Nakon skoka: tišina. Tako skokove sa visoke stijene u dolinu Lauterbrunnertal u Švicarskoj opisuju mediji.
Skočiti sa jedne visoke litice u „letećem odijeluˮ, za mnoge ekstremne sportiste tako se ostvaruje vječiti san o slobodnom letenju. Međutim sa sve više skokova, sve češće dolazi i do smrtnih sličajeva. Tako loše kao tekućeg ljeta nije odavno bilo.
Zadnji slučaj desio se 17. avgusta. Nekoliko sekundi prije tragičnog skoka letač Uli Emanuelle (30) napravio je fotose i postavio ih na društvene mreže sa potpisom
„Spreman za jedan novi skokˮ. Nije ni slutio da mu je to bio posljednji. Mjesto radnje, pomenuti Lauterbrunnental u Švicarskoj. Policija je nakon tragičnog skoka mogla samo konstatovati smrt, a za uzrok pretpostaviti da je Uli nakon jednog nestabilnog leta svom žestinom udario u stijenu litice i izgubio život.
Na svjetskoj listi žrtava „Base fatility Listˮ Uli je bio žrtva broj 300, a istog dana slijedlila je i žrtva broj 301, a desila se na istom mjestu. Brian B. (49) Britanac, prema iskazu očevidaca, kliznuo se sa startnog mjesta na stijeni, i nakon sedam sekundi slobodnog pada, svom težinom udario u tlo u podnožju stijene.
Ove godine širom svijeta smrtno je nastradao 31 skakač sa stijena, od čega samo u avgustu, njih 15. Najviše ih je stradalo na stijenu u Lauterbrunnentalu, a ta dolina je u jednom časopisu nazvana „Dolina, u kojoj ljudi bukvalno padaju s nebaˮ.
Stijena je skoro vertikalna, i idealna za ovu vrstu ekstremnog sporta. Visoka oko 900 metara, a u dnu se nalazi travnata livada, koja je veoma pogodna za doskok. Do sada je skokom sa ove stijene izgubilo život ukupno 47 skakača. Turističke organizacije ne prave reklamu ovih skokova u svojoj ponudi. Uprkos svemu što se dešava, o zabrani skokova s ove stijene još se samo diskutuje. U međuvremenu, broj smrtnih slučajeva u prosjeku godišnje se smanjuje, i sada se taj broj kreće od 4 do 5 slučajeva, u odnosu na 5 do 10 hiljada skokova koji su se ovdje izvodili tokm jedne godine. Za ovu godinu s prognozira da će ta cifra biti čak oko 20 hljada skokova. Neki skakači skokove izvode padobranom, a u zadnjih desetak godine sve veći broj skakača koristi moderna letačka odijela „Wingssuitˮ. Međutim, i za let letačkim odijelom, za prizemljenje se koriste padobrani. Let slobodnim padom traje nekoliko sekundi, a nakon toga se aktivira padobran, kojim se obavi siguran spust na zemlju. Barem tako kazuje teorija.
Na kojoj cifri će se završiti ovogodišnja tragična lista, kako u Lauterbrunnentalu, tako i širom svijeta, još je neizvjesno.
(izvor:sdz)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen