Znojite se u vlastitom kalidarijumu u svojoj luksuznoj vili? Nekada je to bilo moguće, ali to je bilo davno. Uostalom, Pompeji ne postoje od 79. godine nove ere. Tek od početka godine se zna da je na ovom mjestu u srcu grada ikada bilo znojenja. Tako kasno otkriće nije iznenađujuće, jer je oko trećine Pompeja još uvijek zatrpano pod lavom i okamenjenim pepelom. U vili su se ljudi ne samo znojili, već i slavili – o tome govore freske u banket sali. A crna boja zidova u prostoriji za prijem pokazuje da je mračna soba vjerovatno već bila cijenjena u davna vremena.
Iako zgrada još nije otvorena za posjetioce, uvijek se nešto novo otkrije na arheološkom nalazištu nedaleko od Napulja. Budući da su Pompeji jedna od najpopularnijih turističkih atrakcija Italije, sa više od četiri miliona posjetilaca godišnje, toplo se preporučuje da ih posjetite u proljeće, a ne da dobijete sunčanicu u gužvi u oblasti bez hlada od juna nadalje.
Iako je “nova” vila spektakularna, ne treba vam takav sjaj da biste bili impresionirani Pompejima. Sama veličina grada i ulice na kojima se gotovo čuje zveckanje kolica su dovoljne.
Svakako biste se trebali ugurati u uske prostore Lupanara, jedine antičke javne kuće koja se nedvosmisleno može prepoznati. Čak i ako sobe bez prozora izgledaju bez radosti, freske sigurno nisu. Žena na muškarca, muškarac na ženi, sve je tu. Što još jednom dokazuje: istorija ne mora biti dosadna.
(sdz)
(spagos)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen