Dan kada je počeo rat
24, februara 2022. Ono što do tada niko nije smatrao mogućim, pošto je čitav svijet bio zauzet, da do toga ne dođe? - postalo je stvarnost: Ruske trupe su napale Ukrajinu.
2014 je čitav svijet još diskretno ignorisao, kada je njihov omiljeni trgovinski partner, koji je svijet i Evropu grijao njegovim energetskim rezervama, anektirao Krim Ovog puta ignorisanje je dočekalo svoj kraj. 53-godišnja učiteljica (na slici), koja je prije samo koji sat još predavala đacima u školi, tokom napada na mjesto Čugujev bila je teško izranjavana. Svijetski poredak je ostao neoperativan.
Oproštaj, možda zauvjek
27, februar 2022. Nakon rata u bivšoj Jugoslaviji, krajem prošlog stoljeća, svijet nije viđao slične slike. Jedan par se oprašta, ko zna, možda zauvijek. On mora rat, a ona, sa izbjegličkim konvojem UN, u sigurnije krajeve na zapadu zemlje. Nakon tri dana rata oko 120 hiljada ljudi je već bilo u bijegu, djelom u vlastitoj zemlji, dijelom u inostranastvu. Tamo im je, kao što se i očekivalo, početna naklonost brzo prerasla u ljutnju.
Pusta zemlja, iznad grobova
6, april 2022. Ovo je ostalo od grada Buča, 25 kilometara sjevernozapadno od Kijeva. Čovjek na slici gura biciklo kroz opustošeno područje puno uništene ratne opreme i bombardovanjem uništenih kuća. Buča je vrlo brzo postala simbolom: Zbog genocida, koji je u civilizovanom svijetu smatran nemogućim.. Nakon povlačenja Putinovih bandi pronađene su masovne grobnice, a među ubijenim i djeca ispod 18 godina.
Sam u pustinji
23, maj 2022. Lica užasa, koja nas sa ratišta na kućnom pragu prate u našim noćnim morama, promicala su pored slika bijede u drugim svjetskim regionima. Dječak na slici luta kroz pustoš u blizini glavnog grada iračke provincije Nadžaf: Beduini su nakon izbijanja infektivne Krim-Kongo groznice, bili protjerani iz njihovih područja stanovanja, a jedna pješčana oluja im je uz to oduzela i posljednju mogućnost opsatanka i života.
Kad bi samo još imao vremena!
Da je Jorge Mario Bergoglio, rođen 1936 zu Buenos Airesu, samo malo ranije izabran na najviše službu katoličke crkve. Svaki dan u kojem je njegov siroti prethodnik teturao, bivao je izgubljen.
Jer dobro po svijet, papa Franciskus je čovjek socijalne ravnopravnosti i osjećaja za krivicu. Baš kao što je to pokazao ovdje, u kanadskoj zajednici Maskwacis. Pontifex je kanadskoj manjini imao za ponuditi mnogi toga, jer su tamo, u ime svetog učenja djeca mučena u logorima za preodgoj.
Kako sami uništavamo Svijet
7, septembar 2022, Nekada je ovdje bilo najuređenije procvijetalo, zaštićeno područje prirode u Evropi, u kome su se svi divili njegovoj jedinstvenoj fauni. Danas je Seewinkel u pokrajini Burgenwald u Austriji u velikoj opasnosti od uvenuća. Čak i ogromno jezero Neusiedler See moglo bi uskoro postati područje blata i pustinje. Da li bi mu se, i kako, voda mogla vratiti, to je predmet beskonačnih konflikata. A jezero Warmsee kod Apeltona? Ono se već predalo, kako to pokazuje slika u prilogu.
U borbi na život i smrt
9, oktobar 2022. Fotografija je snimljena u Parizu, gdje su odnosi čine skoro rajskim. Ipak, mlada Iranka, koja je ovdje sigurna od odmetničkog režima u domovini, i sa hiljadama demonstranata u čitavom svijetu, vode borbu na život i smrt. Za prava ljudi, posebno žena, a takođe za tijelo i život. . Kako rekoše, tamnošnje patrole, koje su u suštini teroristička organizacija, su raspuštene: A da bi se u to povjerovalo, čovjek bi u njegovoj religioznoj ubjeđenosti morao biti veoma napredan.
(news)
(NovaSloboda.ba)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen