Ale Dizdarević Lasta, jedan od rijetkih Bišćana koji je skakao u Mostaru
Kada je srušen Stari most, plakao sam kao malo dijete
Ale Dizdarević (58), medicinski tehničar u penziji, jedan je od rijetkih Bišćana koji je skakao sa Starog mosta u Mostaru. Zahvaljujući tome dobio je nadimak Lasta. Prema arhivi Sportskog saveza USK, pored Dizdarevića, s čuvenog mosta svojevremeno su skakali i Bekir Begatović te Sead Ferizović.Ripački most
- Na takmičenju u skokovima sa Starog mosta učestvovao sam prije 28 godina, a imao sam tad tačno 28 godina. Te daleke 1985. godine u Bihać je na poziv tadašnjeg Saveza organizacija fizičke kulture (SOFK) BiH doputovao Emir Balić na takmičenje u skokovima s Ripačkog mosta. O Baliću su još u to vrijeme kružile priče kao neustrašivom mostarskom letaču.
Čuvati tradiciju
On se tada prvi put s Mostarskom lastom predstavio Bišćanima, a ja sam tad skakao Unsku lastu. Emiru su se svidjeli moji skokovi i već naredne godine uputio mi je poziv da sudjelujem na takmičenju u Mostaru - priča nam Ale.
Dodaje da je 1986. godine na takmičenju u Mostaru učestvovalo 120 skakača, polovina je skakala na noge, a druga polovina je skakala Mostarsku lastu.
- Emir me je neposredno prije takmičenja zamolio da skačem Unsku lastu, s kojom sam tad osvojio 12 mjesto.
- Bilo je to za mene veliko iskustvo. Toliko sam zavolio Mostar da sam u vrijeme, kada je srušen Stari most, plakao kao malo dijete. Jedan sam od rijetkih Krajišnika koji je doživio čari Starog mosta i opojne Neretve. Prošao sam cijelu bivšu Jugoslaviju, ali ono što sam doživio u Mostaru ne da se riječima opisati. Gostoprimstvo tamošnjeg naroda ravno je krajiškom - s ushićenjem priča Ale, poručujući Mostarcima i Emiru Baliću da i dalje čuvaju tradiciju skokova.
Mostarsko gostoprimstvo
Prošao sam cijelu bivšu Jugoslaviju, ali ono što sam doživio u Mostaru ne da se riječima opisati. Gostoprimstvo tamošnjeg naroda ravno je krajiškom.
Autor: F. VOJIĆ
Avaz 031014
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen