Stotine crkava dugo su služile u potpunosti sekularnim svrhama. Fotograf Theodor Barth pokazuje da i bez vjernika u njima ostaje dobar duh.
Mjesecima nakon smrtonosne poplave, došlo je vrijeme da se izvještava o St. Andreasu – crkvi koju su oko 1.000 stanovnika Ahrbrücka uglavnom sami izgradili 1960-ih. Obilna kiša 14. jula 2021. godine opustošila je crkvu. Šteta je bila toliko velika da je biskup Trira naredio da se crkva Svetog Andrije sruši. Otpora je bilo, ali konačno je posljednja misa pročitana ispred crkve 16. septembra 2022. Tako je crkva „ponižena“, lišena zaređenja, kao i sama zgrada, čak i spolja. Njen veličanstveni prozorski front sa biblijskim motivima pohranjen je u Menhengladbahu od jeseni prošle godine.
Theo Barth je dokumentovaao posljednju službu u Svetom Andreasu. Poslije mu je na pamet palo pitanje: Šta se zapravo radi sa viškom crkava, ako se ne sruše? „Davno, davno sam već fotografisao nešto ovako za časopis Stern“, kaže on. Tada je zatvaranje crkve još uvijek bilo neuobičajeno, “ali danas bi se tako nešto trebalo dogoditi gotovo svuda”. Theo Barth još nije završio svoj projekat, koji je finansirao VG Bild-Kunst. Želi posjetiti više crkava i svjedočiti o više transformacija. I ako se ne dogodi čudo, sigurno će ih biti mnogo više.
Na slikama:
01Wettringen
Bolzen, gdje su časne sestre nekada pjevale: Momci iz grada Münsterlanda treniraju pred licem raspetog Krista. Saborna crkva, podignuta 1927. godine, osveštana je 2009. godine. Od 2018. godine služi kao fudbalska dvorana za popularni mali fudbal.
02Amsterdam
Sister Sledge sviraju u Paradisu, jednom od najpoznatijih mjesta uživo u Holandiji. Bivšu crkvu je ranije koristila „Vrije Gemeente“, koja ju je dala izgraditi nakon što se krajem 1870-ih godina odvojila od protestantske glavne struje glavnog grada.
03Aachen
2016. godine posljednja misa je pročitana u Svetoj Jelisaveti na sjeveru ovog biskupskog grada. Ubrzo nakon toga, sveta zgrada je pretvorena u prvu njemačku „digitalnu crkvu“: coworking prostor i dom za start-up i kreativce, uključujući centar za događaje.
04Ofterdingen
Novoapostolska crkva u gradu južno od Tibingena stajala je prazna sedam godina. Zatim su se 1982. Margarete i Alois Payer (na slici) uselili u halu od 230 kvadratnih metara. Naučni bračni par je sam izgradio police od crkvenih klupa za neke od svojih sada više od 40.000 knjiga.
05Kleve
Ono što je nekada bila protestantska Crkva uskrsnuća u okrugu Kellen sada je bokserska arena. Početkom decenije, kongregacija je odlučila da napusti svoju tradicionalnu bogomolju, ali ne i da je sruši. Investitori su omogućili da klub “Boxfabrik” ovdje pronađe svoj novi dom.
06Venecija
Vjekovima je crkva Svete Chiare na otoku Murano u laguni služila raznim vjerskim redovima sve dok ih Napoleon nije protjerao. Crkva je propala. Porodica Belluardo je 2012. godine počela da je obnavlja kao galeriju, mjesto događaja i radionicu za „puhanje“ stakla. Tradicionalni zanati ostrva sada se tamo mogu iskusiti uživo.
07Maastricht
Nekada samostan Reda svetog krsta, luksuzni Kruisherenhotel sada se nalazi u centru metropole provincije Limburg. Elegantno ćete večerati u gotičkoj crkvi punoj svjetla.
08Venecija
Grad u laguni doživio je nekoliko talasa skrnavljenja brojnih crkava i manastira – od vladavine klera-terora Napoleona do danas. Obnovljene građevine svjedoče o bogatoj istoriji. Na Bijenalu, kao što se ovdje vidi, nekadašnje bogomolje služe kao izložbeno mjesto.
(stern)
(NovaSloboda.ba)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen