Freitag, 29. April 2016

Ponovo 90+2.

(igrači Villareala nakon postignutog gola u 90+2. minuti)

Davno je rečeno da je jedna utakmica gotova tek onda kad sudija odsvira kraj. To se ponovilo i u sinoćnjoj utakmici polufinala Lige Evrope u utakmici Villareal protiv Liverpoola. Kad su svi očekivali kraj, i rezultat 0:0, u utakmici, koje je manje više igrana između dva šesnaesterca, u kojoj su obe ekipe nastojale da ne prime gol, desila se minuta 90+2.. Na neki način ponovilo se ono što je već viđeno prije dvije nedelje, kad je Liverpool na svom Anfield Roadu golom u sudijskoj nadoknadi savladao Borussiju iz Dortmunda, rezultatom 4:3. Doduše, sinoć nije bilo toliko golova i obrta u rezultatu. Ali, narodna izreka kaže, ko mačem bije, od mača gine. Za sedam dana je revanš u Engleskoj. U ovakvim utakmicama, sa ovakvim ekipama, rezultat od 1:0 iz prvog susreta je ponekad nedostižan, odnosno nedovoljan. Slična situacija se desila prije mjesec dana kad je Bayern iz Mšnchena izbacio Juventusa, golom u 90+2. minuti. To se pripisivalo njemačkom mentalitetu i upornosti, i igri utakmice do zadnje sekunde. U utakmici Liverpoola protiv Bosrussie, računalo se da je djelić toga mentaliteta trener Klop ugradio u taktiku i igru ekipe Liverpoola. Sinoćnji rezultat pokazao je da su takav pristup igru usvojili i drugi. Villareal, naprimjer.
U svakom slučaju, revanš na Anfield Roadu bi mogao biti mnogo uzbudljiviji nego što se moglo pomisliti, barem u 90+1. minuti sinoćnjeg susreta.