Samstag, 29. Februar 2020

Podjela bodova u Tušnju




Tuzla City – Velež 0:0

Stadion Tušanj.

Sudija: Haris Kaljanac (Sarajevo)

Žuti kartoni: Ubiparip, Crnkić (TC), Ćosić, Hasanović (V)

Tuzla City: Fejzić, Efendić, Kostić, Beganović, Arežina (od 90′ Stjepanović), Šarčević (od 63′ Crnkić), Nukić, Leković, Ubiparip (od 76′ Ramić), Sesar, Morris.

Velež: Bobić, Manev, Zvonić, Pršeš, Ćosić, Ovčina (od 58′ Cvijanović), Brandao, Dario (od 75′ Ćatić), Hasanović, Vehabović (od 83′ Osmić), Ćivić.

Velež nastavlja sa dobrim igrama i sa Tušnja se vraća neporažen.
Nošen pjesmom velikog broja navijača, koji su u Tuzlu došli sa dvadesetak kombija,  Velež je ofanzivno započeo meč na Tušnju i prvi minuti protekli su u terenskoj dominaciji Mostaraca.
Prva uzbuđenja zabilježena su u 16. i 18. minuti, kada su golmanima Bobiću i Fejziću  zaprijetili Ubiparip i Ovčina, ali su njihovi udarci bili neprecizni.
Veležovi igrači izveli su, u 22. minuti, opasan kontranapad, koji je završen kornerom, ali bez opasnosti po gol domaćih.
Ponovo su Rođeni zaprijetili u 24. minuti, kada je Čivić oštro šutirao sa preko 25 metara, a lopta završila preko gola.
Minut prije kraja prvog poluvremena, u prilici se našao Arežina, ali je Bobić sjajno intervenisao i sačuvao svoju mrežu.
Velika prilika da dođu u vođstvo, ukazala se fudbalerima Veleža u 51.minuti, ali je šut Ćosića zamalo otišao pored stative i izmamio uzdahe njegovih navijača.
Tri minute kasnije, povrijedio se Veležov golman Bobić, koji je, nakon sudara sa Kostićem, ostao ležati na terenu, ali je poslije ukazane pomoći ponovo stao na gol.
U 66. minuti, gosti su tražili penal, nakon što je u šesnaestercu gostiju pao Brandao nakon duela sa Morissom, ali je sudija Kaljanac samo odmahnuo rukom i dao znak da se igra nastavi.
Minut kasnije, Ubiparip je bio u prilici da savlada Bobića, ali je bio neprecizan.
U 76. minuti, sa dvadesetak metara oštro je šutirao Vehabović, lopta je zakačila jednog domaćeg igrača i završila u korneru, koji je ostao neiskorišten.
U 81. minuti, sudija Kaljanac je nakon starta Bobića nad Nukićem pokazao na bijelu tačku, ali je loptu, koju je uputio Arežina, pogodila prečku. 
Tri minuta prije krajja utakmica, pšrilika za Ćosića, čiji je šut zamalo promašio okvir gola.
(foto:klix.ba)
(NovaSloboda.ba)

Taj čudesni šareni svijet: Slike sedmice



Igrači italijanske košarkaške reprezentacije prisustvovali su otvaranju košarkaškog posvećenog Kobeu Bryantu, u Napulju, Italija


Radnik skladišti lubenice na velikoj voćnoj pijaci Gaddiannaram u Hyderabadu, u Indiji.


Magla prekriva podnožje Kuvajtskih tornjeva u glavnom gradu Kuvajta.


Umjetnik oslikava zid na jednoj stambenoj zgradi u u Chennaiju, Indija.


Putnički brod Diamond Princess ukotvljen u pristaništu Daikoku, u Jokohami kod Tokija. Brod je zaustavljen u karanteni jer se među putnicima i posadom proširio viris corona.


Bijela roda leti nazad u svoje gnijezdo, noseći u kljunu materijal za popravku gnezda. Jedna od najvećih rasplodnih kolonija impozantnih ptica selica nalazi se u blizini mjesta Ried u pokrajini Hessen, Njemačka.


Dvojica kanuista voze se svojim kanuima u poplavljenom parku, nakon oluje po imenu Dennis, u Herefordu, Engleska.


Automobil američkog trkačkog vozača Ryana Newmana nekoliko se puta prevrnuo u Daytoni 500, jednoj trci NASCAR kup serije, a nakon toga je bačen van staze.


Raketa Antares polijeće sa svemirskom kapsulom Cygnus, sa potrebnim materijalom za svemirsku stanicu ISS.


Virus corone blokirao je saobraćaj u karantinskom gradu Wuhan, u središnjoj Kini.
(web)

Smail Špago
(NovaSloboda.ba)

Freitag, 28. Februar 2020

Najstariji muškarac na svijetu: Japanac je umro u dobi od 112 godina





Chitetsu Watanabe umro je u dobi od 112 godina.

Tajna njegove dugovječnosti: Ne ljutiti se i samo osmijeh na licu.
Svakodnevno se bavio sportom i redovno rješavao matematičke probleme: Japanac Chitetsu Watanabe, najstariji muškarac na svijetu prema Guinnessovoj knjizi, umro je malo prije svog 113. rođendana. Japanski mediji su ovu vijest objavili u utorak.
Watanabe, koji je rođen 5. marta 1907. u prefekturi Niigata, a prije samo dvije sedmice u svom domu je dobio potvrdu Guinnessove knjige rekorda sa titulom najstarijeg čovjeka na svijetu.
Kao tajnu svoje dugovječnosti, Japanac su jednom rekao da se ne treba ljutiti i uvijek zadržavati osmijeh na licu. Do prošlog ljeta, osim strasti za sport i matematiku, posvetio se umjetnosti origamija i kaligrafiji.

Najstariji muškarac je već imao jednog prapraunuka.
Kao prvorođeno od osmero djece, Watanabeov život karakteriziralo je puno rada, a često i samoodricanja. Pohađao je poljoprivrednu školu, služio je japansku vojsku u Drugom svjetskom ratu, a nakon toga je do penzije radio u poljoprivrednoj upravi u rodnom gradu Niigata.
Do svoje duboke starosti, svojoj porodici je osigurao privatno imanje za uzgoj voća i povrća. Prema novinskoj agenciji Kyodo, imao je petero djece, dvanaestoro unučadi, 16 praunuka i također prvo prapraunuče.

Najstarija osoba na svijetu je žena.
Kane Tanaka, takođe Japanka, 2. januara je napunila 117 godina. U oktobru je najstarija žena u Njemačkoj umrla u dobi od 113 godina. Mathilde Mange je živjela u rezidenciji za seniore u blizini Hagena u Sjevernoj Rajni-Vestfaliji do svoje smrti.
(mdr)
(spagos)

Dan nezavisnosti BiH - Program obilježavanja



Javnim predavanjem “Budućnost Bosne i Hercegovine” i promocijom knjige “Balkanska pradskozorja – Od ideja do ujedinjenja” autora prof.dr. Senaida Hadžića i prof.dr. Adnana Velagića, sinoć je u Mostaru počelo obilježavanje Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine. Organizator ove večeri bio je Muzej Hercegovine Mostar.

U öetvrtak 27.2 u 13 sati u Studentskom hotelu Mostar, IC štamparija i Pedagoški zavod Mostar organizovali su svečanost povodom obilježavanja Dana nezavisnosti BiH. U okviru programa planirana je dodjela nagrada za najbolje literarne radove na konkursu manifestacije “Ja domovinu imam i u srcu je nosim”.


U petak 28.2. od 9:45 sati održana je zajednička manifestacija osnovnih i srednjih škola Mostara, a pod nazivom ‘Volim BiH’. U navedeno vrijeme će se učenici okupiti na Starom mostu odakle će krenuti defile ulicama grada.
Defile učenika, nastavnog osoblja, roditelja i građana će ići Ulicom Rade Bitange, kroz Cernicu i Šantićevu ulicu, zatim ulicom kardinala Stepinca (Desete hercegovačke brigade op. Mostarski.ba), ulicom kneza Domagoja do Španskog trga. Na Španskom trgu od 10:45 sati će biti održana manifestacija sa svečanim programom obilježavanja Dana nezavisnosti BiH. Realizaciju ovih aktivnosti podržao je Grad Mostar, ministarstvo obrazovanja, nauke kulture i sporta HNK.


Dan poslije, u subotu 29.2. u organizaciji Doma kulture Blagaj, osnovnih i srednjih škola Mostara, te ustanova Muzej Hercegovine Mostar, Centra za kulturu i KUD-a Blagaj održat će se program pod nazivom ‘Stazom bosanskih vitezova’.
U okviru programa od 10 sati planiran je pohod mladih i građana prema Starom gradu Blagaj (okupljanje učesnika pohoda je ispred šehidskog turbeta). Kroz Blagaj će uslijediti i defile konjanika (od 10:30 sati), a centralni program će se održati od 12 sati na Starom gradu Blagaj gdje će biti upriličen igrani program, kratki historijski prikaz i sat historije uz prof. Envera Imamovića. U podnožju Starog grada održat će se zabavni dio programa.

U nedjelju 1. marta u 13 sati na mostarskim Šehitlucima planirano je učenje fatihe i odavanje počasti šehidima i poginulim borcima.
Nakon toga u 14 sati u Kongresnoj dvorani u zgradi Vlade FBIH Mostaru, planiran je svečani prijem, kojeg organizuju predsjedavajući Skupštine HNK Šerif Špago i poslanik u Predstavničkom domu Parlamentarne skupštine BiH Edin Mušić.

Povodom predstojećeg praznika, Dana nezavisnosti Bosne i Hercegovine, organizacija manifestacija posvećenih nezavisnosti BiH , naročito u trenutku kada se ona nastoji određenih političkih krugova osporiti , od izuzetne je važnosti za sve građane. Na ovaj način i u posebnom historijskom momentu građani Mostara i Bosne i Hercegovine će najbolje poslati poruku o poštovanju zajedničke i nedjeljive Bosne i Hercegovine, saopćili su organizatori.
(mostarski.ba)


Dugi vijugavi put






U kineskoj provinciji Xinjiangu, prošlog ljeta je u promet puštena cesta duga 75 km, sa dionicom koja poput zmije vijuga planinskim nagibom i dostiže na 4.100 metara nadmorske visine. Kineski državni mediji navodi se da cesta ima više od 600 zavoja
Među lokalnim stanovništvom poznat je kao "cesta na nebesku visoravan".
Vijugava planinska cesta nalazi se u planinskoj visoravni Pamir u Tajik autonomnoj pokrajini Taxkorgan u Xinjiangu, u Kini.
Sa zadivljujućim pogledima i višestrukim serpentinama, cesta bi vjerojatno trebala postati san entuzijasta. Ali put nije izgrađen da bi mu se divili istrajni sportisti i turisti.
Dionica puta dužine 36 kilometara puštena je u promet je u julu prošle godine, sa ciljem da se olakša prolaz za Pamirske planinske poljoprivrednike, kao i stočare iz te regije. Cesta povezuje pokrajinaki grad Tashkurgan s drugim obližnjim mjestima.
Da bi se olakšalo putovanja i podstakao regionalni ekonomski i društveni razvoj na Tajiki, urađeno je dodatno poboljšanje infrastrukture, a kako javljaju mediji, Kineske vlasti su nedavno odobrile i projekt izgradnje aerodroma u ovom području.
(StraitsTimes)
(NovaSloboda.ba)



Donnerstag, 27. Februar 2020

Polenov prah



Polenov prah

by Emica

Kad bajam svoj prvi pupoljak baci
i okupaju ga rani rosni zraci
mislima lutam tragom svilene rose
i puštam da snovi moju nadu nose.
Slavuj u bašti svojom pjesmom mami
slušam ga k'o nekad kad bili smo sami
tražili pogledom vrh bajama stara
da vidimo pticu čarobnoga dara.
Duša puna, mi i opojni pjev bulbula
dva maslačka svoju krunu otvorila
naše usne trepte k'o latice meke
što lepršaju u padu do zelene rijeke.
Pečine će tilovina okititi zlatom
grozdovi će zove bjelasati stranom
tad ću ti u mislima dolaziti kradom
i bit ćemo pokriveni zvjezdanim prahom.

(Emica/facebook20200225)


Daj šapu!




Gospodarica voli sjajni nakit. Ona pridaje veliku važnost izgledu. Uz to ide i savršena pedikira.
Na slici, jedan uzgajivač pasa obavljan završne detalje na uređenju šape svog psa, a uz pomoć mašinice, kandžama životinje daje završni izgled.
Prizor je snimljen na izložbi pasa "Westminster Kennel Club" u njujorškom Madison Square Gardenu. Ova tradicionalna manifestacija održava se svake godine, još od daleke 1877. godine.
Ove godine, više od 2.600 pasa različitih pasmina, suočilo sa glasanjem sudija.
Usput, najljepši pas na izložbi bio je Siba.
Jedan pudl mužjak, na slikama u prilogu.
(stern)
(NovaSloboda.ba)

Mittwoch, 26. Februar 2020

Sa stranica stare štampe: Mostar, kao mirno gnijezdo, 1891.





U američkim novinama „The Morning Call“ iz San Francisca, dana 11. januara 1891. godine objavljen je tekst o Mostaru, sa dvije grafike, koje predstavljamo u prilogu:

...Kuće Mostara postaju vidljive, a dalje, skladno se uklapajujući u cjelinu, snježna kapa planine Velež je iznenađujuće lijep prizor.
Mostar samo djelimično ispunjava šta je obećavao, gledano sa uzvišene visoravni. Uprkos svojih 20.000 stanovnika, glavni grad Hercagovine, čini se kao mirno gnijezdo, sa mnoštvom nespretnih kuća, koje su sve nalik jedna na drugu, sa dvadesetak minareta koji se uklapaju u arhitektonsku monotoniju. Ali, istinski je zanimljivo posmatrati potpuno pravi orijentalni život koji vlada na ulicama. Oni koji nikad prije nisu vidjeli turski bazar posmatrat će sve sa velikom pažnjom, glasnu buku u dijelu grada, koji je beskrajan; između mirisnih drvenih ćepenaka, stoične tišine prodavača, naivne iskrenosti s kojom se svi poslovi obavljaju javno, na samom kraju ulice, pred očima svih prisutnih. Kujundžija lupa čekićem po bakrenom limu; obućar sjedi sa svojim priborom i izrađuje papuče; u susjednom prostoru krojač šiva svoju tkaninu (Oh, napredak moderne kulture!) šivaćom mašinom iz devetnaestog stoljeća; u drugom prostoru brijač poslužuje svoje cijenjene mušterije, nota benne - sapunom. Marširajući uskim ulicama, prolazi gomila strpljivih magaraca, nemilosrdno pretovareni: mali dječaci iz kafana trče tamo, amo sa malim metalnim limenkama ispunjenim smeđim, ukusnim napitkom, a vika nosača vode stapa se sa galamom i oštrim glasom prodavača voća, koji hvali svježinu svojih zrelih smokava i miris ukusnih dinja.
U uskim, sporednim ulicama, koje se protežu oko korita Neretve, mirnije je. Ovo su siromašniji dijelovi grada i istovremeno s prirodnom ljepotom. Rijeka Neretva, pravo planinsko dijete, dolazi gromoglasno kroz duboku provaliju, odvažno se provlačeći područjem...“
(prevod: Smail Špago)

U prilogu dvije grafike, Mostar 1891.

Priredili: Armin Džabirov, Smail Špago, Tibor Vrančić
(NovaSloboda.ba)

Svakodnevna kupovina pod punom spremom



Jabuke i jagode su čvrsto zapakovane u plastičnu ambalažu. Iz higijenskih razloga.
Bračni par, koji je fotografisan tokom svakodnevne kupovine u supermarketu u Pekingu, također je zaštićen plastičnim prekrivačima: rukavice, kišni mantil, naočale i zaštitna maska za usta, sve to prilikom najuobičajenijeg izlaska u kupovinu, kako bi spriječili zarazu virusom.
Preventiva i svakodnevni život u Kini.
Broj zaraženih povećava se svakodnevno, kao i broj preminulih.
Smatra se da postoji i veliki broj neprijavljenih slučajeva. Posebno je virusom pogođena provincija Hubei. Sloboda kretanja ljudi je dodatno ograničena: vožnja privatnih automobila je potpuno zabranjena u svim gradovima ove provincije.
(stern)
(NovaSloboda.ba)

Karneval u Riju








Karneval je zablještao punim sjajem, blještavim kostimima i vatrenim plesačima tokom prve noći karnevala održanih u Sao Paolu i Rio de Janeiru, u Brazilu.
Paradirali su sa svojim raskošnim pernatim pokrivačima na glavi i sjajnim haljinama, na Sambadromu u Rio de Janeiru
Petodnevni događaj počeo je proteklog petka uvečer, a označio je početak ovogodišnjeg karnevala.
Hiljade plesača iz škola sambe u zemlji pristiglo je na sambadrom u Rio de Janeiru na prvi dan petodnevne proslave kako bi obilježili početak karnevala.
Žene su bile odjevene u blistave kostime, noseći neobične pokrivače na glavi, uz umjetnost neobične šminke za lice, sudjelujući u sveopštoj ekstravaganciji.
Bubnjari iz Dragoes da Reala paradirali su kroz Sao Paolo, a njihove ženske članice parirale su im sa perajanicama na glavama i njihale bokovima.
Gledaoci su posmatrali sa strane, dok su izvođači pjevali pjesmu „Benguela… barokna Clama a Ti, Tereza“, pjesmu ženi, koja je došla iz Angole u 18. stoljeću, i borila se protiv ropstva u Brazilu.
Upečatljiva je bila tačka koja je prikazivala pokojnu aktivistkinju za ljudska prava Marielle Franco, koja je ubijena u martu 2018. godine.
Pripadnici više grupa u paradi predstavljali su različite dijelove godišnje ekstravagancije, dok su i muškarci i žene sudjelovali u nizu fascinantnih plesova i performansa.
Karneval u Riju obično započinje sedam dana prije srijede pepelnice, dok pripreme počinju u decembru, uprkos uticaja današnjih evropskih i afričkih tradicija.
Prvi karnevali su održani 1640-ih godina u čast grčkih bogova vina, a organizovali su ih Rimljani, kako bi proslavili Saturnalia i Bacchusa.
Rimokatolička crkva je tada uspostavila osnovne tradicije, a festival 'Entrudo' uveli su Portugalci.
1840. godine održao se prvi karneval sa maskama, u kojima je bio vidljiv uticaj italijanskih karnevala, a plesači su plesali polku i valcer. Samba je u karneval uvedena 1917. godine.
Dok karneval sa maskama potiče iz Italije, afrička kultura je imala veliki uticaj na kostime u Riju, koje su izrađivani od perja, trave i kostiju.
(dailymail)
(NovaSloboda.ba)

Dienstag, 25. Februar 2020

U sjećanju: Kobe Bryant




Komemoracija u Staples centru

U prepunoj dvorani Staples Center u Los Angelesu u ponedjeljak 24. februara je održana komemoracija za Kobea Bryanta, njegovu 13-godišnju kći Giannu te još sedam ostalih putnika koji su poginuli prošloga mjeseca pri padu helikoptera, na kojoj su se dirljivim govorima od košarkaške legende, među ostalima, oprostili njegova supruga Vanessa, Michael Jordan i Shaquille O’Neal.
Svečanost pod nazivom “Slavlje života” započela je nastupom pjevačice Beyonce koja je izvela svoj hit “XO” te otkrila da je “to bila jedna od Kobejevih najdražih pjesama”.
Voditelj ceremonje Jimmy Kimmel potom je u suzama govorio o nasljeđu Kobeja Bryanta i istaknuo neke od košarkaških legendi koje su se našle među 20.000 okupljenih u Staples Centeru. Michael Jordan, Magic Johnson, Kareem Abdul-Jabbar, Shaquille O’Neal, Phil Jackson, Tim Duncan, Stephen Curry i mnogi drugi došli su se još jednom prisjetiti najvećih trenutaka iz života jednog od najboljih košarkaša svih vremena, a Kimmel je posebno istaknuo pojavu legende Boston Celticsa Billa Russella, koji je večer prije na dvoboju najvećih suparnika Lakersa i Celticsa bio u gledalištu u Bryantovom dresu s brojem 24.
(sport)



Košarkaška mega zvjezda jednom je rekao, kako je navikao da ga mrze.

Kobe Bryant je polarizovao: egocentričan i opsjednut, tako su ga nazivali kritičari, dok su ga stručnjaci počastili titulom najboljeg igrača njegove generacije. Kompleksnost njegovog lika ogledala se u nadimku koji je Bryant dao sebi: "Crna Mamba", otrovna zmija, koja se smatra jednom od najopasnijih na svijetu.
Dok je bio dijete, rekao je jednom, osjećao se kao autsajder, kao crni američki dječak u Italiji, gdje je njegov otac sedam godina igrao košarku. Sin ga je vrlo brzo nakon toga profesionalno nadmašio: 1996., tada 18-godišnji Bryant, odigrao je svoju prvu utakmicu u sjevernoameričkoj profesionalnoj ligi NBA i zbog njegovog spektakularnog stila igre, vrlo brzo je smatran kao mogući nasljednik Michaela Jordana. Ustvari, imao je sličnu uspješnu karijeru kao i njegov idol Jordan: Bryant je 20 godina nosio dres Los Angeles Lakersa, osvojivši pet prvenstava i dvije zlatne olimpijske medalje. Za mnoge su Bryantove ambicije i radna etika bili jedinstveni, neki su bili manirski. Pričalo se na primjer, da se povremeno pokušavao raspitivati kod poznanika, koji je radio za Dallas Mavericks, da se uvjeri, da njegov njemački konkurent Dirk Nowitzki ne trenira teže od njega. Niko ne bi trebao biti bolje pripremljen, i niko ne bi trebao marljivije raditi od njega.
S tim je stavom Bryant dugi niz godina dominirao protivnicima; 2006. godine postigao je 81 poen u jednoj utakmici, što je drugi najviši rezultat u NBA istoriji.
2003. godine jedna optužba za silovanje protiv Bryanta postala je javna, krivični postupak je kasnije obustavljen, završivši vansudskom nagodbom, a Bryant je time izgubio nekoliko sponzora. Ipak, uspio je da vrati reputaciju: na kraju karijere Bryant je 2016. godine slavljen širom svijeta, Los Angeles je proglasio „Dan Kobe Bryanta“.
Osim investitorskog posla, Bryant je nakon sporta bio i kreativan: Njegov animirani kratki film »Draga košarka« osvojio je Oscara 2018. godine; a sve do nedavno je radio s Paulom Coelhoom na jednoj dječjoj knjizi.
Kobe Bryant poginuo je u nesreći helikoptera u Kalabasasu u Kaliforniji 26. januara ove godine, zajedno sa svojom kćerkom Giannom i još sedam putnika.
(spiegel)

(spagos)

Druga strana podzemlja







Dok su se jaki muškarci i žene borili za medalje na europskom prvenstvu u hrvanju u Rimu, sličan, iako 100 puta manji, spektakl se odvijao u londonskom podzemlju.
Britanski fotograf Sam Rowley uspio je uhvatiti poznate i nepopularne miševe londonskog podzemlja u njihovoj gorkoj borbi za opstanak.
Predmet borbe: mrvica hrane.
Svi znaju londonske miševe, kaže Rowley, ali niko ih ne vidi u pozitivnom svjetlu.
Mladi fotograf je htio to promijeniti. Cijelu jednu sedmicu je ležao na stomaku na peronima londonskog metroa, poznatijeg kao “The Tube”.
Za Rowleyja je ova misija bila veliki uspjeh: svojom spektakularnom slikom miševa pobijedio je među 48 hiljada konkurenata i osvojio nagradu Fotograf godine za divlju prirodu.
Sam Rowley dolazi iz Bristola na jugozapadu Engleske. Dvadesetpetogodišnjak je u početku svoju strast za prirodom ostvarivao dok je studirao biologiju, u kojoj je - po njegovim vlastitim riječima - "plovio enciklopedijama i maltretirao se rakovima".
Ubrzo nakon toga prvi put je posegnuo za kamerom.
Trenutno radi kao istraživač za britansku televizijsku televiziju BBC.

Nagrađena je slika broj 1.
Na ostalim slikama: Umjetnici za preživljavanje: Rowley je fasciniran nesigurnim stanjem životinja. One žive i umiru pod zemljom a da nikada ne vide sunce. Prehraniti se je borba na život i smrt.
Podzemna željeznica: Londonski metro "The Tube" (u prevodu "cijev") prije svega je glasan, uzak i prljav. Rowley je svojom fotografijom želio pokazati drugu stranu podzemlja
(focus)
(NovaSloboda.ba)

Montag, 24. Februar 2020

Iz svijeta životinja: Brzinom munje



Rep mu je zavijen oko biljke, zadnje noge su stegnute, a onda poput munje isplazi jezik i nacilja na lovinu. Sve traje samo sekundu, i vilin konjic je već u ustima.
Predstavu je izveo jedan jemenski kameleon!
Fotograf Tanto Yensen snimio je ove impresivne slike u Džakarti (Indonezija). Posmatrao je jednog jemenskog kameleona više od sat vremena. Zeleni gmizavac je bio dugačak oko jednog metra. Osim jemenskog kameleona, na svijetu postoji još 216 vrsta kameleona, a na Madagaskaru je stanište za gotovo polovicu. Nemački istraživač David Prötzel je tamo otkrio još četiri nova. Sada postoji 16 različitih vrsta ovakvih kameleona, umesto dosadašnjih 12, napisao je istraživač u časopisu "Vertebrate Zoology".
On smatra da postoji još nekoliko vrsta ovakvih kameleona, ali i velika opasnost od požara prašume, i pita se: Možemo li otkriti još neke nove vrste, prije nego što je prašume nestane? "
(BamS)
(NovaSloboda.ba)



Glava ti k'o Cocin bubanj!



Odakle dolazi?

Uzrečica “Glava ti k'o Cocin bubanj!” često se koristi u svakodnevnom govoru. Ali, otkud potiče ta izreka i šta je zapravo, kakav je i koliki je taj “Cocin bubanj” manje je poznato.

Misteriju Cocinog bubnja , koji je ušao i u narodni govor otkrio je Vehid Gunić i objavio u svojoj knjizi “Bosanske izreke strpljen – spašen” (Sarajevo 2011.).
Sve je počelo od Huseina Coce iz banjalučke Novoselije, koji se prisjetio priče o bubnju svog pradjeda ili čukundjeda.
“Bila su tri brata, tri Coce u nekom selu Coca kod Podgorice, pa ih dobro potjeralo trbuhom za kruhom. Jedan se, navodno, zaputio negdje prema Lici, drugi negdje južnije, a treći se, kao telal i dobošar, zaputio prema Banjaluci.
Iako Coce nikada nisu bile naročito muzikalne, ovaj je imao nešto malo dara za bubnjanje i za telalski, reporterski način prenošenja bitnih informacija.
Za razliku od dotadašnjih krajiških telala koji su imali bubnjeve malo veće od običnog defa ili tarbuka, ovaj je Coco imao bubanj kao onaj što su ga imali Ringo Star, Đorđe Đoko Kisić, Điđi Jankelić, Lučiano Paganote, popularni Feđa Isović ili Prijedorčanin Nasko Budimlić. Tako su, eto, i taj Coco, čiji su se potomci nastanili na banjalučkoj periferiji, a i njegov bubanj ušli u narodnu izreku,” navodi se Gunjićevoj knjizi.

(tekst objavljen na više portala)



U Mostaru se za isti pojam zna reći: Glava mu k'o Rondo!

(ramiz/viber 20200207)

Sonntag, 23. Februar 2020

Tyson Fury skinuo sa trona K.O. mašinu



Tyson Fury (31) je ponovo prvak svijeta!

U najviše očekivanom revanšu teške kategorije u zadnjih više od 20 godina, Britanac je dominirao u borbi protiv Deontaya Wildera (34). U 7. rundi, sudija Kenny Bayless je prekinuo jednostrani meč nakon što je u ring uletio peškir iz Wilderovog ugla. Sada je Fury najbolji bokser na svijetu!

Wilder je nakon prvog poraza u profesionalnoj karijeri izjavio: „Ovakve stvari se događaju. Danas je bolji borac pobijedio. Ne tražim izgovor. Ja sam borac, a vratiću se još jači. O tome se i radi kod velikih boksera. "



Fury srećan i pun respekta: „Zahvaljujem Bogu. Kralj se ponovo vratio na tron. Poštovanje Deontay Wilder. On je borac, vratit će se, i opet će biti prvak. “Tada je Fury sa čitavom arenom “American Pie” od Don McLeana. Trenutak jeze.


Sam put u ring je već bio epski spektakl: Fury je fanove u hotelu MGM Grand u Las Vegasu pozdravio sjedeći na prijestolju kojeg su gurala četiri gladijatora. Britanac je sjedi na kraljevoj stolici, noseći vijenac i crveni ogrtač. On publici slao poljupce, uz prateću muziki.


A Wilder? Sa sobom ima čak i svog pjevača, uz muziku "Blake Habits" od D Smoke . Njegova outfit ima već dugu tradiciju. Ovoga puta to je crni svjetlucavi ogrtač koji uključuje i masku preko glave. Sve jje podsjećalo na "Predatora".

U ringu, međutim, Knockout mašini je nedostajao potreban recept. Fury je dominirao od samog početka, ne ostavljajući sumnje da sada želi pobjedu nakon nreješene borbe u prvom meču (decembra 2018.).


Međutim, njegovu najavu nokauta ("Obrati pažnju na moju desnu ruku, jer ćeš spavati u roku od dvije runde.") nije mogao ostvariti. Ali: Fury je dominirao u svim rundama, poslavši WBC-Champ Wilder na pod već u trećoj rundi. Wilder je krvario iz lijevog uha, očigledno je imao i ozbiljne probleme sa ravnotežom. U 7. rundi sudija Bayless je već dovoljno vidio i završio borbu.

Sa svojom 30. profesionalnom pobjedom Fury slavi najveći uspjeh u svojoj karijeri. Jedno je sigurno: ovaj duel će sigurno imati i nastavak! Wilder je svojim ugovorom zagarantovao još jedan revanš.
Ali: Sada Fury prvo želi Anthony Joshua! Ubrzo nakon meča, promotor Anthony Joshue, Eddie Hearn objavio je tvit kojim je potvrdio interes za jednim mečom do kraja godine.
(bild)




Meč po rundama

1: runda: Fury počinje bijesno, probija se lijevicom. Izgleda da želi ostvariti svoju najavu za rani nokaut. Wilder to pokušava desnom, ali ne uspijeva da se probije.. Runda za Furyja!

2: runda: Oba boksera koriste svoje oružje. Furyjev nokaut se ne ostvaruje uprkos dobrim pogocima. Wilder ponovo ide desnom i dva puta pogađa. Navijači gledaju super početak meča. Runda za Furyja!


3: runda: Fury uzima sredinu ringa i vlada situacijom. Njegovi udarci neprekidno prodiru. Wilder već krvare i usna i uho, mora se bolje pokrivati. On traži svoj način da uđe u borbu. 30 sekundi prije kraja, Wilder pada na pod, pokazujući na uho, nakon jedne kombinacije Furyja. Runda završava, a samo zvono spašava svjetskog prvaka. Rund za Furyja!

4: runda: Fury je na početku opomenut nakon udarca u potiljak. Wilder je i dalje drhtav na nogama, ima ozbiljnih problema s ravnotežom. Oči mu više nisu bistre. Fury nastavlja, ali nedostaje mu dovoljno udaljenosti da napravi konačni udarac. Wilder jednostavno ne može pronaći način kako da se suprostavi. Round for Fury!

5: runda: Čini se da Wilder više nije gospodar svojih čula. Na pola runde ponovo ide na pod. Sudija broji i dopušta da se borba nastavi. Wilder je u stojećem nokautu Ubrzo nakon toga Fury dobija opomenu zbog niskog udarca. Ipak, runda je njegova!


6: runda: Krvarenje iz Wilderovog uha nije se moglo zaustaviti tokom pauze. Doktor kraj ringa nije konsultovan, nerazumljivo! Wilder je na muka! Fury vješto koristi svoju prednost u teđini, dominira po svojoj volji. Udara iz blizine, čak se i ruga svjetskom prvaku, plazeći mu jezik. Rund za Furyja!

7: runda: Nevjerovatno, šta je sve Wilder izdržao. Kralj nokauta se ljuljao pune četiri runde. A onda sudija Kenny Bayless prekida borbu. Glavni razlog, krvarenje iz Wilderovog uha. Sumnja da je pukla bubna opna u uhu.

Fury je prvak svijeta!
(express)