Montag, 31. August 2020

Zapamćeno, zapisano

 

Stari Konjic, pazar

Iz Hodoljublja Zuke Džumhura

" Čovjek i ne može imati pravu mjeru o svom starenju, ako ne posjeti grad svoje mladosti. "

Evo me u Konjicu u mojoj rodnoj kući sa mojom tetkom Fatmom.

Prica moja tetka Fatma, da joj je jedan seljak donio jaja da kupi i ona da plati, da izruči jaja iz njegove torbe u neki sud, seljak je čučao u jednom ćošku i gledao slike moga oca i moje majke na zidu.

I gledao je dugo sliku moga oca i pita moju tetku Fatmu : "Ko ti je ovo?"

Ona kaže : "To mi je brat:"

A on je pita poslije dugog razmišljanja: "A gdje je on sad?" a ona njemu kaže: "Da si ti živ i zdrav, on je umro davno, ima dvadeset godina"

A onda se on začudio, dobro otvorio oči, pogledao je i rekao:

A nu, tako ti Boga, i sad k`o živ.

(Zuko-Hodoljublja)

Svi mečevi reprezentacije BiH u 2020. godini

 


Bosna i Hercegovina će od 4. septembra do 18. novembra ove godine odigrati čak osam utakmica.

Izabranici Dušana Bajevića će šest utakmica igrati u UEFA Ligi nacija, zatim polufinale baraža UEFA B Lige nacija te moguće finale baraža za odlazak na EURO 2020.


4. septembar 2020. godine (prvo kolo UEFA A Lige nacija): Italija-Bosna i Hercegovina

7. septembar 2020. godine (drugo kolo UEFA A lige nacija): Bosna i Hercegovina – Poljska

8. oktobar 2020. godine (polufinale baraža UEFA B Lige nacija): Bosna i Hercegovina – Sjeverna Irska

11. oktobar 2020. godine (treće kolo UEFA A Lige nacija): Bosna i Hercegovina – Holandija

14. oktobar 2020. godine (četvrto kolo UEFA A Lige nacija): Poljska – Bosna i Hercegovina

12. novembar 2020. godine (finale baraža UEFA B Lige nacija): Bosna i Hercegovina / Sjeverna Irska – Slovačka / Republika Irska,

15. novembar 2020. godine (peto kolo UEFA A Lige nacija): Holandija – Bosna i Hercegovina

18. novembar 2020. godine (šesto kolo UEFA A Lige nacija): Bosna i Hercegovina – Italija

(Reprezentacija.ba)


Utakmica Italija – BiH, prenos na NOVA BH televiziji, petak, 4. septembar, 20,45 sati

(Reprezentacija.ba)

Što je sigurno, sigurno

 


Djeca se moraju igrati. Ali, moraju li se baš ovako igrati?

U školi u Bangkoku dvije djevojčice sjede na poliranom podu.

Njihov slobodan prostor ograničen je providnim plastičnim kutijama. Lako za dezinficirati. Ali i prilagođeno djeci?

Škola se ponosi činjenicom da među 250 djece nije bilo ni jednog slučaja Covid-19, otkako je ustanova otvorena početkom jula.

Skener temperature u ulaznom području trebao bi pomoći da se to održi na isti način.

U Njemačkoj je u većini škola i dnevnih centara započeo normalan rad. Mežutim, prve grupe su se već našle ponovo u karantinu.

(stern)

(NovaSloboda.ba)

Sonntag, 30. August 2020

Krenuo 107. Tour de France

 







Dva mjeseca nakon uobičajenog datuma, iz Nice je krenulo odgođeno, 107. izdanje najpoznatije svjetske biciklističke utrke Tour de France, čije je održavanje bilo ugroženo pandemijom Covida-19, Nakon tri sedmice uzbuđenja i pređenih 3470 kilometara, 20. septembra će na pariškoj aveniji Champs-Elysees biti poznato ime pobjednika.

Radi se, svakako, o jednom od najtežih sportskih podviga, u kome će učesnici morati pokazati sve svoje sposobnosti, uz ove godine prisutnu opasnost od koronavirusa. Takmičari će uz sve to morati pokazati snagu i izdržljivost na usponima do vrhova u svih pet francuskih planinskih područja, iako se na ovogodišnjoj trasi neće naći neki od mitskih uspona, kao što su onaj na Alpe d’Huez, ili Mount Ventoux.

Biciklisti će se samo dvaput penjati preko visinske granice od 2000 metara, i to oba puta tokom “kraljevske”, 17. etape od Grenoblea do Meribela, kad će na putu dugačkom 170 km imati dva uspona najviše kategorije: prvi preko 2000 m visokog vrha de la Madeleine, te završni uspon dužine čak 21,5 km, na vrh de la Loze, koji se nalazi na 2304 m nadmorske visine.

Sprinteri su se već prvog dana trke borili za žutu majicu vodećeg u prvoj etapi, a trka je počela i završila u Nici. Biciklisti su u prvoj etapi napravili tri kruga po nižem brdovitom predjelu tog dijela Azurne obale.  

Sprinteri su se već prvog dana trke borili za žutu majicu vodećeg u prvoj etapi, a trka je počela i završila u Nici. Biciklisti su u prvoj etapi napravili tri kruga po nižem brdovitom predjelu tog dijela Azurne obale.

Već u drugoj etapi, koja će također krenuti i završiti u Nici, na red će doći penjači i teško da će im neki od sprintera moći umješati u borbi za žutu majicu.

Prve dvije etape su samo zagrijavanje za ono što slijedi. U drugoj sedmici biciklisti će voziti na dvije brdske etape u Pirineijima, a u završnoj će stići u odlučujuće okršaje na francuskim Alpama.

Nakon što su zbog dopinga Lanceu Armstrongu oduzete njegovih svih sedam uzastopnih pobjeda od 1999. do 2005. godine, samo su četvorica biciklista u istoriji uspjeli da pet puta trijumfuju na Tour de Franceu. Prvi je bio Francuz Jacques Anquetil, i to 1957., te od 1961. do 1964. godine.

Zatim je taj podvig ponovio Belgijac Eddie Merckx 1969. te od 1972. do 1974. godine

Treći je do pet naslova došao legendarni Francuz Bernard Hinault (1978. i 1979., 1981.-1982.,i 1985. godine. Posljednji sa pet naslova i jedini koji ih je osvojio u pet uzastopnih trkaa, bio je Španjolac Miguel Indurain od 1991. dp 1995. godine.

(tour)

(NovaSloboda.ba)

Rođeni ispustili pobjedu

 









Premijer liga BiH, 6. kolo:

Velež – Tuzla City 1:1 (1:0)

Stadion Rođeni.

Sudija: Haris Kaljanac (Sarajevo)

Žuti kartoni: Zeljković, Radović, Ovčina (Velež), Nukić, Rugašević, Maksimović (Tuzla City)

Strijelci: 1:0 Cvijanović (8′), 1:1 Džafić (55′)

Velež: Bobić, Radović (od 88′ Čivić), Zeljković, Ćosić, Cvijanović, Brandao, Osmić (od 74′ Bihorac), Vehabović (od 74′ Pršeš), Chesmedjiev, Radovac, Mulić (od 58′ Ovčina).

Tuzla City: Muminović, Barišić, Kojić, Rugašević, Džafić, Nikolić (od 46′ Karjašević), Nukić, Ubiparip, Rustemović (od 79′ Morris), Đerić (od 46′ Crnkić), Maksimović (od 82′ Ramić).


Rođeni su propustili priliku da u utakmici sa ekipom Tuzla City dođu i do treće prvenstvene pobjede. Gosti su uspjeli da odole pritisku domaćih i kući se vraćaju s jednim bodom.

Velež je ofanzivno započeo utakmicu, što je rezultiralo ranim vođstvom već u 8. minuti. Bila je to akcija iz tri poteza: Brandao je započeo napad, uposlio je Radovca, ovaj sjajno centrirao, a na pravom mjestu bio je Cvijanović i glavom je poslao iza leđa nemoćnog Muminovića – 1:0.

U 15. minuri prilika da Velež poveća vođstvo, ali je golman gostiju odličan šut Mulića krajnjim naporom izbacio u korner.

Dva minuta kasnije, u šansi je Zeljković, koji je sa 5 metara, neometan ni od koga, loptu poslao pored gola.

Gosti su prvi put zaprijetili u 23. minuti, kada je šutirao Ubiparip, a Bobić bio siguran.

Brandao i Cvijanović izveli su lijepu akciju u 28. minuti, a šut strijelca vodećeg gola završio je pored stative.

Ubiparip se, u 37. minuti, ponovo našao u prilici, kada je poslije kornera najviše skočio, a lopta zamalo promašila vrata.

Gosti su bolje otvorili drugo poluvrijeme i u 54, minuti barišićje poslije kornera pogodfiostativu.

Samo minutu kasnije, gosti su izjednačili. Adnan Džafić volej udarcem završio je akciju svog tima i lopta se našla u mreži – 1:1.

Velež je poslije izjednačenja krenuo ofanzivnije prema golu Muminovića, a odbrana gostiju uspijeva da na vrijeme otklanja opasnost.

Mogli su domaći da ponovo dođu u vođstvo u 70. minuti, ali je Vehabović, poslije dodavanja Ovčine, loše šutirao.

Nova prilika domaćim se ukazala u 79. minuti, ali je šut Radovića završio visoko iznad gola.

Minut prije kraja regularnog toka utakmice, prilika za Cvijanovića, lopta odlazi pored stative.

Velež je svim silama pokušavao u finišu da dođe do pobjede, ali do promjene rezultata nije došlo.

(NovaSloboda.ba)

Taj čudesni šareni svijet – Slike dana

 Slike čudesnog šarenog svijeta ove sedmice samo djelimično sa slikama u vezi korona virusa. Ovdje pogled na nekoliko interesantnih detalja iz toga čudesnog svijeta.


Prodavač na pijaci u pakistanskom gradu Karačiju, nosi maske u tradicionalnim nacionalnim bojama, uoči Dana nezavisnosti.



Na hrvatskom ostrvu Krku, jedan muškarac, nakon kupanja u blatu, pozira za snimak djevojci, koja je kako se čini to kupanje obavila samo djelimično



Nakon govora indijskog premijera Narendra Modija za Dan nezavisnosti, u znak pozdrava mahali su mu redovi i redovi učenika.



Jedan mladi Hindu je na putu da sudjeluje u ritualu u vodama Gangesa, u čast boga Šive.





Pripadnik plemena Kayapo blokira put u Brazilu. Desetine pripadnika domorodačkih naroda protestiraju protiv ilegalnih rudnika i krčenja šuma.



Baloni na topli vazduh leže na ulazu u pećinu Tenglong, u kineskoj provinciji Hubei.



Jedan radnik se vozi na kolima ulicama pakistanskog grada Lahorea, preplavljenih nakon monsuna. Voda je magarcu stigla do grla.



Protivpožarni avion gasi požar, kojinje zahvatio šira područja u kalifornijskoj dolini Moreno.



Ruski vojnici drže veliku zastavu u Moskvi, na proslavi Dana državne zastave.



Junya Ito iz tima Genk i Nicolas Gavory iz Standard Liège, bore se za loptu, u susretu ove dvije ekipe, tokom trećeg kola belgijske Jupiler lige.



Ispred katedrale Southwark u Londonu, žena odjevena kao vila, pozira za sliku sa polaznicima škole za deda mrazeve. Pri tome u ruci drži uređaj za mjerenje tjelesne temperatue. Jedan znak, da su vremena korone još u toku.

(web)

Smail Špago

(NovaSloboda.ba

Samstag, 29. August 2020

Nešto jače

 


Ima nešto što je jače od smrti, a to je prisustvo onih kojih više nema, u sjećanjima onih koji su još tu .... (Nermina)

Iz stare štampe: Novinski Horoskop napunio 90 godina

 




Ideja je sjajna, rezultat senzacionalan, ponuda nenadmašna: pogled u misterioznu Knjigu sudbine, za svakoga, svaki dan, i praktično besplatno!

Prije 90 godina, tačnije 24. avgusta 1930. godine, engleski „Sunday Express“ štampao je prvi novinski horoskop na svijetu. Obavještavao je čitalačku publiku detaljno o karakteru, šansama i budućnosti samo četiri dana stare princeze Margaret, male kraljičine sestre.

Čovjek koji je astrološki dešifrirao „baby princezu“ bio je Richard Harold Naylor (1889–1952).



Bio je prvi koji je došao na ideju da izračuna horoskop u skladu sa znakovima zodijaka, u vrijeme rođenja: Ovan, na primjer, daje djetetu energiju probuđenog proljeća, Lav samopouzdanje vedrog ljetnog sunca.

Naylor koristi jednu vjekovnu tradiciju: otkad je čovjek prvi put pogledao prema nebu, posumnjao je u moći, cikluse i znakove. Svjetlosne tačke postaju sazviježđa, od planete postaju bogovi, a zakoni nebeske mehanike pravila astrologije.

Stari Babilonci tumače svijetle zvijezde kao glasnike novorođenih vladara i slijede jednu kometu do Betlehema. Carevi, kraljevi i diktatori držali su dvorske astrologe. Najpoznatiji su i eminentni astronomi bili su: Tycho Brahe, Nicolaus Copernicus, Johannes Kepler.



Ali tek od Naylora obični smrtnici uspjevaju potražiti svoju sudbinu u zvijezdama.

Danas gotovo svi povremeno čitaju svoj horoskop, a svaki četvrti vrlo čvrsto vjeruje u sitne tekstove i proročanstva, kako u dobrim, tako i u lošim vremenima: "Horoskopi su vrsta kolektivne samoobmane", kaže Annegret Wolf, psiholog iz Wittenberga : Tražimo ono što nam odgovara, a to je zabavno. Ali šta je tu stvarno?

Najbliže istini se približio milijarder, koji je studirao matematiku, Gunter Sachs. U kompjuter je ubacio 20 miliona službenih podataka iz svih područja života, a njegovi statističari su zapravo saznali slijedeće: Vage najmanje počinjavaju samoubistvo, škorpioni su najčešće osuđivani za krađu, a Jarci muškarci manje se razvode od žena Riba, nego od žena Bika.


A koliko je ispravno, ili pogrešno, prognozirao Naylor sa malom princezom?

"Beba je uistinu bila kraljevska", napisao je, "jer kad se rodila, sunce je prošlo kroz sazviježđe Lava, što je znak ponosa, strasti i jake volje."

I to je bila istina, ali Margaret u stvarnosti nije imala sreće.

Život u sjeni sestre uništio joj je samopouzdanje, brak joj nije uspio, pila je i umrla prerano, kao jedna duboko razočarana žena.

(bz)

(spagos)

Najneprijatnija mjesta na svijetu


Pustinje, planine ili radioaktivna područja: ovo su najneprijatnija mjesta na svijetu

Bilo da su pustinje, planinski vrhovi ili radioaktivno ozrečena područja: na nekim mjestima na svijetu život je teško moguć. A ipak uvijek postoje živa bića koja se prilagođavaju nevoljama.

Naša planeta Zemlja je lijepa i svuda na njoj ima života. Zaista svuda? Neka mjesta na našoj planeti su posebno negostoljubiva i na njima je teško živjeti. Ili smo mi odgovorni za to, da život negdje učinimo gotovo nemogućim zagađivanjenjem ili rudarstvom.

Proputujte s nama do najneprijateljskijih mjesta na svijetu!




Prvo se upustimo u Afriku, tačnije u Etiopiju: Kao što su istraživači otkrili, nikakav život nije moguć u bazenima u Danakilskoj depresiji. Spektakularni prizor rezultat je vulkanskih izvora i plinova, kao i temperatura viših od 100 stepeni. Čak i najjači mikrobi ili bakterije ne mogu podnijeti kombinaciju ekstremne kiseline, sadržaja soli do 70 posto i topline.




Svi znamo za Černobil i Fukušimu, a da li ste upoznati i sa nuklearnom katastrofom u Kyshtymu? Godine 1957. u nuklearnom postrojenju Mayak u Rusiji eksplodirao je tenk pun radioaktivne tečnosti. Radioaktivni otpad godinama se bacao u susjedno jezero Karachay. Rezultat: Čak je i obala jezera toliko zagađena da za samo jedan sat može ubiti čovjeka.



U Černobilu radijacija takođe stvara neprijateljske uslove. 1986. eksplodirao je reaktorski blok nuklearne elektrane i područje je postalo zabranjena zona. Napuštena mjesta sada privlače turiste, ali osim nekoliko povratnika, u toj zoni nema ljudi. Flora i fauna, s druge strane, izgleda da su se oporavile.



Daschte Lut nalazi se u Iranu i vjerovatno je najtoplija pustinja na svijetu. U 2016. godini sateliti su otkrili najvišu temperaturu tla ikad zabilježeno na zemlji: 78,2 stepena Celzijusa. Podrazumijeva se da nitko ne može direktno izvršiti ta mjerenja na licu mjesta. Isto tako, činjenica da je pustinja, pošto je vjerovatno oduvijek bila napuštena, do danas tu nisu nađeni fosili, kao ni naznake ranijeg ljudskog života.



Oluje, sol i lava: Atacama u Čileu je najsušnije mjesto na planeti izvan polarnih područja. U nekim dijelovima pustinje kiša nije padala desetljećima. NASA ovdje vrši treninge za buduće misije na Mars. I u Atacami postoji život: ljudi su se tu doselili pre više od 7000 godina.



Dolina smrti je najtoplije, najsušnije mjesto, a sa dubinom od 86 metara ispod mora, jedno je od najdubljih mjesta u Sjedinjenim Državama. Rekordna temperatura izmjerena je ovdje u 2020. godini: 54,4 stepena Celzijusa. Mežutim, nema razloga da se držite podalje od ovog nacionalnog parka. Ovde se nalazi kolonija zapadnih Šošona. Također se tu nalazi i obilje flore i faune: preko 1.000 biljnih i više od 400 životinjskih vrsta zabilježeno je u Dolini smrti.



Druga „dolina smrti“ nalazi se na ruskom poluotoku Kamčatka, u podnožju vulkana Kikpnych, a otkrivena je sasvim slučajno. Legenda kaže da su se tridesetih godina prošlog vijeka lovci izgubili i naišli na dolinu punu životinjskih leševa. Dobili su jaku glavobolju i pobjegli. Uzrok su bili otrovni plinovi iz vulkana koji se sakupljaju u nizinama, a ne mogu ih nositi vjetrovi.



Istraživači ovo podvodno jezero u Meksičkom zaljevu, oko 1.000 metara ispod vodene površine, nazivaju "Jacuzzi očaja". Voda u njemu ima temperaturu oko 18 stepeni, sadrži jedva nešto kisika, ali sadrži metan i sumporni dioksid i pet puta je slanija od morske vode oko nje. Veća živa bića, kad jednom uđu, neće izaći živa i stvrdnu se u solnoj kiselini.



Jedan najusamljeniji organizam na svijetu živi u rudniku zlata Mponeng u Južnoj Africi. Mikroorganizam poznat kao „Desulforudis audaxviator“ otkriven je tamo gdje gotovo da nije moguć život, naime na dubini od 2800 metara. Živi potpuno izolovano od zemljine površine i kruži u otopini pri temperaturi od 60 stepeni. Njegovo stanište je izolovano već 25 miliona godina, a u prostoru nema ni kisika ni svjetla.



Teško je zamisliti da se život može otkriti na ledenoj kapi Antarktika, gdje temperature mogu dostići i do minus 90 stepeni Celzijusa. Bez zaštite i aparata za disanje ovdje čovjek ne bi dugo preživio. Međutim, u ledenim slojevima, koji se nalaze na 3.500 metara nadmorske visine, mogu se otkriti brojni mikroorganizmi.



Također treba aparat za disanje, ako se želite popeti na vrh Mount Everesta. Zona smrti počinje na 8.000 metara, vazdušni pritisak je tek oko trećine normalnog pritiska na nivou mora. Snažni vjetrovi i ekstremna temperaturne promjene, ovo mjesto također čine opasnim po život. Samo malo ptica i jedna vrsta pauka mogu se naći na ovim ekstremnim visinama. Ipak, tamo je već identifikovano oko 30 vrsta lišajeva.



Otpadne vode iz rudnika, koje su kontaminirane teškim metalima posebno su neprijateljske. Ali i ovdje se bakterije i arheje osjećaju kao kod kuće. Da bi proizveli energiju, oksidiraju sumpor ili gvožđe. Međutim, životinje ili biljke ne treba očekivati u ovim vodama.

(web)

Smail Špago

(NovaSloboda.ba)

Freitag, 28. August 2020

Uragan stigao do američke obale






"Sad u zaklon"

Šest metara visoki valovi i razarajući vjetar: uragan "Laura" stigao je do američke savezne države Louisiana. Nacionalni centar za uragane upozorava na "situaciju opasnu po život".

Uragan "Laura" pogodio je južnu obalu američke države Louisiane. Centralno oko oluje bilo je smješteno u blizini grada Lake Charles u četvrtak navečer (po lokalnom vremenu). To je objavio Nacionalni centar za uragane (NHC) u Miamiju.

Tamo je oluja dostizala brzinu vjetra i do 210 kilometara na sat . Uragan je prethodno pogodio zajednicu Cameron, na južnoj obali države, vjetrovima od 150 kilometara na sat. Nakon slijetanja na kopno, oluja kategorije četiri smanjena je na kategoriju tri.

Orkan zvuči kao "urlajući mlazni motor", tako je reporter televizije CNN opisao je situaciju u Lake Charlesu. Orkan je potresao i najstabilnije zgrade, a komadići stakla letjeli su zrakom.

Centar za uragane upozorio je stanovnike na Twitteru: "Sad svi u zaklom."

(spiegel)

(spagos)

Uzbudljiva lekcija iz istorije

 






Thomas Edison je možda poznatiji od Nikole Tesle. Ovaj se biopic, međutim, odnosi na oba izumitelja: u New Yorku su na prelazu prethodnih stoljeća između njih dvojice vodio se pravi dvoboj.

Prije samo nekoliko sedmica, film „Edison - život pun svjetla“ sa Benediktom Cumberbatchom počeo se prikazivati u bioskopima, a sada se režiser Michael Almereyda fokusira na njegovog protivnika i razlike između njih dvojice. Uz Ethana Hawkea u glavnoj ulozi, „Tesla“ je takođe zaposjednut prominentnim glumcima.

Priča: Radi se o zagonetnom izumitelju i fizičaru Nikoli Tesli (1856-1943) rođenom u današnjoj Hrvatskoj. Poznat je po svojim izumima oko naizmjenične struje. Thomas Alva Edison želio se zadržati na istosmjernoj struji. U jednoj od prvih scena, susreli su se u New Yorku 1884. godine: sjedokosi Edison (ikona Twin Peaksa, Kyle MacLachlan) i brkati, uvek ozbiljnog izgleda, imigrant i inženjer elektrotehnike iz Evrope. Tesla će uskoro raditi za Edisona; Ipak, saradnja neäe trajati predugo.

Kritika: Ne radi se samo o jednom velikom pitanju (istosmjerna ili naizmjenična struja, AC ili DC?), elektrifikaciji New Yorka i Amerike. Čak i pitanje koliko volti je potrebno da biste ubili jednog čovjeka, igra ulogu u ovoj čudesno osvijetljenoj mješavini umjetničke kinematografije i istorijske drame (kojoj nažalost, tu i tamo nedostaje narativne dinamike). Da biste shvatili da je Ethan Hawke sjajan glumac, nije mu bio potreban ovaj film: samo razmislite o njegovoj samoponižavajućoj ulozi u filmu "La Vérité", “Istina” (2020) i o predivnim ranijim nastupima (“Boyhood”, "Dječaštvo" i “Dead Poets Society”, "Klub mrtvih pjesnika").

Njegov Tesla, sa kontroliranom snagom i koncentracijom dizajniran za veliki ekran, takođe je fascinantan. Čak i ako mu scenarij i režija nisu dali puno prostora za nijanse i odstupanja.

Još uzbudljivije su ženske figure koje kruže oko Tesle poput satelita: Anne Morgan, kćerka privatnog bankara J.P. Morgan (glumi je Eve Hewson), i glumica Sarah Bernhardt (glumi je Rebecca Dayan), jedna od prvih svjetskih zvijezda u historiji. Jedna prednosti filma: i pored sve nauke, on sebi omogućava kratke komentare o ekonomskoj i kulturnoj historiji.

Mnogo se čini teškim i značajnim u ovom filmu; neke šarmantno ironične ideje teško da imaju šansu. “Tesla” brzo poprima ozbiljan ton koji fascinira.

Dugoročno gledano, prigušeni tok izgleda pun manira. Ponekad mislite da ste u nekoj mafijaškoj drami: namršteni pogledi, konspirativno šaputanje. Bilo je iznenađujuće da je američki redatelj Almereyda svom sunarodnjaku daje bizaran vokalni nastup, tek malo prije kraja. Možda je film ipak dobar kao pouka historije.

Posebno za one koji misle na brze Tesla elektro automobile i Elona Muska. A ne na naizmeničnu struju.

(express)

Smail Špago

(NovaSloboda.ba)


Loša perspektiva

 





Grupa muškaraca sjede u prostoriji u jednoj visokoj zgradi u Bejrutu.

Nema prozora.

Umjesto toga, jedan nefiltrirani pogled na grad i luku, koju je potpuno uništila strašna eksplozija. Katastrofa, u kojoj je poginulo najmanje 160 ljudi, a stotine hiljada ljudi ostalo je bez krova nad glavom, dovela je problematičnu zemlju u još veće ekonomske poteškoće.

Izbili su nasilni protesti, a vlada je u međuvremenu podnijela ostavku.

Libanon se suočava s neizvjesnom budućnošću.

Mnogi u državi vjeruju da ni novi izbori neće ništa promijeniti u korumpiranom političkom sistemu.

(stern)

(NovaSloboda.ba)

Donnerstag, 27. August 2020

Sprej za krokodile i slično...

 


Ide tako Mujo s prskalicom po selu i prska po cesti, po kućama, po vrtovima, njivama. Ljudima je to bilo čudno pa su pozvali policiju.

Pita njega policajac: 'Jel ba Mujo, što prskaš ti to uokolo?'

Odgovori Mujo: 'Pa prskam sredstvom protiv krokodila.'

'Ali bolan, ovdje nema krokodila!', vikne policajac iznenađeno.

'Pa naravno da nema, kad ja prskam.'

Na to reče policajac: 'Onda ću ja napraviti da to bude obavezno. Da svi moraju prskati, jer ne bi bilo dobro da nam ovdje krokodili dođu i pojedu djecu.'

Nije prošlo dugo, cijelo selo je od Muje kupovalo sredstvo protiv krokodila i prskalo sve uzduž i poprijeko.

Osnovan je i Stožer za krizne situacije koji je davao mjere i upute o provođenju i praćenju prskanja kojih su se svi morali strogo držati pod prijetnjom kazne.

Mujo se od prodaje tog sredstva za prskanje ubrzo jako obogati i postade tajkun, a k tome je još dobio i orden za zaštitu djece.

Čak je i na ulazu u selo osvanula tabla: 'Mujino selo, prijatelj djece'.

Nekome je to sredstvo koje je Mujo smućkao uništilo kukuruz, nekome ubilo kravu, nekome je dijete oboljelo od neke čudne bolesti, ali sve je to naravno bilo puno, puno manje štetno, negoli da krokodili pojedu djecu.

Svaki dan u 14 h Stožer je objavljivao u kojem selu diljem svijeta je koga krokodil pojeo.

I nitko nije smio ništa ni posumnjati, a kamoli pitati i istraživati jer bilo je nepobitno da otkad se u selu temeljito prska, nije viđen niti jedan krokodil..

Čak su Muji i pljeskali u 8 navečer.

Svaka sličnost sa stvarnim događajima i osobama nije slučajna.

To se događa. Sad.

(Edin/facebook)


Buda u vodi

 



Navodno, to je loš predznak: Rijeka Min se izdigla do Velikog Bude iz Leshana.

Obično Veliki Buda iz Leshana sjedi na sigurnoj udaljenosti od rijeke Min, pritoke Jangce.

Međutim, protekle sedmice je kamena figura visoka 71 metar, stara 1.300 godina, UNESCO-ova svjetska baština, dobila vlažna stopala. Prema kineskoj novinskoj agenciji Xinhua, to je loš predznak. Postoji izreka da bi, ako Budi ovlažna stopala, grad Leshan će biti poplavljen. To se nije dešavalo decenijama. Pokrajina Sichuan, u kojoj se nalazi Leshan, proglasila je najviši nivo poplavnog alarma prvi put, nakon obilnih kiša. Više od 100.000 ljudi moralo je biti odvezeno na sigurnija mjesta, u gornjim tokovima Jangcea. U posljednjih nekoliko sedmica, poplave su prouzrokovale štetu od 21 milijarde eura i uzrokovale rast cijena hrane. Prema navodima vlasti, bio je ovo najveći plavni val, otkad ga je 2003. godine, otvorena brana Three Gorges Dam, Brana tri ušća. Narednih dana se očekivao priliv od 74.000 kubnih metara vode u sekundi.

Poseta predsjednika Xi Jinping brani u Anhui, gde su preduzete zaštitne mere, pokazala je koliko je situacija ozbiljna. Šef države i stranke pokazao je svoju zabrinutost: „Stalno sam se brinuo o ljudima na područjima katastrofe.“ Sada je dobio uvjeravanje da su pogođeni ljudi zbrinuti.

(faz)

(NovaSloboda.ba)