Sonntag, 26. Juli 2020

Meteorit iz ormara



Kada je Hansjörg Bayer 1989. godine krampom kopao kablovski rov u svom vrtu, naišao je na neobično težaku kamenu gromadu. Kamen se potpuno se razlikovao od svih ostalih u njegovom vrtu u Blaubeurenu, a pomoću magneta Bayer je još otkrio da kamen sadrži željezo. Ostavio ga je u svom vrtu, izloženom vjetru i vremenskim prilikama, sve do 2015. godine, kada ga je stavio na prikolicu, kako bi ga sa drugim otpadom odvezao na smetljište.

Međutim, Bayer se nije mogao tek tako rastati sa svojim nalazom. Vratio ga je u svoj podrum i stavilo u jedan ormar, opet na nekoliko godina. Onda, početkom 2020. godine, kada se ponovo spremao da očistiti podrum, Bayer se obratio Institutu za planetarna istraživanja pri njemačkom zrakoplovnom centru (DLR).

I konačno, analize iz tri različite laboratorije potvrdile su njegovu opreznu pretpostavku: Nalaz iz njegovog vrta je meteorit - težine 30,26 kg, dimenzija 28x25x20 centimetara, i daleko najveći, koji je ikada pronađen u Njemačkoj. DLR je to opisao kao "naučnu senzaciju".

"Ovo je nešto veoma posebno", rekao je istraživač meteorita Dieter Heinlein, koji svake godine dobiva brojne pošiljke od pronalazača, ali su to uglavnom komadi željezne rude. Od oko 2000 podnesaka u proteklih 15 godina, samo su tri bila pravi meteoriti.

Prema naučnicima, nalaz iz vrta Hansjörga Bayera je Kondrit (Chondrit), kameni meteorit sa zatvorenim malim silikatnim sferama. Kondriti su nastali prije četiri i po milijarde godina, kad je nastao i sunčev sistem. Kada je pao, udario je u zemlju brzinom, procijenjeno, oko 250 kilometara na sat. A to se moglo dogoditi od prije stotinu, pa do nekoliko hiljada godina. Po mjestu na kojemu je pronađen, u Baden-Württembergu, meteorit je nazvan "Blaubeuren".

Prvi put je u javnost predstavljen u petak, u planetarijumu u Laupheimu u okrugu Biberach, gdje će i dalje biti izložen. Na pitanje novinara, Hansjörg Bayer je oštro odgovorio da odbija prodati izuzetni nalaz iz svoje bašte. To ne bi bilo moralno, rekao je, meteorit mora biti i ostati u muzeju.

(sdz)

Smail Špago

(NovaSloboda.ba)


Uz temu:

Najveći broj stijena koji se iz svemira upute prema Zemlji izgore u atmosferi prije nego što padnu na površinu i zovu se meteori. Manji broj koji padne na Zemlju nazivaju se meteoriti, a u nastavku je šest najvećih.


Willamette je najveći meteorit pronađen u SAD-u. Pronađen je 1902. godine u američkoj državi Oregon i teži 15.5 tona. Sastavljen je najvećim dijelom od željeza i nikla. Otkrio ga je Ellis Hughes koji ga je, smatrajući da nije riječ o običnoj stijeni, tri mjeseca pokušavao pomaknuti s javne površine dok nije uhvaćen. Meteorit je prodan za 26.000 dolara Prirodoslovnom muzeju i sada je ondje izložen.


Mbozi je otkriven u Tanzaniji 30-ih godina 20. stoljeća. Širok je tri metra, no sa svojh 25 tona je gotovo dvostruko teži od Willamettea. Ondašnje stanovništvo proglasilo ga je svetom stijenom i nazvalo kimondo. Uz njega nije pronađen krater, što znači da se najvjerojatnije kotrljao kad je pao na površinu. Kada je pronađen, meteorit je bio napola ukopan u Zemlju, a u međuvremenu je iskopan i postavljen na potporanj.


Cape York. Među najveće meteorite spada i Cape York, a smatra se da je na Zemlju pao prije otprilike 10.000 godina. Otkriven je 1993. godine na Grenlandu i teži oko 20 tona. Trenutno je izložen u Geološkom muzeju u Danskoj.


Bacubirito. Meteorit Bacubirito također spada među najveće, a pronašao ga je geolog Gilbert Ellis Bailey 1863. godine u selu Ranchito u Meksiku i iskopao ga uz pomoć lokalnog stanovništva. Dugačak je 4.25 metra, širok 2 metra, a visok 1.75 metara. Teži otprilike 20 tona.



El Chaco je drugi najveći meteorit koji je pao na Zemlju i samo je dio mnogo veće stijene koja se ulaskom u atmosferu razlomila i pala na zemlju, ostavivši za sobom krater Campo del Cielo površine 60 km². El Chaco teži 37 tona, što ga svrstava u drugi najteži koji je dosad pao na Zemlju. Otkriven je 1969. godine, pet metara ispod zemlje pomoću detektora metala. 1990. godine lovac na meteorite Robert Haag pokušao ga je ukrasti, no ubrzo je uhićen. 2016. godine otkriven je još jedan meteorit za kojeg se pretpostavlja da je dio iste stijene kao i El Chapo.


Hoba. Uvjerljivo najveći meteorit koji je ikad pao na Zemlju nazvan je Hoba, a pronađen je u Namibiji. Njegova površina je 6.5 m², a teži čak 60 tona zbog čega nikad nije premješten. Pretpostavlja se da je na Zemlju pao prije otprilike 80.000 godina. Specifičan je po svojem obliku jer je plosnat. Budući da je pao pod vrlo malim kutom, vjerojatno je „skakutao“ po površini poput plosnatog kamena na vodi. Sastavljen je od željeza, nikla i kobalta.
(geek.hr)

(spagos)


Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen