato, Njemačka se kroz grupu provukla jednom pobjedom, jednim porazom, uz jednu neriješeno odigranu utakmicu.

Englezi su u grupi bili suvereniji, sa dvije pobjede i jednim nerješenim rezultatom.

Da li će ljubitelji fudbala ovako odgledati i večerašnju utakmicu sa Wembleya, zavisin uveliko od vremenskih prilika. Vremenska prognoza u velikom dijelu Njemačke kaže: večers kiša!

(spagos)



Priča iz sehare!



"Mom dedi je pričao neki njegov ahbab koji je bio učesnik ovog dogadjaja tridesetih godina prošlog vijeka.

Naime,taj dedin jaran je bio pomoćnik svom babi u dućanu.

Uđe mušterija, selame se, ispitaju, i mušterija poče:

-Beže, daj der mi jedno dvije kile one tvoje kahve,baš mi je nešto plaho dobra...

-Eeee,moj ahbabu, ti ćeš meni halaliti, ali kahve neima, nestalo mi. Ali eno ima preko puta kod Selim-age,ako nije bolja od moje, gora nije...

Čovjek se zahvali i ode u dućan preko puta.

Tek tad ovaj gazdin sin (prijatelj mog dede), odluči da progovori:

-Babo, što ti čovjeku reče da neima kahve, kad ima?

- Tišina magarac jedan, šta ti znaš?! Nama je od sabaha ušlo pet mušterija, a evo pratim, kod komšije nije još niko, pa neka krene čovjeka!

... Eto,takvi su nekad bili ljudi, bar većinom...A sad?"

(mostarskibehar20210628)

(fotografija, ilustracija, Glavna ulica, 1900tih, cidom)

(spagos)

Montag, 28. Juni 2021

U posjeti jednom starom hrastu

 





Najmoćniji hrast lužnjak u Evropi nalazi se u Mecklenburgu, Njemačka. Jedan tim istraživača i stručnjaka, ovih dana je obavio zdravstveni pregled hrasta.

"Drevni hrast" širi svoje grane preko travnjaka. On je jedan od pet najstarijih hrastova iz Ivenacka. U pejzažu oko Mecklenburškog jezera, ovaj hrast privlači publiku, a posjetitelji mu hrle u pohode. Kako kažu, vjerovatno ih dođe više od 100.000 godišnje, da pogledajte ovaj najmoćniji hrast lužnjak u Evropi: debeo tri i po metra i visok više od 30 metara, ima stablo od 140 kubika. Njegovi obožavatelji moraju hodati mnogo metara unazad dok im ovaj div ne stane u ekran kamere mobitela.

Trebao bi imati najmanje 800 godina, a u narodu ga jednostavno zovu 1000-godišnjak. Starost se ne može preciznije odrediti, jer su njegovi unutrašnji godišnji prstenovi već odavno nestali.

Moćno drvo stoljećima je fasciniralo ljude izvan Mecklenburga. Ovdje su pozirali ponosni mladenci i dječaci u mornarskim odijelima. Šumari i drvosječe dolazili su iz cijelog svijeta. U vrijeme DDR hrast je dobio poštansku marku.

Kralj dobija posjete školskih ekskurzija, dnevnih izletnika i hobi fotografa – a povremeno i duhovno nadahnute ljude, koji u njemu traže izvor snage.

Od 2016. godine najstariji hrast i šuma Ivenack i zoološki vrt, zaštićeni su kao nacionalni spomenik prirode u Njemačkoj.

I na kraju, izvještaj stručnjaka: Hrast je zdrav ko drijen!

(stern)

(NovaSloboda.ba)


Zmajice u Vijećnici: Ovo nije zadnja velika stvar za nas, idući put dolazimo s nečim oko vrata

 




Bh. košarkašice na sjajan način su dočekane danas u sarajevskoj Vijećnici, gdje je održana konferencija za medije.

Nakon gradonačelnice Sarajeva Benjamine Karić, javnosti se obratio i Samir Avdić, ministar kulture i sporta KS, koji je izrazio nadu da će se spektakl nastaviti u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo.

Potom je riječ dobio Amer Čolan, generalni sekretar KS BiH.

“Nakon teških 50 dana, obzirom na uslove kakve smo imali zbog Covida, ja ne bih puno da pričam, jer su košarkašice one koje su ovo hrabro iznijele. Pokazale su bosansko srce hrabro i čestitam im jer su iznijele sav teret. Sve oči su bile uprte na njih i one su naše heroine. Mi ćemo nastaviti raditi, a ovo nije kraj i nismo stali. Već nakon meča sa Švedskom, krenuli smo s dodatnim zahtjevima i aplikacijama. Tek nas očekuje borba za Svjetsko prvenstvo i nadamo se da idemo tamo. KS BiH će se potruditi da u BiH organizuje jedan od kvalifikacionih turnira. U kojem gradu – vidjećemo sve. Nadam se da ćemo imati podršku i da ćemo slaviti s našim navijačima”, istakao je Čolan.

Tim menadžer reprezentacije Razija Mujanović istakla je da je najveća snaga reprezentacije zajedništvo.

“Hvala vam što ste došli u ovolikom broju da obilježimo ovaj veliki rezultat. Curama ovo puno znači, jer je ovo nešto prvo veliko što su napravile, ali ja obećavam da nije posljednje. Snaga ove reprezentacije je to zajedništvo i sigurno da bez toga nema rezultata”, rekla je legendarna Raza.

Riječ je potom dobio selektor Goran Lojo.

“Prelijep je osjećaj. Pozdrav svima i hvala što ste nas ugostili. Napravili smo uspjeh koji nikad dosad niko u našoj košarci nije ostvario. Predstoje nam novi izazovi, kvalifikacioni turnir za SP u februaru, a u novembru već počinju i kvalifikacije za EP. Hvala košarkašicama i mojim saradnicima. Zajedno smo postigli ovakav uspjeh”, istakao je Lojo.

Uslijedilo je pitanje šta je potrebno da u budućnosti nastavimo s nizanjem ovakvih i većih uspjeha.

“Potrebna je podrška vlasti i sponzora. KS BiH čini sve da nam osigura sve uslove za pripreme i takmičenje. Mi to imamo i zato i dolaze ovi rezultati. Pozvao bih i ostale da podrže ovo, jer je košarka najtrofejniji timski sport u Bosni i Hercegovini i to treba podržati”, rekao je Lojo.

Kapitenka Milica Deura je izrazila nadu da će sljedeći put Zmajice stići i s medaljama oko vrata.

“Ponosna sam na ove djevojke iza mene, jer su napravile čudo. Samo one znaju koliko smo rada i napora uložile u ovih 50 dana i šta smo prošle. Zaista sam sretna i stvarno mi je puno srce. Sljedeći put kad nas budete dočekivali nadam se da ćemo imati i nešto oko vrata”; rekla je Deura misleći na medalje s velikih takmičenja.

“Još puno toga je pred nama i samo možemo rasti kao ekipa”, dodala je ona.

Čolan nije želio uopšte govoriti o politici i skretati pažnju sa Zmajica, a Nikolina Babić je govorila o svoja 23 poena protiv Belgije u sjajnom meču i trijumfu BiH.

“Dobila sam priliku koju sam na najbolji način iskoristila, ali timska igra je najbitnija. Možda se nekad pojedinac istakne, ali svaka igračica je jednako zaslužna za uspjeh. Drago mi je da smo pobijedile Belgij i da sam doprinijela tome. Košarka je timski sport”, rekla je Babić.

Marica Gajić je dobila pitanje koliko je teško bilo gledati saigračice u posljednje dvije utakmice, koje je propustila zbog povrede.

“Uvijek je teško gledati to sa strane. I u februaru mi je bilo teško, ali ovo su lavice i niko nema srce kao ove djevojke. Mi imamo X faktor i to je naše zajedništvo i to je ono što nas razdvaja od drugih reprezentacija. Tu smo da jedna drugu podižemo i uz saigračice je sve lakše”, rekla je Marica.

(NovaSloboda.ba)

Na Partizanskom, 1975.

                               



Partizansko spomen groblje Mostar, 1975.
kolor obrada Aid Čizmić

Sonntag, 27. Juni 2021

U čast domaćim ribarima

 


Morsko lječilište na Baltičkom moru, mjesto Zingst u plkrajini Mecklenburg Vorpommern nije poznato kao neka živahna kulturna metropola. Umjesto toga, postoji mirnoća koja je probavljiva za tijelo i dušu.

Ali lokalni likovi prikazani su u najboljem svjetlu: Izložba fotografija u velikom formatu, odaje počast ribarima, koji posjetioce gledaju kao pravi sinovi pješčanih dina sa obale.

(news)

(NovaSloboda.ba)

Košarkašice na kraju na petom mjestu

 


Ženska reprezetnacija BiH izborila je plasman u kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo nakon što su u meču protiv Švedske ostvarile ubjedljivu pobjedu, a Eurobasket su završile na petom mjestu

Bosna i Hercegovina je peta u Europi

Ženska košarkaška selekcija Bosne i Hercegovine osvojila je peto mjesto na Eurobasketu.

Ovo je historijski uspjeh bh. košarkašica, a izabranice Gorana Loje su osvojenim petim mjestom osigurale nastup u kvalif. za SP 2022 (igraju se u februaru naredne godine).

BiH je danas u susretu za plasman od 5. do 8. mjesta deklasirala Švedsku u Valenciji sa 82:63, a peta pozicija je osvojena zahvaljujući trijumfu Rusije nad Španijom od 78:74.

Prema pravilima takmičenja nisu predviđeni susreti za peto i sedmo mjestu, pa se konačni poredak određuje prema ukupnom skoru na turniru.

Reprezentacije BiH i Rusije su Eurobasket završile sa omjerom od četiri pobjede i dva poraza, ali je BiH završila kao peta zbog bolje koš razlike.

(reprezentacija.ba)


Otišli smo da se borimo, i pobijedimo!

Bosna i Hercegovina je među šest najboljih na FIBA Women's EuroBasket ! Idemo naredne godine u Australiju da se borimo za plasman na Svjetsko prvenstvo!
Za Valensiju me vežu posebne emocije, ovdje se osjećam kao kod kuće. Ovdje smo moj pokojni trener Miki i ja ispisali historiju ženske košarke. Sinoć sam sanjala da je na tribinama i da nas gleda. Ova pobjeda je za tebe treneru i za sve vas koji nas pratite od prvog dana.
Prije odlaska na pripreme imala sam žustre rasprave sa prijateljima iz svijeta košarke. Rekli su mi da je uspjeh što smo se plasirali i da nam treba biti cilj da odemo i da se ne obrukamo.
Rekla sam im da ova ekipa i ja nemamo takav mentalitet. Ako ćemo ići sa bijelom zastavom, onda bolje da ostanemo kući i gledamo utakmice preko TV ekrana. Rekla sam im, ako idemo, onda idemo sa mislima da svakoga možemo pobjediti. Ako idemo, onda idemo da se borimo i da nas na kraju utakmice nagrade aplauzom i ovacijama. Ako idemo, onda idemo da nakon utakmice izađemo uzdignute glave sa parketa bez obzira na rezultat.
Otišli smo, a dalje znate..
Radujte se, idemo daljeeee!

Volim te Bosno i Hercegovino!

(Razija Mujanović/facebook/20210626)


Pismo bh. košarkašica

Košarkašice ženske reprezentacije BiH u zajedničkom pismu bh. javnosti zahvalile su se svim navijačima na velikoj podršci tokom Eurobasketa, ali uz poruku da im ne trebaju čestitke političara nakon što im ranije nisu pružili podršku.

One su se prije svega zahvalile na ogromnom broju poruka podrške koje su dobile tokom Eurobasketa uz poruku da javnost ne može ni zamisliti koliko im je značila ta emocija i podrška u najtežim trenucima.

Dalje su istakle da su ostale zapanjene količinom čestitki bh. političara sa svih nivoa vlasti, a koji ranije nisu izdvojili sredstva za njihove pripreme. Također su se dotekle i dočeka u Sarajevu uz poruku da ne žele ništa spektakularno, već da se taj novac proslijedi košarkaškim klubovima i školama košarke u BiH.

Njihovo saopćenje i obraćanje bh. javnosti prenosimo od početka do kraja.

"Dragi naši navijači, prijatelji i sugrađani,

Prije svega vam se moramo zahvaliti na ogromnom broju poruka podrške koje ste nam slali dok smo se na Evropskom prvenstvu borile da ostvarimo što bolji rezultat za našu domovinu.

Ne možete ni zamisliti koliko su nam značile te emocije kojima ste nas hranili, bili ste naša snaga u najtežim trenucima. Ovo što smo ostvarile poklanjamo svima vama u Bosni i Hercegovini, to je uspjeh svih nas.

Zajednički, bez ikakvih podjela, kako i treba biti. Nažalost, ima i onih kojima ne možemo uzvratiti na lijepim riječima.

Bile smo zapanjene količinom čestitki političara s najviših nivoa vlasti, a koji predhodno nisu izdvojili ni pfeninga za naše pripreme. Da ne govorimo kako takođe od njih nismo dobile bilo kakvu nagradu za plasman na Eurobasket, kao ni za ulazak među najboljih osam ekipa Evrope. Raznih obećanja i inicijativa je bilo, ali očito je tek riječ o jeftinom populizmu, jer nikad nisu realizovana. Bez obzira koje bilo opravdanje za takav maćehinski tretman reprezentacije, nije u redu da političke poene na našem uspjehu grabe oni koji do jučer nisu htjeli ni da nas pogledaju.

U tom smislu, želimo nešto reći i o spektakularnom dočeku koji se, kako čujemo, priprema za nas u Sarajevu. Nema potrebe za blještavilom i rasipanjem. Mi smo to shvatile po dolasku na pripreme u Fojnicu, gdje su nas stotine mališana dočekale s pjesmom i zastavama naše zemlje, kada je malo ko bio uz nas. Takav doček, prije samog Eurobasketa, pamtit ćemo dok smo žive. Takav doček želimo i u Sarajevu, ispred Vijećnice, jednostavan, ali emotivno bogat. Pjevat ćemo i radovati se. Ništa nam više ne treba. Imamo jedni druge, to je više nego dovoljno.

Novac koji ste namijenili našem spektakularnom dočeku željele bismo da poklonite košarkaškim klubovima i školama košarke u Bosni i Hercegovini, kako bismo sutra svi skupa mogli neke nove klince i klinceze gledati u dresu reprezentacije na evropskim i svjetskim prvenstvima.

To će biti najveća nagrada koju možemo dobiti, i mi i zemlja koju toliko volimo!", piše u zajedničkom pismu.

(klix)


Jonquel Jones: Nevjerovatan je osjećaj učiniti zemlju ponosnom

Jones je protiv Švedske ubacila 34 poena i dodala 19 skokova

Jonquel Jones je predvodila BiH do velike pobjede nad Švedskom na Eurobasketu od 82:63 i plasman u kvalif. za SP 2022.

Jones je zabila čak 34 poena i dodala 19 skokova, a poslije utakmice za razigravanje od 5. do 8. mjesta na Eurobasketu je govorila na zvaničnoj press konferenciji.

“Samo smo željele izaći na teren i biti agresivne. Imale smo jedinstvenu priliku i uspjele smo da dođemo do kvalifikacionog turnira za SP prvi put u historiji države. Počele smo jako utakmicu, igrale snažno napadački i uradile stvarno dobar posao. Ponosna sam na ovaj tim”, kazala je Jonquel na početku press konferencije.

Najbolja bh. košarkašica ističe da je nevjerovatan osjećaj igrati na Eurobasketu.

“Ovo je nevjerovatno iskustvo. Pripreme su bile odlične, naši navijači su sjajni i naše je bilo samo da izađemo na teren i da igramo. Nivo ponosa kojeg navijači ove reprezentacije posjeduju je nevjerovatan. Niko nije očekivao od male države da postigne ovakav veliki rezultat. Sretna sam što sam dio ovog svega.”

Jones je za kraj dodala da joj je košarka otvorila mnoge prilike u životu.

“Da, nevjerovatno je. Košarka mi je otvorila mnoga vrata i prilike. Igrala sam u Francuskoj i Španiji protiv najboljih igračica na svjietu. Nevjerovatan je osjećaj učiniti zemlju ponosnom, takmičiti se i pobijediti. Kao što sam rekla, sretna sam da sam dio svega ovoga.”

(reprezentacija.ba)

(spagos)


Zapušteno Partizansko groblje u Mostaru svjedoči nemaru spomenika BiH








(tekst koji slijedi objavljen je na portalu klix.ba dana 26. juna 2021. godine, autor G.Š.)

Iako se za održavanje Partizanskog spomen-obilježja u Mostaru iz gradske kase izdvaja 30 hiljada KM godišnje, ovaj nacionalni spomenik naše zemlje, zatrpan smećem i zapuštenih travnatih površina nijemo svjedoči nemaru i lošem odnosu prema spomenicima u BiH.

Da je Partizansko spomen-groblje u Mostaru u veoma lošem stanju, uvjerili smo se prilikom posjete te ovjekovječili neslavne prizore kojih su se sramili i građani koje smo zatekli na tom lokalitetu.

"Ovo je zaista sramotno. Nedopustivo je da ovako izgleda bilo koja zelena površina na planeti, a da ne govorim za nacionalni spomenik koji je slovio za najljepši u Jugoslaviji", kaže nam Mostarka ogorčena stanjem na Partizanskom groblju u Mostaru.

Da odnos prema Partizanskom spomen-obilježju u Mostaru nije na ponos ni Gradu Mostaru ni njegovim građanima, godinama neumorno upozorava predsjednik SABNOR-a BiH Sead Đulić.

On ističe da se novac iz Budžeta Grada Mostara izdvaja godinama za održavanje ovog spomenika, ali se nikada ne utroši u te svrhe, što je prema njegovim riječima zabrinjavajući problem kojim se treba ozbiljno pozabaviti nova vlast.

"U posljednje vrijeme se taj smiješni novac, koji Grad Mostar iz Buždeta izdvaja za ovo elementarno održavanje trave i zelenila na Partizanskom groblju, nikad kompletno ne potroši, a nije poznato gdje biva usmjereno, rebalansima ili na neki drugi način, tih 30-ak hiljada maraka namijenjenih za održavanje nacionalnog spomenika BiH. Zapravo, spomeniku ukradu ta sredstva kako bi on izgledao kao ruglo i kako bi ga se dalje degradiralo i uništavalo", kaže Đulić za Klix.ba.

Otkriva nam i kako je dobio informaciju iz Gradske uprave Mostara da je nalog za uređenje zelenih površina na Partizanskom groblju izdat nadležnim službama, ali se zanemaruje.

"Zapravo mislim da se rade višestruke opstrukcije, da to ne liči na ono na što mora ličiti", kaže Đulić.

Ističe kako je upravo to jedna od tema o kojoj će razgovarati s gradonačelnikom Mostara.

"Mi iz SABNOR-a smo zatražili sastanak s gradonačelnikom Mariom Kordićem i vjerujemo da će se uskoro dogoditi, jer se ova pitanja moraju konačno riješiti. Razumijemo da je kratko vrijeme kako je izabran za novog gradonačelnika i da ima puno aktivnosti, pa smo strpljivi. Ali želimo da ozbiljno razgovaramo na temu Partizanskog spomen-obilježja i o cjelokupnom antifašističkom naslijeđu u gradu, da vidimo gdje je mjesto antifašizma u budućem razvoju grada, ali i turističkoj ponudi Mostara", zaključio je Đulić u razgovoru za naš portal.

(klix/20210626)

Samstag, 26. Juni 2021

Sjajne košarkašice BiH pobjedile Švedsku

 




Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine je pobijedila Švedsku u posljednjem meču na Eurobasketu rezultatom 82:63 i osigurala nastup u kvalifikacijama za Svjetsko prvenstvo 2022. godine.

Naša selekcija je na krilima fenomenalne Jonquel Jones odlično otvorila susret za plasman od 5. do 8. mjesta u Valenciji. Jones je postigla prvih 16 od 18 poena naše ekipe za vodstvo 18:6 u 6. minuti susreta.

Prva četvrtina je završena vodstvom naše reprezentacije rezultatom 25:10, a Jones je upisala 19 poena uz 8 skokova.

Prednost na početku druge četvrtine za našu selekciju je narasla i na plus 19 (34:15), a potom su Šveđanke iskoristile to što je Jones odmarala te su smanjile zaostatak na 13 poena razlike (36:23). No, povratkom Jones u igru ponovo je naša selekcija počela dominirati, te je na poluvremenu rezultat glasio 55:31 za Bosnu i Hercegovinu.

U trećoj četvrtini obje ekipe su igrale veoma loše u napadu, a Šveđanke su je riješile u svoju korist rezultatom 19:11, te je naša selekcija u posljednju dionicu igre ušla s prednošću od 16 poena razlike (66:50).

Posljednjih deset minuta naše igračice su otvorile serijom 9:0, te su mirno privele susret kraju i zasluženo slavile. Jones je otišla na klupu pet minuta prije kraja, te je susret završila sa 34 poena i 19 skokova uz nestvaran indeks korisnosti 51. Uz Jones jedina sa dvocifrenim učinkom u našoj selekciji je bila Nikolina Babić koja je ubacila 17 poena.






Košarkašice BiH će konačni plasman saznati nakon meča između Španije i Rusije (15 sati). Ukoliko Španija pobijedi u tom meču, naša selekcija će Eurobasket završiti na šestom, a ukoliko trijumfuje Rusija naše košarkašice će biti pete.

Naša selekcija je osigurala plasman u kvalifikacije za Svjetsko prvenstvo koje će se od 22. septembra do 1. oktobra 2022. godine održati u Australiji.

U kvalifikacijama koje će biti odigrane u februaru 2022. godine učestvovat će 16 reprezentacija koje su zauzele najbolje plasmane na kontinentalnim prvenstvima. Igrat će šest najboljih iz Evrope, četiri najbolje iz Amerike, četiri najbolje iz Azije, te dvije najbolje iz Afrike.

Ekipe će biti podijeljene u četiri grupe, a na Svjetsko prvenstvo će se plasirati po tri najbolje plasirane ekipe iz svake grupe.

Domaćin Australija, te pobjednik na Olimpijskim igrama će biti u žrijebu, ali oni će čak i u slučaju zauzimanja posljednjeg mjesta u grupama osigurati učešće na Svjetskom prvenstvu. To znači da će u tom slučaju trećeplasirane selekcije iz njihovih kvalifikacionih grupa ostati bez Mundobasketa.

(sport)


Počinje Tour de France 2021.

 


108. po redu Tour de France počinje danas, u subotu, 26. juna. Polazna tačka ovogodišnjeg Toura je Brest u Bretanji. Turneja će započeti malo ranije nego uobičajeno, kako ne bi kolidirala sa Olimpijskim igrama u Tokiju, koje su odgođeni sa 2020. na 2021. godinu zbog pandemije korone. Prošle godine Tour de France 2020. se takođe održao u drugo vrijeme zbog pandemije, kada je bio pomaknut za avgust.

Ukupno će učestvovati 184 trkačka, koji će preći ukupno 3.383 kilometara, podjeljena u 21 etapu. Nakon četiri etape kroz Bretanju, ruta prolazi unutrašnjošću preko Chateaurouxa, Le Creusota, Le Grand-Bornanda i Tignesa, južno preko Valencea, Nimesa i Carcassonea do obale preko Mourenxa i na kraju završava u Saint-Emilionu. Poslijednja 21. etapa će se održati 18. jula 2021. od Chatoua pdo Pariza. Tamo će se ovogodišnja turneja završiti.



Tour de France 2021: datum i termini

Šta: 108. Tour de France

Kada: od 26. juna do 18. jula 2021

Start: Brest, Bretanja, Francuska

Cilj: Champs-Elysées, Pariz, Francuska

Ukupna dužina: 3.383 kilometara

Etape: 21

Timovi: 23


Rute i etape Tour de France 2021

Tour de France će se 2021. godine takođe sastojati od 21 etape. Prva etapa započinje ove godine u Brestu u Bretanji, a zatim se proteže preko Alpa do zloglasnog Mont Ventouxa, visokog 1.909 metara, vodi u Pirineje i završava zadnjom etapom u Parizu.

Tour de France 2021. godine sastojat će se od 6 brdskih etapa, 7 ravnih i 6 planinskih etapa. Tu su i dvije pojedinačne trke na hronometar i ukupno dva dana odmora za profesionalne bicikliste.


Tok ruta na Tour de France 2021: klasični

Šef turneje Christian Prudhomme predstavio je turneju na televiziji zbog korone, a ne u Palais du Congrès u Parizu.

Turneja započinje u Bretanji, u Brestu. Na programu turneje je ukupno šest planinskih etapa, tri dolaska u planine Luz Ardiden u Pirinejima, Col du Portet i Tignes u Alpama. Stručnjaci pretpostavljaju da će odluka o ukupnoj pobjedi vjerovatno pasti u jednoj od posljednjih planinskih etapa na Pirinejima. Šest etapa vodi kroz niski planinski lanac, 7 kroz ravni teren, što oduševljava sprintere među profesionalnim biciklistima. Na kalendaru Turneja 2021. postoje i dva pojedinačna hronometa: trka od 27 kilometara u petoj etapi od Changéa do Laval Espace Mayennea i druga vožnja hranom od 31 kilometra u 20. etapi od Libournea do Saint-Émiliona.

Najduža etapa turneje je etapa od Vierzona do Le Creusota sa 248 kilometara, a najkraća je 21. etapa do Pariza, sa 112 kilometara.

Ukupno 184 tvozača startaju na ovogodišnjem Tour de Franceu. Budući da turneja uključuje veliki broj vremenskih vožnji, stručnjaci očekuju da će svestrani biciklisti posebno imati dobre šanse za pobjedu.

Kako se predviđa, prošlogodišnji pobjednik slovenac Tadej Pogačar i njegov sunarodnik Primož Roglić i dalje su veliki favoriti, dok se Emanuel Buchmann, koji je bio četvrti na Touru 2019. godine, ovog puta nalazi u ulozi jokera.

Tour de Franceu se raduju se i mnogi televizijski gledaoci širom svijeta, koji će u vožnji posebno uživati u hladovini svojih domova, tokom vrelih ljetnih dana, kako od nas, tako i širom svijeta.

(sport)

(NovaSloboda.ba)