Poraz košarkašica BiH na startu SP

BiH – Portoriko 58:82 (16:31, 20:22, 09:16, 13:13)

BiH: Deura 8, Džombeta 11, Knežević 6, Domuzin, Ikanović, Delić N. 2, Selimović. Elez 2, Marković 2, Tavić 7, Delić A. 5, Jones 15

Portoriko: Gonzalez, Guirantes 26, Hollingshed 15, Jones, Melendez 9, O’Neill 6, Pagan 4, Quinones 15, Roma, Rosado 7, San Antonio, Vargas

Ženska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine poražena je u prvoj utakmici na Svjetskom prvenstvu u Australiji. Selekcija Portorika u potpunosti je nadigrala naše Zmajice.

Naše djevojke loše otvaraju utakmicu, već u šestoj minuti Portorikanke prave opipljivu prednost od 6:15, koju dodatno podižu trojkom Rosado za 15 poena razlike (8:23). Vezanim poenima Quinones zatim odlaze na 13:31, da bi četvrtina bila zaključena rezultatom 16:31.

Početkom druge dionice, uz koš-faul Matee Tavić, reprezentacija BiH smanjuje na 26:35, ali portorikanska ekipa ponovo ulazi u dobru seriju, kažnjava propuste u odbrani Zmajica te na poluvrijeme odlazi s prednošću od 36:53, zaključno s poenima razigrane Arelle Guirantes. Loše je bh. tim izgledao i u napadu, s previše promašenih zicera i otvorenih šuteva.

Nažalost, isti scenario se vrtio u trećem periodu. Portorikanke su nastavile pogađati, reprezentacija BiH teško dolazila do poena. Koševima Melendez naše protivnice su podigle distancu na 22 poena (40:62), a nevjerovatno zvuči podatak da su portorikanske igračice već tada premašile rekordan broj poena koje su ikad postigle na jednoj utakmici Svjetskog prvenstva. Četvrtina je okončana skorom 45:69.

Zadnja dionica bila je formalnost. Portoriko je dominirao, poveo i sa 28 poena razlike (49:77) trojom Isalys Quinones. Meč je na kraju završen rezultatom 58:82.

Najefikasnija u reprezentaciji BiH bila je Jonquel Jones sa 15 poena, Miljana Džombeta je dodala 11. Guirantes je blistala u redovima Portorika s 26 poena, devet skokova i osam asistencija.