Mittwoch, 31. Oktober 2018

Konkurs za izbor kratkih filmova o antifašizmu




U povodu 75 godina od Prvog zasjedanja ZAVNOBIH-a i 70 godina SABNOR-a BiH, Udruženje antifašista i boraca NOR-a (UABNOR) Mostar raspisalo je konkurs za izbor kratkih filmova snimljenih mobitelom.

Konkurs je otvoren do 20. novembra ove godine, a odabrani filmovi bit će prikazani u okviru programa 3. Festivala antifašističkog filma.

Filmovi mogu konkurisati za dvije nagrade, i to za najbolji film po odluci stručnog žirija, te za najbolji film po odluci žirija publike.

Iz tog udruženja pozvali su "nove generacije antifašista i antifašistkinja" da mobitelom snime filmove koji za temu imaju 'antifašizam', te da radove prijave slanjem linka ili file-a wetransferom na mail: antifasistimostar@gmail.com, saopšteno je iz UABNOR-a Mostar.

(UABNOR Mostar)

Putovanje kroz vrijeme: Nekad i sad sa iste pozicije – Titova ulica, Šadrvan kod Hafiz hodžine džamije




Mostar nekad i sad, fotografije sa iste pozicije u vremenskom razmaku od nekoliko decenija, do punog stoljeća. Fotografija nikad nije dosta, kao i pogleda u blisku ili dalju prošlost, onoliko daleku, koliko to dozvoljavaju fotografije napravljene nekada u našem gradu, od strane znanih i neznanih fotografa.
Danas uporedni pogled prema jugu na Titovu, nekad Glavnu ulicu, Šadrvan iz 1900. i 2014. godine.
Hafiz hodžina džamija bila je locirana u Brankovcu, na uglu Titove ulice i ulice Riste Milićevića, nekada Temimova sokaka. Imala je stalaktitima ukrašenu munaru i šadrvan u dvorištu. Bila je zadužbina nekog Hafiza, o kome je ostalo zapisano samo da je bio bogat čovjek.
Džamija je izgrađena prije 1631. godine, a to se može utvrditi na osnovu sidžila mostarskog kadije iz te godine, u kome se spominje Hafizova mahala. Iz zapisa Hivzije Hasandedića, saznajemo da su 1899. godine vakufu džamije pripadala tri dućana i harem. Munara ove džamije je 1932. godine prenesena u Čapljinu i postavljena uz tamo izgrađenu džamiju.
Na temeljima džamije je izgrađena jednospratnica, u čijem prizemlju su se tokom vremena nalazile radnje različite namjene, od gostione, zdravljaka, do mesare danas, a sprat je korišten za kancelarije.
Ovaj objekat i okolina je i danas Mostarcima poznato kao Šadrvan, a najviše po istoimenoj gostionici, koja se nalazila na mjestu prijašnje džamije.
Priredili: Smail Špago, Tibor Vrančić, Ismail Braco Čampara

(NovaSloboda.ba)

Priprema za zlatni dodir


Sa rukavicama na rukama, jedna saradnica priprema Kate Moos za veliki događaj koji slijedi.
Međutim, bolje je reći, za figuru koja predstavlja poznati fotomodel.
Figura je izrađena od 18 karatnog zlata i nosi ime „Song Of The Siren“, „Pjesma sirene“, a uradio je britanski umjetnik Marc Quinn. Ova figura je sa ostalim figurama bila predmet prodaje na aukciji kod Shotebyja. Svi predmeti su bili izrađeni od plemenitih metala.
Naslov aukcije je bio „Midas Touch“, „Dodir Midasa“. Kralj Midas je bio jedan legendarni lik, koji je sve što bi dodirnuo pretvarao u zlato
Usput: početna cijena za figuru Kate Moos bila je oko 450 hiljada eura.
(stern)

(Novasloboda.ba)

Dienstag, 30. Oktober 2018

Obilježena pedeseta godišnjica Steleksa







Od Semira dobih link sa proslave 50 godina STELEKSa (Studenti Elektrotehnike Sarajevo), Društva studenata elektrotehnike Sarajevo, održane u Torontu, Kanada.

Od onog što se dešavalo prije punih pola stoljeća, jedino je ostalo poneko ime u memoriji i možda nagađanje, ko je ko na slikama, pogotovo što se na prosalvi našli nekadašnji studenti ETF Sarajevo iz različitih generacija, a ruku na srce, čovjek je najbolje poznavao svoju generaciju i uz to, plus, minus još koju. U prostorije STELEKSa u Sarajevu sam navraćao dosta puta, u vrijeme mog studiranja. Bio sam na prvoj godišnjici otvaranja 1969. godine, nisam bio neko od onih, koji je tamo visio redovno, ali smo onako u grupi, mostarska raja, znali ponekad navratiti, vidjeti se sa rajom i družiti se. Putem interneta, već nekoliko godina, pratim aktivnosti nekadašnjih studenata elektrotehnike, koji su se nakon ratnih zbivanja našli u Kanadi. Impozantna je cifra od 200 inžinjera koji su se našli na proslavi.

Evo Semirovog teksta u vezi proslave, i linka na kojima se mogu pogledati detalji sa proslave:

U subotu veče je bilo veselo u jednoj sali Columbus centra u Torontu nedaleko od nas. Skup od 200 elektro inženjera, nekadašnjih studenata Eelektrotehničkog Fakuleta u Sarajevu je organizovan u povodu proslave 50 godina od osnivanja društva studenata ETF-a Steleks. Neki su došli iz Australije, USA, zapadnih kanadskih provincija Alberte i British Columbia-e.
Kolege koje su uložile mnogo truda oko organizacije skupa, zaslužuju svaku pohvalu za realizaciju. Sala, večera, muzika sve je bilo adekvatno ovakvom skupu. Naravno najvažnije je bilo druženje i mogucnost da čovjek sretne dragu raju nakon dugo vremena. Iz moje generacije nas je bilo troje: Gojko Babic, Medo Kantardzić i ja. Mi smo bili među najstarijim ali još uvijek ne i najstariji, ha,ha.
Ovdje možete vidjeti sadržaj pozivnice, a dodaću i nekoliko slika da vam priblizim sinoćnju atmosferu. Odlazak je bio iza jedan sat poponoći. SK

Ovako je izgledala obavijest o skupu:

Molimo vas da pažljivo pročitate ovu poruku, i ako ste uplatili za nekog drugog, čiji e-mail mi
možda nemamo, obavijestite ih o ovoj poruci.
Proslava se održava na ovoj adresi: COLUMBUS CENTRE
901 Lawrence Ave West (at Dufferin), Toronto, Ontario M6A 1C3
-Vrata sale se otvaraju u 6:00PM.
-Okupljanje uz koktel traje do 7:00PM kada ćemo početi sa programom.
-Večera će početi ne kasnije od 8:00PM.
-Naš muzički gost je Neven koji će nas vratiti u stara vremena svirajući hitove iz naših
krajeva.
-Svaki sto će imati po dvije boce vina a sokovi, gazirana pića, kisela voda, kafa i espreso su
takođe uračunati u cijenu večere. Bar će biti otvoren do ponoći.
-Sala je rezervisana do 1:00 AM.
-Više detalja možete naći na:


(spagos)


Taj čudesni svijet: Slike dana


Na aero mitingu u Brienzu u Švicarskoj, helikopter izbacuje svijetleće rekete. Sve ovo se dešavalo u Axalpu, koji se nalazi na nadmorskoj visini preko dvije hiljade metara. Gledaocima je tom prilikom bio ponuđen jedan pravi spektakl.


Rodeo, stara kaubojska zabava živi i dalje. U kalifornijskom malom gradu San Dimas ova tradicija je ponovo obnovljena prije 24 godine kao charity rodeo. Na slici, jedan jahač, i pored bijesa konja, nakon ove scene zadržao se u sedlu.


Polarna svijetlost osvjetljava nebo iznad Godafoss vodopada na sjeveru Islanda. Ovaj prirodni spektakl tamo se može doživjeti i posmatrati skoro osam mjeseci u godini.


Čini se da je jesen prava sezona za zabavu balonima. Ovog puta, spektakl se odigrao na jugozapadu Kine. Baloni u raznoraznim bojama pojavili su se na internacionalnoj Outdoor sportskoj konferenciji, uz brojne zabave i veliki broj posjetilaca.

Neko se bavi sportom iz zabave, neko želi pobjedu, neko samo učestvovati, a opet neki se tamo nađu samo da se pokažu. Igrači golfa, sa slike, opušteno sjede na klupi, prije nego što uzmu učešća na  Svjetskom prvenstvu Hikory Open u Longinddry golf klubu u Škotskoj. Sve se uklapa.


Jedan švicarski stočar pozira sa svojim kravama u povodu njegove inicijative za podršku uzgajivačima rogate stoke. Naime, krajem novembra, Švicarci će izaći na referendum na kome će odlučiti da li će stočari ubuduće dobijati finansijsku podršku za uzgoj rogate stoke.


Na kraju i o Noći vještica. Plesačica Ekaterina Kalugina, onako kako je izgledala, na tradicionalnom Halloween partyju u Berlinu. Ove godine, tema noći je bila: Bajke.
(web)
Smail Špago
(NovaSloboda.ba)

Montag, 29. Oktober 2018

U znaku 16, sad za sad


sezona 2018/19, nakon 12. kola

(sport)

Za dobro jutro



(tekst koji slijedi objavljen je na portalu klix.ba dana 24.oktobra 2018.)

Zamjena za kafu

Napici za dobro jutro: Razbudite se uz med, limun, cveklu, tamjan, zeleni čaj...

Većina ljudi jutro započinje kafom kako bi se što prije razbudili. Međutim, konzumiranje kofeina ima brojne utjecaje na svakodnevnicu i organizam čovjeka, zbog čega vam donosimo nekoliko napitaka koji su izuzetno zdravi, a mogu brzo podići energiju.

Med i limun umjesto kafe

Na broju jedan je topli napitak od meda i limuna koji će potaknuti vaše dobro raspoloženje za cijeli dan, a pritom je veoma ukusan.

Sve što vam treba su med, sok od pola limuna i šoljica vode. Sve sastojke izmiješajte i popijte umjesto kafe. Ovaj napitak suzbit će svaki jutarnji osjećaj umora i pospanosti, a pored toga jača i imunološki sistem.

Cvekla poboljšava koncentraciju

Odličan napitak za vraćanje energije, pogotovo ukoliko patite od nedostatka željeza, je sok od cvekle. Ovaj napitak odlično djeluje na mozak jer poboljšava koncentraciju i memoriju.

Sve što vam treba su cvekla, jabuka i mrkva. Jednostavno izmiksajte sve sastojke u blenderu i dodajte hladnu vodu. Sastojke koristite po želji.
Ledeni čaj s tamjanom

Za vrijeme hladnijih dana ledeni čaj s limunom i tamjanom će vam popraviti raspoloženje i ojačati imunološki sistem. Čaj pripremite tako što ćete zagrijati šoljicu vode s grančicom tamjana i prstohvatom cimeta.

Kada voda zavrije stavite u nju vrećicu crnog čaja. Nakon tri minute izvadite vrećicu i na kraju dodajte u napitak naribanu limunovu koru. Sok iscijedite i pijte.
Sušeni zeleni čaj

Zeleni čaj oduvijek je poznat kao zamjena za kafu jer sadrži kofein. Upravo zbog kofeina zeleni čaj popravlja raspoloženje i vraća energiju.

Za pripremu napitka od sušenog zelenog čaja potrebno vam je pola šoljice vode, kašika matche praha koji je ustvari prah listova zelenog čaja, pola šoljice kravljeg mlijeka, pola šoljice kokosovog mlijeka, med i nekoliko kapi ekstrakta vanilije.

U šoljicu stavite matche prah i prelijte ga ključalom vodom te dobro promiješajte. Kravlje i kokosovo mlijeko zagrijte s vanilijom i medom te u njega ubacite pripremljenu matchu i promiješajte.

Smoothie od maline ili kupine


Oni koji imaju malo više vremena, a bude se gladni, mogu se razbuditi uz smoothie od kupina ili malina.

Potrebno vam je nekoliko malina ili kupina, 200 mililitara jogurta, a može i kefir, dvije-tri kašičice meda, 50 mililitara mlijeka, malo šećera od vanilije i nekoliko kapi limunovog soka.

Jedno stavno sve sastojke stavite u blender i dobro izmiksajte. Takav napitak spreman je za konzumaciju i pokrenut će vaš metabolizam već od ranog jutra.
(klix.ba)


Svijet i u svijetu svašta: Slike dana


U južnoj Francuskoj, prethodnih dana su padale jake kiše i tom prilikom je došlo do velikih poplava. Samo za jednu noć, na tlo je palo više vode nego u prethodna tri mjeseca zajedno. Preko noći su mnoge rijeke dostigle vodostaje kakvi nisu zabilježeni stotinama godina unazad. Najmanje jedanaest ljudi je stradalo, a o kakvoj snazi vodene stihije se radilo, pokazuje slika automobila koga je voda jednostavno ponijela odnekle i prikovala uz zid šetališta.


U nekim krajevima, sezona ribolova tek sad počinje, kao što je slučaj na Rosenberg Weiheru u Trebonu u Češkoj. Na početku tradicionalnog lova na šarane, svake godine se okupi na desetine hiljada posjetilaca. Rosenberg Weiher pokriva površinu od oko 500 hektara, te se zbog toga često naziva i morem. Na slici, ribari naoružani tradicionalnim priborom za lov, gaze preko vode i tjeraju ribu ka mrežama.


Kad se jedna kanu trka završi brbom prsa u prsa, onda nije čudo što se pobjednik Bakhradin, iz Kazahstana, nakon trke osjećao potpuno iscrpljen. Sve ovo se dešavalo na Olimpijskim igrama za mlade, koje su održane u Buenos Airesu u Argentini. U ukupno 28 disciplina takmičili su se mlade atlete iz čitavog svijeta.


Još jednom na Hawaje, gdje se u Kaliua Kona održalo Ironman Svjetsko prvenstvo u triatlonu. Takmičari su prvo preplivali 3,86 km dugu stazu, zatim vozili biciklo 180,2 km, i na kraju pretrčali pravu maratonsku stazu u dužini 42,2 kilometra. Ironman na Hawajima se računa najtežim sportskim takmičenjem na svijetu.


Interesantnu formaciju su zauzeli kajaci na rijeci Jiangjie u Wengu, jednom mjestu u južnokineskoj provinciji Guizhou.

Darth Vader i Yoda kao baloni, na Internacionalnom susretu balona na topli vazduh u Albuerque SAD. Stotine balona u svim mogućim bojama i formama popeli su se prema nebu, na zadovoljstvo mnogobrojnih gledalaca.


Kanadska zastava je odjednom dobila neki drugi oblik lista, koji inače krasi zastavu ove zemlje. Umjesto lista topole na zastavi se našao list kanabisa, a na ovaj način je proslavljena legalizacija marihuane u ovoj zemlji.
(web)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Sonntag, 28. Oktober 2018

Miris Mostara u Umagu



Književna večer - predstavljanje Mostara u Umagu putem 5 knjiga o Mostaru. Prilično dobar odaziv publike.


U sklopu Mjeseca hrvatske knjige u Umagu u četvrtak 25. 10. 2018. u 20:00 sati oržan je susret sa Tiborom Vrančićem, kolekcionarom, publicistom i nakladnikom. Vrančić je predstaviti pet svojih knjiga o starom Mostaru, uz projekciju mnoštva povijesnih fotografija i slika. Na kraju je prisutne upoznao i sa svojom kolekcijom fotografija starog Umaga.



O književnoj večeri Tibor kaže: „Sinoć bila književna večer. Bilo prilično raje - ja se iznenadio. Čak došli neki Mostarci iz Kopra, iz Nove Gorice, Pašići, zatim učenici iz srednje škole Buje. Zadovoljan".

Čestitke!

Nova pobjeda Rođenih








Prva liga FBiH, 12. kolo

FK Velež - NK Bratstvo 3:1 (1:1)

FK Velež: Bobić, Mešanović, Zvonić, Mujezinović, Ćosić, Ovčina, Mrgan, Fajić, Ferreyra, Ojeda, Vehabović.

NK Bratstvo: Divković, Alihodžić, Šuša, Diabang, Jaganjac, Helić, Salkić, Kahrimanović, Berbić, Stojanov, Jaranović.


Velež je u utakmici 12. kola Prve lige FBiH protiv Bratstva iz Gračanice upisao svoju devetu pobjedu u dosadašnjem dijelu prvenstva. Rođeni su danas savladali goste iz Gračanice 3:1, iako su izabranici Nikole Nikića poveli u 25. minuti kada je Stefan Stojanov lijepo pogodio.
Velež je dodao gas, Mujezinović je ubrzo imao veliku šansu izjednačenje, da bi u 40. minuti sjajni Nusmir Fajić na asistenciju Vehabovića matirao golmana Divkovića. Velež je na pauzu mogao sa prednošću, no jedanesterac nije iskoristio kapiten Zvonić i ostalo je 1:1.
U 56. minuti potpuni preokret. Asistent je nakon kornera bio po drugi put Vehabović, a Nusmir Fajić postigao svoj čak 16. pogodak ove sezone. Tribine na stadionu Rođeni su proključale i bilo je jasno da će Velež vjerovatno do nove pobjede.
Nakon toga domaći su nastavili sa dominacijom, a u 77. minuti Brandao ovjerava nova tri boda. Pogodio je mrežu Divkovića i na semaforu je pisalo 3:1. Asistent je bio Fajić.
Do kraja bez uzbuđenja i Velež je slavio 3:1.
(sport)

Samstag, 27. Oktober 2018

Spavamo sat duže, ali s posla po mraku kući



Kraj ljetnog računanja: Zimsko računanje vremena počinje u nedjelju 28. oktobra u tri sata i trajat će do 31. marta 2019. godine. Naučnici su dokazali da pomicanje sata dva puta godišnje remeti čovjekov bioritam

U nedjelju, 28. oktobra u 3 sata ujutro završava ljetno računanje vremena pomicanjem kazaljki za jedan sat unazad, i počinje zimsko računanje vremena.

Iako se bioritam lakše prilagođava na pomicanje sata unazad nego naprijed, nesanica je i dalje najčešća nuspojava. Te promjene najlakše padaju noćnim pticama koje imaju dodatan sat za svoje noćne aktivnosti, potvrdila su istraživanja.
Praktična primjena zimskog računanja vremena, osim pomicanja satova, znači i obavezno paljenje svjetla na automobilima.
Moguće su migrene, ali i pojačana osjetljivosti na vremenske prilike
Pomicanje sata utječe na unutrašnji sat i može poremetiti hormonalnu sliku što pak uzrokuje niz tegoba kao što su bolne migrene, nervoza i depresija. Zbog vraćanja sata unazad ljudi gube energiju i više osjećaju vremenske prilike kao što je jugovina.
(zan)



Kina pustila u promet supermost dužine 55 kilometara










Jedna nova veza između Macaua i Hong Konga ruši sve dosadašnje rekorde.
Visoke planine, još viši neboderi, vode delte Pearl River, i sve to jedno uz drugo, slike su koje spuštanje avionom na aerodrome Hong Konga i Macaua čine spektakularnim.
Sada je ova mega-metropolitanska regija sa 60 miliona stanovnika obogaćena još jednom atrakcijom: Novi divovski most koji premoštava deltu rijeke na Južnokineskom moru i povezuje financijsku metropolu Hong Kong sa kockarskim gradom Macau i industrijskom regijom Zhuhai na kineskom kopnu.
Hong Kong-Zhuhai-Macau most, kojeg nazivaju građevinom stoljeća, nakon skoro deset godina gradnje oficijelno je otvoren za promet. Konstrukcija je dužine kao Gotthard bazni tunel, naime, punih 55 kilometara. Od toga 35 kilometara ide preko vode kao most, a to je za dvadeset puta više nego Golden Gate u San Francisku.
Za izgradnju je bilo potrebno 400 hiljada tona čelika što je 60 puta više nego za gradnju Ajfelovog tornja u Parizu. „Most će ovdje stajati preko 100 godina“ kazali su graditelji nakon otvaranja. U svakom smjeru izgrađene su po tri saobraćejne trake. Uz brzinu od 100 km/h vožnja od Hong Konga do Macaua trebala bi se sa sadašnja 3 sata smanjiti na 30 minuta.
Hong Kong nije britanska kolonija od 1997, a Macau nije portugalsaka od 1999. godine. Oba grada pripadaju Narodnoj republici Kini, ali još uvijek imaju status posebnih upravnih područja sa vlastitim zakonima i nezavisnom upravom. Između Hong Konga, Macaua i kopnene Kine još uvijek postoje oštre granične kontrole. Stoga su projektanti u sklopu mosta izgradili vještačka ostrva na kojima se nalaze granični prelazi.
Podvodni tunel dug je 6,7 kilometara i najduži je tunel te vrste na svijetu. Otvaranje je održano godinu dana kasnije od planiranog. Procjenjeni tročkovi se kreću oko 14
milijardi eura, što je skoro dva puta više od planiranog. U svemu tome postoji jedan problem: U Hong Kongu i Macau vozi se lijevom stranom, a na kinseskom kopnu desnom.
Većina vozača iz ova dva grada ne smije voziti kopnenim cestama i obrnuto. Ustvari, u delti Pearl River živi isti broj ljudi, kao recimo u Italiji, ili Velikoj Britaniji. Trenutno samo 30 hiljada vlasnika automobila imaju dozvolu koja im omogućuje da voze i u Hong Kongu kao i desnom stranom ceste na kopnu. Stoga, u prvim trenutcima nakon otvaranja, nije ni bilo do neke velike navale za prelazak preko mosta.
(express)

Smail Špago
(Novasloboda.ba)


Slon hologram u Londonu


Kao duh djeluje hologram jednog afričkog slona, postavljen protekle nedelje u blizini St. Paulus katedrale u Londonu. Sablasno umjetničko djelo od svijetlosti, inicirano od strane WWF, Svjetske organizacije za zaštitu prirode, imalo je zadatak da podsjeti kako je najveća životinja na svijetu uvelikoj opasnosti.
Prosječno dnevno na svijetu biva ubijeno oko 50 slonova, zbog njihovih kljova. Ako se tako nastavi, ovim divovima prijeti nestanak zauvjek.
(spiegel)

(Novasloboda.ba)

Freitag, 26. Oktober 2018

Treskavica – Novi mostarski toponim


Mostar, Titova ulica prema sjeveru

U Mostaru već odavno postoje toponimi: Lepa Brana, Bejrut, Mostarka, Uglovnica, Neboder, DUM i još dosta tome sličnih, kojima se tačno označava određeni objekat ili mjesto u gradu, i ni kome iz Mostara ne treba obašnjavati gdje se to nalazi, a manje više, kad neko pita gdje se nešto nalazi, u Mostaru nikad niko i ne pita za ulicu i broj, nego za neki detalj, ili neki ovakav naziv, koji je u Mostaru svakome poznat.

Odnedavno se u Mostaru koristi još jedan toponim, pod nazivom „Treskavica“ i onaj koji ga je prvi izgovorio, kao da ga je uzeo iz usta hiljada drugih Mostaraca. Naime, još od vremena početka izgradnje kolektora za gradsku kanalizaciju, manje vše, sve glavne ulice sa obe strane Neretve su doživjele duboke kopove, polaganje cijevi, zasipanje, i na kraju asvaltiranje. Na nekim mjestima se javila potreba da se zbog iste stvari ulice ponovo prokopavaju, a radovi do gornjeg sloja sa asvaltom, manje više rađeni su sa hiljadu i jednim nedostatkom. Nekada su se o ovome problemu brinuli nadležni organi, vjerovatno se brinu i danas.
Ulica Maršala Tita, od novosagrađene pasarele u Zaliku, odnosno, kojih dvadesetak metara naviše, od kružnog toka na istoj ulici, pa sve do autobuske stanice doživjela je upravo ovo o čemu smo gore pisali. Ne zna se ni broj koliko puta se asvalt polagao, ponekad je trajao samo do jačih kiša ili leda, pa onda su slijedila nova kopanja i uzduž i poprijeko. Većina vozača, ako ikako može, izbjegava ovaj dio Glavne ulice sa sjevernog ulaza u grad, jer se na ovoj dionici malo dužoj od jednog kilometra, auto zatrese i zaljulja barem hiljadu puta, znači skoro sa svakom metru ulice.
I onda je nekome izletjelo, namjerno ili nenamjerno: Treskavica.
Ovih dana, skoro pa udarna vijest, na svim mostarsklim medijima je bila da se konačno kreće sa uređenjem ovoga dijela ulice.
Nadamo se da će ulica biti urađena po struci, zanatu i propisima. Nadamo se da će nestati i gore rečenog toponima.
Ali eto, da zabilježimo ono što je svojstveno samo Mostaru i Mostarcima.

Smail Špago

Pobjeda rukometaša BiH na startu kvalifikacija



fotosi: twitter

Sa stranice Rukometna reprezentacija BiH:

Stanje u Savezu nikakvo. Finansijska situacija nikakva.
Sjedneš u autobus i 16 sati putuješ do Bjelorusije. Izađeš na teren i pobijediš!!!

Bjelorusija – Bosna i Hecegovina 29:30

Rukometna reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom je započela kvalifikacije za Evropsko prvenstvo 2020. godine.
Izabranici selektora Bilala Šumana su u prvom kolu kvalifikacija danas u Minsku pobijedili selekciju Bjelorusije sa 30:29 (12:16).
Rukometaši BiH ostvarili su pobjedu nad prvim favoritom u grupi, nakon velikog preokreta i dramatičnog finiša.
Naime, domaći rukometaši su gotovo cijelu utakmicu imali rezultatsku prednost, ali su bh. reprezentativci u finišu meča uspjeli napraviti veliki preokret.
Susret nije dobro počeo za bh. rukometaše koji su se mučili u napadu, što je rezultiralo da su na prvi gol čekali do šeste minute. Domaći igrači su već na početku tako došli do tri gola prednost i tu razliku su držali veći dio meča.
Reprezentativci BiH su u nekoliko navrata uspijevali prići na gol zaostatka, ali bi onda uslijedile tehmičke greške u napadu koje su po pravilu Bjelorusi kažnjavali i vraćali prednost.
Selektor Šuman je odlučio rizikovati i prilikom napada igrati sa sedam igrača, bez golmana, što mu se na kraju i isplatilo. Serijom od 3:0 BiH je u 49. minuti došla na gol zaostatka, a četiri minute kasnije je prvi put izjednačila te već u narednom napadu i povela. Do kraja se igralo gol za gol, a posljednja minuta donijela je pravu dramu. BiH je imala priliku da u posljednjem napadu dođe do nove prednosti, ali je nekoliko sekundi prije kraja promašen gol. No, na sreću Bjelorusi su izgubili loptu u pokušaju brzog napada, a prilikom kontranapada nad Karačićem je napravljen sedmerac u posljednjoj sekundi, koji je realizirao Prce i pogodio za konačnih 30:29.
Nuić je bio najefikasniji igrač bh. reprezentacije sa sedam golova, po pet su postigli Karačić i Prce, a četiri gola Terzić. U selekciji Bjelorusije po šest golova postigli su Puhovski i Vailupau, a dva gola manje Šilovič.
Naredni meč rukometaši BiH igraju u subotu u Tuzli kada dočekuju selekciju Češke. Česi su u prvom kolu u srijedu pobijedili Finsku sa 31:27.
(sport)

Donnerstag, 25. Oktober 2018

Putovanje kroz vrijeme: Nekad i sad sa iste pozicije – Titova ulica, preko puta Zeme




Mostar nekad i sad, fotografije sa iste pozicije u vremenskom razmaku od nekoliko decenija, do punog stoljeća. Fotografija nikad nije dosta, kao i pogleda u blisku ili dalju prošlost, onoliko daleku, koliko to dozvoljavaju fotografije napravljene nekada u našem gradu, od strane znanih i neznanih fotografa.
Danas uporedni pogled prema jugu na Titovu, nekad Glavnu ulicu preko puta Zeme (Name) iz 1912. i 2014. godine,  na ulasku u Dudin sokak. Na tom dijelu Glavne ulice nalazili su se brojni dućani, a među njima i knjižara Pachera i Kisića. Početkom avgusta 1890. godine Austrijanac Antun Pacher i braća Kisić, u ortakluku, otvorili su prvu međunarodnu knjižaru u Mostaru. Štamparsko-umjetnički zavod Pacher & Kisić, kako se zvanično zvala firma, otvorena je u Dudinom sokaku, a kasnije je knjižara preselila na Glavnu ulicu, tačno preko puta Zeme.
Nakon Drugog svjetskog rata, knjižaru preuzima izdavačka kuća Svjetlost iz Sarajeva. Danas je ovo zdanje ruševina.
Na slici iz 1912. godine vidi se Hafiz Hodžina džamija, koja je bila izgrađena prije 1631. godine, a prema zapisima Hivzije Hasandedića, 1899. godine pripadala su joj tri dućana i harem, a munara ove džamije je 1932. godine prenesena u Čapljinu i postavljena uz tamo izgrađenu džamiju.
Priredili: Smail Špago, Tibor Vrančić, Ismail Braco Čampara
(NovaSloboda.ba)