Sonntag, 30. April 2017

Mostarom, ovih dana i mjeseci: Kolektori i kanalizacija


Šta se radi, šta se kopa, riječ stručnjaka: Oko kanalizacije i kolektora

Fotografija napravljena 29. aprila 2017.

Iskop ispusta oborinske kanalizacije. EU finansira izgradnju kolektora kombinacijom kredita i bespovratno. Sistem je separatni, fekalna kanalizacija je odvojena od oborinske. Oborinske vode se ispuštaju direktno u Neretvu bez nekog tretmana. Fekalna kanalizacija se vodi glavnim kolektorima, lijevom i desnom stranom. Na lijevoj strani treba da se završi najteža dionica, od željezničke stanice do Lučkog mosta. Dio od Narodnog pozorišta do Lučkog mosta raditi će se tunelom (mašinom "krticom"). Na desnoj strani ostala je nezavršena dionica od Doma penzionera (Ero) do Žitoprometovih silosa. Dijelovi grada koji su niži od kote kolektora (svi sokaci prema Neretvi, Luka, Cernica, itd) imaju gravitacioni i tlačni fekalni sistem i to je uglavnom sve završeno. Gravitacioni vodovi dovode kanalizaciju do sabirnih šahtova, a odatle fekalne vode muljne pumpe tlačnim vodom pumpaju nazad u glavni kolektor. Kolektor sa lijeve obale, malo prije Avijatičarskog mosta, prelazi Neretvu i spaja se sa desnim kolektorom. Tako objedinjeni cjevovod ide dalje do prečistača koji je već izgrađen južno od pomenutog mosta.

(Ahmet Kurt/facebook)

Joshua pobjedio Klitschka i ostao svjetski šampion








U jednom prvoklasnom boks meč pred 90 hiljada gledalaca na Wemblay areni u Londonu, i milionskim televizijskim auditorijumom, britanski bokser Antony Joshua je odbranio titulu svjetskog prvaka protiv ukrajinca Wladimira Klitschka. Tokom meča bilo je više dramatičnih rundi u kojima su se oba boksera nalazila na podu.
Antony Joshua je odbranio njegovu titulu svjetskog šampiona po verziji IBF, a uz to je postao svjetski šampion po verzijama WBA i IBO. Britanac je meč dobio tehničkim nokautom u 11. rundi. Na taj način je propao comeback Wladiira Klitschka. Prije ovog meča Klitschko nije bio u ringu od novembra 2015. godine, kada je sve njegove titule izgubio u meču protiv Tysona Furyja.
Meč Joshua vs. Klitschko je bio prvoklasna borba. U početku je Joshua prepustio sredinu ringa starijem Wladimiru i uzvraćao kontrama. To je funkcionisalo dobro. Prve runde bile su izjednačene, a Joshua je imao laganu prednost. U četvroj rundi meč je postao intenzivniji. Na samom početku ove runde Klitschko je uputio jedan dobar udarac, nakon čega je uzvratio Joshua.
Peta runda je bila spektakularna. Joshua je počeo sa više jakih udaraca, a Klitschko je dobio jedan usarac, od čega je zaradio pukotinu iznad lijevog oka, i otišao kratko na pod. Usprkos tome, nakon toga pogodio je Joshuu sa nekoliko kombinovanih udaraca i Jpshua se počeo ljuljati. Oba boksera su već tada izgledali dobro načeti.
U šestoj rundi branilac titule Joshua je otišao na pod, prvi put u njegovoj karijeri, kada ga je Klitschko pogodio jakim udarcem desnice.
Joshua se nakon toga vratio u meč. Tempo je u nastavku bio mirniji, a napadi rijeđi.
U jedanaestoj rundi Joshua je krenuo u odlučujući napad, sa uspjehom. Dva puta je bacao Klitschka na pod, oba puta odlučujući udarci su bili ljevicom. Kada je kod slijedećeg napada Joshue, Klitschko počeo da se ljulja, sudija u ringu je prekinuo meč.
Joshua je meč dobio tehničkim nokautom u 2:25 minutu jedanaeste runde.
Na taj način je olimpijski pobjednik iz Atlante poražen od olimpijskog pobjednika iz Londona. U njegovom 69. meču Klitschko je doživio 5. poraz, i tako propustio šansu da se po treći put domogne titule svjetkog šampiona u kraljevskoj klasi
Antony Joshua, tjelesno također model atleta kao i Wladimir Klitschko slavio je njegovi 19. pobjedu u njegovom 19. profi meču.
Oba boksera su za mač kasirali po 20 miliona eura.
(izvor: Agencije)


(spagos)

Otonamaki, antistres terapija iz Japana




Šta činiti kada je u vratu napregnuto. Vjerovatno ustanene i napravite par vježbi istezanja. Barem tako preporučuju psihoterapeuti. Istegnuti se, rastegnuti, saviti noge, ili barem otresti rukama, tako nekako podrazumijevamo izvođenje vježbi opuštanja i relaksacije.
U Japanu postoji sasvim drugačija metoda, koja opušta mišiće i poboljšava držanje. Na japanskom se ta metoda naziva “otonamaki”, što u prevodu znači “umotavanje odraslih”. Metodu je pronašla jedna babica, a na ideju je došla tokom povijanja i smirivanja malih beba.
Kad se bebe poviju kako bi se smirile, samo im još glava viri iz pelena. Kod odraslih se čitavo tijelo umotava u plahte koje propopuštaju vazduh, poveže čvorovima i tako ostane 20 minuta.
Mnoge japanske firme nude ovu metodu, posebno za žene nakon poroda. Nakon dvadeset minuta, tijelo je smireno, dovedeno skoro do faze spavanja, a napetost u vratu i leđima popušta.
Metoda ima i kritičare, koji tvrde kako vježba može proizvesti i suprotan efekat, povećanje napetosti i probleme sa leđima, kako je navedeno i izvještaju jednog terapeuta.
U svakom slučaju, za izvođenje vježbe tokom pauze u birou, metoda nije baš najpogodnija, a izgleda i prilično komično, za posmatrače sa strane.
(izvor:apotheke)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Samstag, 29. April 2017

Rijetka sreća


"Svaka žena ima nekog koga voli, i nekog ko je voli. Neka čak ima i tu sreću da se ta dvojica ne poznaju."

(spagos)

Uoči boks meča godine



Rezultat vaganja: Joshua – Klitschko 113:109

Klitschko već godinama nije imao manju težinu. Uobičajeo je uoči mečeva vagao 112 kg.
Današnji meč bi mogao biti poslijednji meč za Klitschka, bez obzira na njegov ishod.
Interesantne izjave uoči meča:
„Ja ne želim samo pobjediti – ja želim lijepo pobijediti“
„Joshua ima 27 godina, upravo toliko sam ja u boksu“
„Pritisak je na njemu. On mora pobjediti jednog starog čovjeka – ovo bi mogla biti bolna veče za njega“.
U izmjeni izjava, Wladimir je pokazao, da se na tom planu još uvjek nalazi u dobroj formi.
Ukoliko Klitschko izgubi – njegova karijera je završena. Ukoliko dobije, jedan ravenš meč je moguć već u septembru. Inače, Klitschko ima još uvjek važeći ugovor sa njemačkom televizijom RTL za naredna tri meča. Tu nije naznačeno, kad će se oni održati.
Interesantnu izjavu je dao bivši svjetski šampion Henry Maske (52). On računa sa tim, da će velčerašnji meč biti zadnji meč u karijeri Wladimira Klitschka. Ukoliko izgubi, ta će se desiti svakako. A u slučaju pobjede, kad se okiti sa šampionskim pojasevima, zar ne bi bilo ljepšeg momenta da se najavi povlačenje sa ringa. Međutim, nikad se ne zna?
Klitschko nije boksovao 18 mjeseci. Tada je izgubio na poene od Tysona Furyja (28). Pitanje je šta je još preostalo od stare snage.
Uz njega će na ringu biti i jjegov brat Vitali Klitschko, sadašnji gradonačelnik grada Kijeva u Ukrajini. On se nada da će Wladimir riješiti meč do 10. runde.
Sa druge strane, Joshua je u dosadašnjih 18 mečeva postigao 18 nokaut pobjeda, pri čemu skoro da nije ni okusio kako izgleda protivnički udarac.
Joshua važi za model atletu sa visokim boksreskim IQ, a ne mali broj eksterata u njemu vide novog Mike Tysaona.
On je najjači bokser sa kojime se Klitschko susreo zadnjih godina, jedan nevjerovatni puncher sa veoma opsanmo kombinacijem lijeva-desna. Uz sve to on je uvjeren u svoju pobjedu

O Wembley areni:

Rasprodato je svih 90.000 ulaznica, po cijenama od 48 eura u gornjem dijelu tribina, do 2400 eura u VIP ložama.
Borba će se održati pod otvorenim nebom. Iznad ringa je napravljen pokrivač dimenzija 12x12 metara. U slučaju kiše, iznad gledališta će se navući pokretni krov koji štiti gledaoce od kiše. U tom slučaju na ringu bi moglo biti klizavo.
Na kladionicama je Joshua favorit: Za 10 eura uloga, u slučaju njegove pobjede dobija se 14 eura, a kod Klitschka 30 eura.

Joshus und Klitschko usporedni podaci:

Anthony Joshua je neporaženi K.O kralj

Starost: 27
Mjesto rođenja: Watford (Großbritannien)
Mjesto stanovanja: Watford
Visina: 1.98 m
Težina: 113 kg
Raspon ruku: 208 cm
Stil: ljevoruk
Borbeno ime: AJ
Obrazovanje: zidar
Bračno stanje: u vezi sa plesačicom Nicole Osbourne
Profi borbe: 18
Pobjeda: 18
Pobjede nokautom: 18
Porazi: 0
Borbe za titulu: 4
Trener: Rob McCracken
Olimpijski pobjednik: 2012

Wladimir Klitschko hoće sa 41 nazad na Box-Olymp

Starost: 41
Mjesto rođenja: Semipalarinsk (Kasachstan)
Mjesto stanovanja: Kiew
Visina: 1.98 m
Tećina: 111,5 kg
Raspon ruku: 206 cm
Stil: ljevoruk
Borbeni nadimak: Dr. Steelhammer (dr. Čelični čekić)
Obrazovanje: Doktor sportskih nauka
Familija: zaručen sa glumicom Hayden Panettiere, jedno dijete
Borbe: 68
Pobjede: 64
Nokaut pobjede: 54
Porazi: 4
Borbe za titulu: 28
Trener: Jonathan Banks
Olimpijski pobjednik: 1996

(izvori:bild, express)


Sve narandžasto


Na ostrvu Aruba, koje pripada holandskom kraljevstvu (Oranje-Nassau), čiji se glavni grad zove Oranjestadt, u kome i nebo prilikom zalaska sunca svjetluca, takođe, u narandžastim tonovima, flamingosi mogu imati samo jednu jedinu moguću boju. A ta sigurno nije pink.
S uzvišenim ponosom marširaju ove ptice plažom Arube, koja se zbog česte posjete ovih ptica zove „Flamingo Beach“. Ponekad se okupaju u morskoj vodi, na radost turista i podare im jedan nesvakidašnji doživljaj, koji će zasigurno dugo pričati, pa čak i svojim unucima. A svakako bi bilo lijepo, kad bi bilo mogućnosti, odletjeti na Arubu i uživati u nesvakidašnjem pogledu.
Bonus podatak iz wikipedije: Aruba je ostrvo u Karipskom moru, koje se nalazi u blizini venezuelanskog poluostrva Paraguaná. Za razliku od ostatka karipske regije, krasi ga suha klima i pejzaž koji se sastoji od kaktusa. Klima je, s druge strane, pomogla razvoju turizma jer posjetioce stalno očekuje toplo i sunčano vrijeme.
(izvor:stern)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Freitag, 28. April 2017

Boks meč godine: Klitschko vs. Joshua na Wembley areni


U subotu uveče, na stadionu Wembley u Londonu, odboksovaće se meč godine: Wladimir Klitshhko (41, Ukrajina) protiv Antony Joshue (27, Velika Britanija).
Rasprodato je svih 90 hiljada ulaznica. Mnogi ovaj meč prije, prvog gonga, vide kao: Ring slobodan za zadnju rundu? Ili, Zadnji gong?
Klitschko uoči meča tvrdi da u ovom meču nema šta izgubiti, a dobiti može veoma mnogo. Za ostvarenje svog cilja, spreman je proći kroz vatru i oganj.. On u ovom meču želi vratiti sve  izgubljene pojaseve.
Joshua, svjetski prvak po verziji IBF, sličnog je mišljenja. I on je spreman proći kroz pakao, samo da pobijedi Klitschka. Britanac je do sada odboksovao 18 mečeva i sve ih riješio nokautom.
Ukrajinac želi nazad pojaseve po verzijama IBF, IBO i WBA.
Vitali Klitschko, brat Wladimira, tvrdi da za njegovog brata ne postoji druga šansa. Njegova budućnost ovisi o ovom meču. Zadnji meč, Wladimir je imao prije skoro 17 mjeseci (28.11.2015) protiv Tysona Furija (28), koji je izgubio jednoglasno na poene. Ako se to sada ponovi, za njega je stvar završena.
Međutim, Wladimir ni ne razmišlja o porazu i kaže: „Ja sam ubijeđen da ću ring napustiti kao pobjednik“.
Klitschko protiv Joshue: Meč superlativa. Obojica će za ovaj meč inkasirati rekordne sume od po 20 miliona eura. Na vaganju uoči meča, pojaviće se 7.000 navijača.
Meč počinje u subotu 29. aprila u 22 sata, pred 90 hiljada gledalaca u fudbalskom hramu, na Wembley areni.
Organizator tvrdi kako je mogao prodati i 250 hiljada ulaznica, da je bilo toliko mjesta u areni.
Na e-bayu se ulaznice nude po cijeni od 10 do 20 hiljada eura (plaćene 2000 eura).
O samom meč, stručnjaci kažu:
Lenox Lewis (51), bivši šampion u teškoj kategoriji, kaže kako će se u ovom meču sudariti  iskustvo  i mladost.
Don King (85), promotor, tvrdi da mlađi Joshua za pobjedu nad Klitschkom mora pokazati mega spremnost, i očekuje da će to biti jedna veličanstvena borba.
Marko Huk (32), bivši svjetski šampion u cruiser kategoriji, očekuje da će Klitschko u meču života, izvojevati pobjedu nokautom, u drugoj polovini meča.
Pregled boks mečeva sa, do sada, najviše gledalaca u istoriji boksa:
– 136.000 gledalaca u gradu Mexico, na meču Chavez – Haugen, 20. februara 1995. godine,
– 102.000 gledalaca u Hamburgu, na meču Schmeling – Neusel, 26. augusta 1934. godine,
– 91.000 gledalaca u New Yerseyu na meču Dempsey -Carpenter, 2. jula 1921. godine,
– 90.000 gledalaca u Londonu, na meču Harvey – McAvoy ,10. jula 1939. godine,
– 85.000 gledalaca u New Yorku, na meču Dempsey – Firpo, 14. septembra 1923. godine.
U ovim mečevima, pobjednici su bili bokseri čije je ime prvo napisano.
(izvor:bild)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Kenjac u Rim










Kod nas je odavno poznata uzrečica „Kenjac u Rim, dva iz Rima“.
Nešto slično tome je preduzeo Armin Arbeiter (24), student iz Tirola u Austriji, kada se sa svojim magarcem, po imenu Horst, iz rodnog Insbrucka uputio pješke u Rim. Zamišljeno, ostvareno. O svojim dogodovštinama tokom puta, dugog 1.200 kilometara, redovno je izvještavao zainteresovane na svom blogu pod nazivom „Dva kenjca idu u Rim“.
Sa svojim saputnikom, Armin nije smio ući na trg ispred Petersberga, te tako prisustvovati generalnoj audijenciji. Ali, njih dvojica su sve to pratili iza ograde.
„Dva kenjca“ je pojam koji je Tirolac sam smislio, a putovanje je trajalo ukupno 56 dana i, kako je rekao, proteklo je bez bilo kakvih problema
Italijani su bili oduševljeni i ponijeli si se super domaćinski. Tokom polaska, do pola puta su ih pratili rodbina i prijatelji, a drugu polovinu su prešli sami. Povratak je bio organizovan od strane Arminove majke, koje je došla u Rim i dvojicu kenjaca autom vratila kući.
O dogodovštinama tokom puta više se može pročitati na blogu: „Zwei Esel gehen nach Rom“ na TT Online, uz napomenu da je putovanje preduzeto prije dvije godine.
(izvor:ttcom)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Donnerstag, 27. April 2017

Dječija usta: Vakcina


-Dečko, znaš li protiv čega sam te sad vakcinisao, pita ljekar jednog dječaka.
-Znam! Protiv moje volje!

(aktuelno)

Kontrasti prirode, snježna granica


Na šarenim livadama u Švicarskoj,  u aprilu već cvjetaju kravlji peršun i maslačak. Na sred alpske livade stoji jedna usamljena bukva. Na njoj su se već pojavlili prvi lisnati pupoljci.
A gore? Pošto livada leži na nadmorskoj visini iznad 500 metara, upravo tu je ovih dana bila snježna granica.
Kakvo šašavo vrijeme. Ovo nije nikakva floskula, nego zbilja. Još u martu su u području Alpa zabilježene najviše prosječne temperature od početka mjerenja. A sada, sa istoka udara snijeg i led. Meteorolozi kažu da je to bilo za očekivati u vremenima klimatskih promjena.
U Švicarskoj, gdje je napravljena ova fotografija, vremenske prilike se perfektno oslikavaju.
Ukazuju se zadivljujući kontrasti prirode. Krošnje crnogoričnog drveća su pokrivene snijegom, a istovremeno na pašnjaku, nekoliko metara ispod, pasu krave. U ovim krajevima, baš u ovo vrijeme dolazi do promjena godišnjih doba.
(izvor:focus)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Mittwoch, 26. April 2017

Junačina


Razgovaraju dva jarana na jutarnjoj kafi:
  • I šta kažeš, sinoć te susreo neki kabadahija i oteo ti sve, mobitel, novčanik sa lovom, kartice? A kažeš, imao si pištolj uza se???
  • Srećom, njega mi nije našao!
    (e jebajiga)

Mostar u objektivima fotokamera: Sadržaj i popis autora iz serijala


Serijal Mostar u objektivima fotokamera objavljivali smo na ovom mjestu prethodnih mjeseci.
Ovom prilikom, za podsjećanje čitaocima donosimo popis svih dvadeset i pet autora fotografa, koji su dolazili u Mostar, boravili i pravili fotografije, koje su nam danas svjedoci nekih proülih vremena. Fotografije se  mogu pronaći na stranicama portala Novasloboda.ba, kao i na web stranici Centra za informacije i dokumentaciju Mostar, CIDOM.
Ovdje ćemo navesti spisak autora fotografija  koji se odnose  na grad Mostar, a fotografije, kako smo to pisali i tokom objavljivanja serijala u svakom pojedinačnom prilogu, mogu se  pogledati  na stranici www.cidom.org.
Fotografije i fotografi Mostara po godinama:
1888. Raimund Stillfried von Rathenitz – Bišće polje 1889
  1. Alois Beer – Stari most 1890-ih
  2. D. W. Iddings – Glavna ulica – Luka 1900-ih
  3. Hubert Vaffier – Džamija Karadžozbegova 1892
  4. Pierre Petit – Stari most 1896 1
  5. Stjepan Tomlinović – Radobolja krak 1898
  6. Emil Balcarek – Stari most 1900-ih
  7. Emil Stengel – Blagaj – Vrelo Bune 1900
  8. Joseph Wlka – Džamija Karadžozbegova – šadrvan 1900
  9. Vlajo Cesar – Džamija Atik 1900-ih
  10. František Kratky -Glavna ulica – Velika Tepa stereo 1901
  11. Raymond Poincare – Džamija Koski Mehmed pašina 1901
  12. E.C. Peixotto – Stari most 1902
  13. František Topič – Bulevar 1904
  14. Franz Thiard de Laforest – Donja Mahala 1905
  15. Anton Zimolo – Kujundžiluk 1910-ih
  16. Albert Kahn – Mostar, 1912
  17. Miroslav Loose – Franje Josipa ulica, Bišće polje 1889
  18. Clara Siprell – Cernica 1926
  19. Kurt Hielscher – Stari most 1926
  20. Charles Marcel Heidsieck – Baščine 1929
  21. Blanche Payne – Fejićeva 1930-ih
  22. Leo Wehrli – Cernica 1937
  23. Borisa Engelgardt – Braće Brkića ulica 1940-ih
  24. Federico Patellani – Brankovac 1941
  25. Toša Dabac – Džamija Karadžozbegova 1960
  26. Ivica Grubišić – Rondo – Ledena kiša 1963
  27. Ćiro Raić – Cim – Avenija, Šantićeva, Titova 1964
Priredili: Ismail Braco Čampara / Tibor Vrančić / Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Nada za izumiruće vrste


Indokineski tigar (Panthera tigris corbetti) u zadnje vrijeme stoji na pragu nestanka ili opstanka.
Jedan dokaz iz šuma u istočnom Tajlandu ostavlja novu  nadu u opstanak ove vrsta. Tamo su istraživači otkrili jednu stabilnu nastambu tigrova, a nakon 15 godina u nastambi su se pojavili mladi. Postavili su foto-zamke, a na fotografijama se jasno vidi jedan pripadnik izumiruće vrste, kako sa interesovanjem zuri u objektiv kamere, na radost istraživača i zaštitnika rijetkih vrsta životinja.
Ova vrsta tigra nastavlja sa produženjem vrste, a utvrđeno je da se na 100 kvadratnih kilometara, statistički nalazi 0,63 tigrova. Ovi tigrovi se nalaze isključivo na području zaštićenih zona zapadnog Thailanda  i u susjednom Myanmaru, a njihov broj se procjenjuje na 221.
(izvor:express)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Dienstag, 25. April 2017

Dileme i trileme...


Dvije druge na kafi, gledaju u šolju, a onda se jedna jada:
-Znam da me muž vara, znam i sa kim, ali ne znam s čim!!!  

Fudbaler s druge planete: Mister 500



Lionel Messi je u 266. susretu El Classico, postigao 500. gol u dresu Barcelone.
Argentinski velemajstor je s dva gola vodio Katalonce do pobjede u El Clasicu protiv Real Madrida (3:2), a gol u sudijskoj nadoknadi za pobjedu mu je bio ukupno 500. za Barcu.
Messi (29), postigao je ukupno 343 gola u prvenstvu Španije, 94 je postigao u Ligi prvaka, 43 u Kupu Kralja, 12 u španskom Superkupu, pet na Svjetskom klupskom prvenstvu i tri u evropskom Superkupu.
Nije ovo jedini rekord kojeg je Messi večeras ostvario. Sa dva gola, postao je najbolji strijelac u povijesti El Clasica u La Ligi.
Postigao je ukupno 16 golova, te je prošao Alfreda Di Stefana koji je ostao na 14.
Pobjedom nad Realom Barca je ponovo preuzela vrh tabele sa istim brojem bodova kao i veliki rival, koji ima utakmicu manje.


(spagos)

Kad lova pada s neba





Julian Zanker i Simon Blaser stoje samo centimetar od ivice odskočišta. Pod njima je 600 metara duboka okomita stijena. Obojica su opremljeni šljemomovim sa kamerom i letećim odijelima u boji, napravljenim od najlona. Tri, dva, jedan i letimo!Kao ptice raširenih krila, njih dvojica su raširili ruke i kao strijele odfijukali brzinom od 180 km/h u prazninu doline Lauterbrunnen u Švajcarskoj. Let traje 30 sekundi. Šta su tom prilikom doživjeli, jedva da se može riječima opisati. Ukratko: najveća sreća, radost života, savršena sloboda. Ili, kako kažu u žargonu: „Ponekad je let bolji od seksa“!
Još kao dječaci su sanjali da lete poput orlova. Oni žive u blizini Lauterbrunnen doline, internacionalnog svetišta „Base Jumper“ skakača. Ni jedno drugo mjesto na svijetu ne nudi toliko povoljnih odskočišta, a zahvaljujući žičari, uspon do vrha ne traje duže od 30 minuta, tako da je u toku jednog dana moguće ponoviti i i više skokova. Godišnje ovdje dođe oko 500 skakača iz čitavog svijeta. Mnogi skoče i po nekoliko puta na dan, a neki ostanu čitavo ljeto.
Domaći ljudi sada kažu: „Vremenom se naviknete da vam neko proleti iznad glave. Sve su to fini momci“.
Uprkos dobrim uslovima, ovo je veoma opasan sport. Prošle godine je širom svijeta na ovakvim skokovima život izgubio 31 skakač. Od toga, tri u Lauternbrunnenu. I pored toga, gradske vlasti nemaju namjeru zabraniti skokove.
„Ovi skokovi su nas učinili poznatim u svijetu“.
Mještani se posebno raduju sezoni skokova. Jedan od njih, raduje se više od ostalih. Skakači se spuštaju na njegovu ledinu, a on po skoku kasira 25 franaka.
Ko kaže da nekome lova ne pada s neba!
(izvor:bild)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Montag, 24. April 2017

...jabuka i zdravlje...


-Od sada, svaki put, umjesto čašice rakije, pojedite po jednu jabuku – savjetuje ljekar, pacijenta alkoholičara.
-Doktore, zar dvadeset jabuka na dan nije štetno po zdravlje!

Za arhivu: ŽN/FK Emina – Brotnjo 5:1


11 utakmica, 11 pobjeda, 33 boda, gol razlika 100:1
Čestitke djevojkama.

U 11. kolu Druge lige FBiH za fudbalerke, Emina iz Mostara je savladala Brotnjo sa 5:1.
Interesantno za Eminu je ovo bio tek prvi primljeni pogodak ove sezone, a sa novih pet došli su do brojke od 100 postignutih golova u 11 kola.
Dvostruki strijelac za izabranice Zije Tojage bila je Amra Isaković, a golove su još postigle Alma Isaković, Minela Gačanica i Irena Bjelica. Prvi pogodak u mreži Emine ove sezone djelo je Manuele Dedaj u samom finišu meča.

/(izvor:sportske.ba)

(spagos)

Rat protiv bodljikavih morskih zvijezda


Bodljikave morske zvijezde su u novijoj prošlosti postale ozbiljna prijetnja mnogim koraljnim grebenima u svjetskim morima, kao u australijskom velikom koraljnom grebenu, Great Barier Reef.
Životinje se hrane kamenim koraljima. Poseban problem je što hiljade bodljikavih morskih zvijezda zajedno potpuno preklapaju koraljne grebene. Grebenima zbog toga trebaju godine i godine da se oporave od te napasti. Proteklih decenija,a razmaci između masovnih napada bodljikavih zvijezda postali su sve kraći
Naučnici pokušavaju morskim zvijezdama postaviti zamku sa jednim posebnim materijalom. To je supsatnca s kojom ove životinje već međusobno komuniciraju. Imitacija materijala se postavlja tako da se upravlja kretanje ovih životinja, kako piše u stručnom časopisu „Nature“. Takve supstance mogu privući životinje na tačno određena mjesta, odakle bi ih bilo lakše odstraniti. Snažna ekspanzija morskih zvijezda je nastala zbog oštećenja eko sistema. Primjer za to je materijal, vještačko đubrivo, koje pospješuje rast algi, a one su glavna hrana larvi Bodljikavih kruna.
Ako se na ovaj način uspije proždrljivce odstraniti iz mora, neće doći ni do širenja područja pokrivenim od njih . Zbog svega ovoga, u mnogim regionima se već vodi intenzivna borba protiv bodljikavih morskih zvijezda.
(izvor:sdz)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Sonntag, 23. April 2017

Nije romantika - Svijećama protiv mraza


Ne radi se ni okakvom romantičnom prizoru. Nevolje uzrokovane aprilskim mrazom natjerala je ljude na neobične pokušaje.
Na ovakvu, malo neobičnu ideju, došao je jedan voćar iz Baden Wurtemberga u Njemačkoj, kako bi voćke zaštitio od aprilskog mraza. Pri tome je vjerovatno dobio i savjet od nekog stručnjaka. Uzduž voćnjaka zapalio 3000 svijeća. Koliko je pomoglo, ne znamo, ali je u svakom slučaju bolje, nego ništa.
(izvor:sdz)

(spagos)

Neutrašiva djevojčica, senzacija sa Manhattana


Brončana statua malene djevojčice, postavljena nasuprot brončanom biku s Wall Streeta postala je prava senzacija na Manhattanu. Osvanula je uoči Međunarodnog dana žena, kao poruka da je “nježnijem spolu” također mjesto na upravljačkim, visoko plaćenim, menadžerskim pozicijama. Međutim, iza kipa malene djevojčice stoje dvije moćne korporacije.
State Street Global Advisors i McCann New York, dvije su kompanije čija se imovina mjeri u milijardama dolara i koje su osmislile postavljanje djevojčice nasuprot simbolu Wall Streeta. Poruka koju su željeli poslati bila je nedvojbena, a ta je da više žena valja imenovati u nadzorne i upravljačke odbore američkih kompanija.
Postavljanjem kipića kompanija je zatražila da se na popisu imena  Russell 3000 indeksa, koji objedinjava gotovo sve kompanije iz sektora financija u SAD-u, nađe veći broj žena. Naime, na samo 16 posto upravljačkih pozicija, prema tom popisu kompanija, nalaze se žene.
Skulptura djevojčice djelo je kiparice Kirsten Visibal, a ideju je pomno razradila marketiška agencija McCann New York.
„U 20 godina koliko se bavim ovim poslom nikada nisam vidio ništa slično. Ova je stvar krenula viralno u roku sekunde i upravo sada gledam kako pljušte komentari na Twitteru o “Neustrašivoj djevojčici”, rekao je glasnogovornik agencije Jeremy Miller.
Tvorcima ove ideje za postavljanje ovog kipića bilo je potrebno svega sedam dana, za što su ishodili dozvole od gradskih vlasti. I dok je “Neustrašiva djevojčica” na trotoar Manhattana kročila legalnim putem, njezin protivnik, brončani “Jurišajući bik”, kipara Arturo Di Modica, pojavio se pod okriljem noći, kao odgovor na slom burze, 1987. godine.
„Naša budućnost u rukama je “Neustrašive djevojčice”, napisao je na tweeteru gradonačelnik New Yorka, Bill de Blasio.
(izvor:lider.media)



Neustrašiva djevojčica razljutila razjarenog bika

„Neustrašiva djevojčica“, skulptura koja je privremeno uoči Dana žena postavljena na Menhetnu, razljutila je kreatora skulpture „Razjarenog bika“.
Te dvije skulpture nalaze se na koji metar jedna od druge, a „Neustrašiva djevojčica“ namjenski je postavljena ispred „Razjarenog bika“ kao simbol žena u poslovnom svijetu. Kreator „Razjarenog bika“, Arturo di Modika, smatra da odluka da „Neustrašiva djevojčica“ ostane na tom mjestu u potpunosti mijenja značenje njegovog djela, ali i narušava njegova prava.
„Ovo je veoma loše“, rekao je umjetnik na konferenciji za novinare objašnjavajući da je „Razjareni bik“ napravljen kao pozitivan simbol, a da sada, zbog „Neustrašive devojčice“, izgledao kao zlikovac.
Di Modika je čak angažovao i advokata čiji posao je da od grada Njujorka zahtijeva uklanjanje skulpture „Neustrašive djevojčice“, ali i finansijsku nadoknadu.
„Neustrašiva djevojčica“ trebalo je da bude uklonjena 2. aprila, ali su gradske vlasti zbog pozitivnog odjeka medju gradjanima odlučile da ona na Wall Street-u ostane do februara naredne godine.
(izvor:bankar.me)



Neustrašiva djevojčica: simbol ženske snage i muške nemoći da se s njome nose

Na inicijativu McCann New Yorka i State Street Global Advisora, na Manhattanu je nedavno osvanula statua djevojčice postavljena nasuprot već postojećoj skulpturi Jurećeg bika Wall Streeta u parku Bowling Green.
'Jureći bik' tri tone je teška i 3.4 metra visoka skulptura koja prikazuje bika spuštene glave s proširenim nozdrvama i dugačkim rogovima spremnog da krene u napad. Ova skulptura naprosto zrači agresijom, snagom i nepredvidivošću te kroz lik predimenzioniranog bika predstavlja kako agresivni financijski optimizam i prosperitet, tako i snagu i nepredvidivost burze. Autor ove skulpture, ArturoDiModica, Jurećeg je bika postavio u park Bowling Green još ne tako davne 1987. godine u činu 'gerila umjetnosti'.
Na sličan je način, uoči Međunarodnog dana žena, preko puta jurećeg bika preko noći osvanula brončana skulptura djevojčice koja, s rukama na bokovima i odlučnog pogleda, odrješito prkosi mnogo većem biku. Ova nadasve feministička instalacija pod nazivom 'Neustrašiva djevojčica' djelo je Kristen Visbal izrađeno u sklopu kampanje SSGA kako bi se naglasila činjenica da tvrtke s većim brojem žena na rukovodećim pozicijama financijski bolje posluju. Iako se radi o tek privremenoj instalaciji koja bi se na lokaciji trebala nalaziti još svega 30-ak dana, ona šalje vrlo snažnu poruku – da su žene hrabre, neustrašive i sposobne biti vođe u korporativnom svijetu. "Jedna od najupečatljivijih figura Wall Streeta upravo je Jureći bik, tako da nam se ideja o ženskoj osobi koja se suprotstavlja biku činila kao vrlo kreativan način na koji možemo poslati poruku. Iako se radi o maloj djevojčici, njezin stav pun je odlučnosti, drskosti i spremnosti na borbu sa statusom quo", izjavila je za Business Insider zamjenica šefa financija SSGA Lori Heinel nakon postavljanja instalacije. 
Ova je umjetnička instalacija preko noći stekla veliku popularnost te je zbog poruke koju odašilje raspisana i peticija kojom se nastoji postići da 'Neustrašiva djevojčica' postane trajni dodatak skulpturi Jurećeg bika. U samo 48 sati peticija je uspjela prikupiti 2 500 potpisa.
No, usprkos tome što se radi o zaista posebnoj ideji i odličnoj izvedbi koja osnažuje žene i potiče na smanjivanje rodnih razlika na rukovodećim pozicijama, 'Neustrašivu djevojčicu' nije dočekalo samo odobravanje. Nedugo nakon što je skulptura postavljena, arhitektonsku dizajnericu Alexis Kaloyanides pri odlasku u razgled novopostavljene umjetnine dočekao je neugodan prizor. Točnije, grupa muškaraca penjala se na Djevojčicu i sa skulpturom simulirala seksualne odnose. Kaloyanides je pošlo za rukom snimiti fotografiju jednog od muškaraca za vrijeme simulacije seksa s brončanom figurom, dok su se ostali prisutni muškarci smijali i bodrili svog prijatelja. Fotografiju je podijelila na društvenim mrežama, a ista je vrlo brzo i postala viralna.
Navedeni čin već sam po sebi graniči s vandalizmom i predstavlja krajnje nepoštivanje umjetnosti, no činjenica da se simulacija seksualnog odnosa odvila ne samo na kipu maloljetne djevojčice, već i na djelu koje na Wall Streetu stoji kao simbol osnaživanja žena, čini nastalu situaciju još degutantnijom. U jednom bezobraznom, ali naizgled bezazlenom činu sadržana je mnogo šira slika od one koja se proširila društvenim mrežama, slika koja potiče patrijarhalnu misao, koja daje uvid u cjelokupni opseg muške privilegije perpetuirane kroz poticanje takvih delikata uz komentare poput 'dečki su dečki' ili 'to je samo šala, opusti se'. No, ne radi se o šali, radi se o činu koji u svega 20-ak sekundi odglumljenog općenja sa skulpturom počinjenog iz puke zabave uspijeva omalovažiti stoljeća ženske borbe. I sama Kaloyanides poručila je: "I ovaj muškarac ima majku, sestru, djevojku, ženu, tko zna – dosta je bilo izlika i 'šala', više se ne namjeravam smijati."

(izvor:libela.org)

Za arhivu: Velež – Sloga Simin Han 3:0 (2:0)




Mostar, 22.april 2017.
Stadion “Rođeni”
Gledalaca: Sve se crveni
Sudija: Adnan Kasupović (Bihać)
Žuti kartoni: Mahinić, Petrović (Velež), Jazvin, Isanović, Pantić, Radovanović (Sloga)

Strijelci: 1:0 Brandao (2’), 2: 0 Zvonić iz penala (72’), 3:0 Brandao (78’)

Velež: Abdihodžić, Petrović, Zvonić, Memić, Mujezinović (od 80’ Ćemalović), Ćosić, Tatar (od 75’ Isić), Carvalho, Brandao, Mahinić, Krcić (od 59’ Ovčina).

Sloga: Hamzabegović, Šinik (od 46’ Radivojević), Jazvin (od 46’ Habibović), Moranjkić, Isanović (od 64’ Širanović), Vejzović, Ibrahimović, Musić, Pantić, Omerović, Ahmetović.

Velež je odličnom igrom  sasvim zasluženo zabilježio sedmu prvenstvenu pobjedu i donio veliku radost svojim vjernim navijačima.
Utakmica na stadionu “Rođeni” počela je s petominutnim zakašnjenjem, zbog protesta zbog odnosa čelnika FS Prve lige FBiH na brojne uočene nepravilnosti, koiji prijete neregularnosti takmičenja.
Veležovi igrači, riješeni da osvoje novu pobjedu i krenu u luku spasa, silovito su krenuli u utakmicu sa Slogom, što im je donijelo readost već u 2. minuti. Lijepu akciju, Brandao je krunisao golom za veliko slavlje na stadionu – 1:0.
Vodeći gol dao je krila domaćim igračima, koji prikazuju sjajnu igru. Dvije velike prilike da u ranoj fazi obezbijede pobjedu imali su Tatar i Petrović, ali su, nažalost, njihovi udarci za malo promašili gol Hamzabegovića.
Gosti su prvi put zaprijetili u 30. minuti. U šansi se našao Jazvin, bivši igrač Veleža, ali je iz neposredne blizine poslao loptu pored lijeve stative.
U samom finišu prvog poluvremena, prilike i za Velež i za Slogu. Prvu je imao Tatar u 43. minuti, ali je lopta promašila gol, a u kontranapadu, šansa za Omerovića, koji je, takođe, bio neprecizan.
Nešto manje uzbuđenja i prilika viđeno je u drugom nastavku. Domaći su vješto čuvali minimalno vođstvo, a gosti su bezuspješno pokušavali ugroziti Abdihodžića.
U 72. minuti, Ovčina je srušen u šesnaestercu gostiju i sudija Kasupović pokazao je na bijelu tačku. Siguran izvođač najstrože kazne bio je kapiten Zvonić – 2:0.
Gol je dao poleta domaćim igračima, koji u 78. minutu sjanu predstavu krunišu i trećim golom, a u strijelce se, po drugi put, poslije odlične asistencije Mujezovića upisao Brandao.
(novasloboda)


(spagos)

Nanxun, Venecija Kine









Zakrivljeni mostovi i uski kanali, čine Nanxun, mjesto u blizini Shanghaija, sa njegovim tradicionalnim stanovnicima, najljepšim gradom na vodi u Kini.
Nanxun je jedan od šest gradova sa originalnim vodenim stilom, sačuvanim u kinskoj provinciji Jiangnan. U području južno od rijeke Jangtse provlače se mnoge male rijeke. One povezuju gradove vodenim putevima sa starim Carskim gradom, koji počinje u Pekingu, a završava u glavnom gradu provincije Hangzhou.
Gradovi se zovu Nanxun, Luzhi, Wuhzen, Xitang i ZhouZhuang. Lokalni stanovnici tvrde kako je Nanxun najljepši. Vjerovatno, jer je najmirniji, daleko od turista i u velikoj mjeri netaknut. Lokalne vlasti u Nanxun su uložile mnogo novca kako bi u životu održali arhitekturu staru hiljadama godina.
I investiraju i dalje.
Život je ovdje isti kakav je bio prije 750 godina, kada je nastao ovaj grad. U starom gradu, danas živi oko 4.000 stanovnika. Oni cijene ulaganja u njihov grad, kojim je sačuvan njegov stil života. Grad je miran i misteriozan, jedan ugodan kontrast u odnosu na preglasni Shanghai. Žurba je ovdje nepoznata riječ. Ukoliko se, ipak, neki stranac nađe u gradu, vrlo rado će ga čamcem povesti kanalima grada za svega 2 juana, preračunato, oko 30 centi.
I dok je moderna Kina mnogo puta u istoriji bila razrušena, što ratovima, što kulturnom revolucijom, u starom gradu Nanxun stoje žene uz vodu i nude cvijetove lotosa.
Da li će tako ostati u budućnosti, ne zna se. Jer, turizam kuca na vrata ovog starog grada. Do sada je tradicija bila na prvom mjestu, a turizam je komercijala…
(izvor:KStA)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Samstag, 22. April 2017

Dan planete Zemlje 22. april 2017.


Kao i svake godine, tako i ovoga 22. aprila, ljudi širom svijeta obilježavaju Dan planete Zemlje s ciljem jačanja svijesti o okolišnoj sigurnosti, ali i radi demonstriranja mjera za zaštitu okoliša.
Ideja obilježavanja Dana planete Zemlje prvi put je predstavljena 1969. godine, a službeno se obilježava od 1992. godine kada je tokom Konferencije UN-a o okolišu i razvoju u Rio de Janeiru, na kojoj je učestvovao velik broj predstavnika vlada i nevladinih udruženja, usklađen dalekosežni program za promociju održivog razvoja. Na prijedlog bolivijske vlade 2009. godine, Opća skupština Ujedinjenih nacija proglasila je 22. april međunarodnim Danom planete Zemlje.
Tema ovogodišnjeg Dana planete Zemlje je „Environmental & Climate Literacy“ – „Okolišna i klimatska pismenost“, koja ukazuje na to da je obrazovanje u ekološkom i klimatskom smislu osnova napretka.



Pogled sa Carinskog mosta na kupališta Sitnica i nizvodnije (pod vodom) Liman. Na Sitnici su se kupala, uglavnom, raja iz ulice M. Balorde, a na Limanu iz Lacine ulice. Direktno ispod mosta, sa obe strane, izlijevaju se dvije velike, od 80 direktnih ispusta u Neretvu fekalnih voda, u užem području Mostara. Prema najnovijoj analizi vode uzete ispod Starog mosta zagađenost bakterijama je veoma visoka, tako da kupači mogu dobiti sve vrste kožnih bolesti, gnojni meningitis, upalu očiju, uha, mokraćnih kanala, te bolesti probavnog trakta.
Zahvaljujući tome što EU želi zaštititi Jadransko i Sredozemno more od zagađivanja u koja Neretva svake sekunde unosi 383 kubna metra vode, evropske zemlje sa 70 milona eura finansiraju izgradnju kolektora i izgradnju prečistaća fekalnih voda prije ispuštanja u Neretvu. Kada sve bude gotovo možda će se kupači opet vratiti Neretvi? Za povratak na rijeku građani će se moći zahvaliti jedino EU, a nikako vlastima Mostara ili BiH. (prilog: Ahmet Kurt/facebook)


(spagos)