Tajna neotkrivena punih 80 godina – Kako je završio život Glenn Miller?
Glenn Miller & His Orchestra - Moonlight Serenade (Audio) - YouTube
Glenn Miller - Chattanooga Choo Choo - Sun Valley Serenade (1941) HQ
Glenn Miller - In the Mood - Sun Valley Serenade (1941) HQ
Vođa benda je netragom nestao iznad Lamanša 15. decembra 1944. godine - njegov avion do danas nije pronađen. Big Band američke vojske stigao je nekoliko dana kasnije 18. decembra na Aerodrom Orly blizu Pariza u decembru 1944. Vremenske prilike i borbe koje su bile u toku tokom Drugog svetskog rata više puta su odlagale odlazak mašina iz baze u blizini Londona. Nakon uspješnog oslobođenja Pariza, swing bend, predvođen Glennom Millerom, trebao je odsvirati nekoliko božićnih koncerata u Francuskoj i nastupiti na radiju. U to vrijeme Miller je već bio jedna od najvećih zvijezda svog vremena: sa “Moonlight Serenade” iz 1939. godine pronašao je svoj “Miller Sound”, a njegova interpretacija “Chattanooga Choochoo” mogla se čuti u filmu “Adoptiertes” iz 1941. Glück” i bila je prva titula ikada koja je dobila zlatnu ploču.
Dakle, Miller je bio na vrhuncu svog uspjeha kada se pridružio vojsci 1942. godine kao odgovor na napad na Pearl Harbor. Njegov ulazak je bio pravi udar: sa 38 godina više nije bio klasičnog regrutskog doba i aktivno je bio uključen u radio. moralni programi Jačanje saveznika i program “Muzika za Wehrmacht”. Zabavni program bio je izričito usmjeren na stanovnike zemalja koje su okupirali nacisti, kao i na Nijemce koji su sumnjali u Wehrmacht.
Pod njegovim rukovodstvom, orkestar vojnog vazduhoplovstva bio je veoma tražen. Miller je stoga želio da odleti u Francusku 12. decembra kako bi obavio sve pripreme u Parizu i primio svoj bend narednih dana. Odgođeni dolazak benda poremetio je sve procese i muzičari su morali čekati nekoliko sati na aerodromu dok ih ne pokupe. Tek im je polako sinulo: Milerov prethodni let je takođe bio otkazan, vođa njihovog benda nikada nije stigao u Francusku – ali se takođe nikada nije vratio u bazu u Engleskoj sa svog putovanja na aerodrom. Usledila je poplava telegrama i telefonskih poziva u pokušaju da se uđe u trag Millerovom boravištu. Za generala Ray Barkera, zamjenika vrhovnog komandanta savezničkih snaga Dvajta D. Ajzenhauera, kaže se da je šokirano vikao u telefon: „Kako smo, dođavola, izgubili Glena Milera – postavljajući tako pitanje koje još uvek proganja ljude decenijama nakon Drugog svetskog rata Rat trebalo bi.
Kako je, zaboga, Glenn Miller nestao bez traga i šta se s njim dogodilo? Vojna komunikaciona mašinerija odmah je preterala jer je bilo važno sprečiti Millerovu porodicu da sazna iz štampe da je nestao, ili od glasina ili čak priča o zaveri koje kruže o tome gde se nalazi: svetski poznata muzička zvezda koja je samo otišla od njega svojom voljom ulazi u vojsku, a zatim nestaje bez traga - ne morate čitati špijunske trilere da biste se plašili najgoreg. Prve istrage su otkrile da je Miller otišao u Pariz 15. decembra, a da nije obavijestio svoje nadređene. Potpukovnik Norman Baessell iz ratnog zrakoplovstva ponudio mu je mjesto u svom malom elisnom avionu, Norduyn UC-64A Norseman, odredište: Pariz. Miller je brzo iskoristio priliku. Međutim, avion nikada nije stigao u Pariz. Glenn Miller, Norman Baessell i pilot službeno su proglašeni mrtvima nakon istrage 22. decembra, za koje se pretpostavlja da su se srušili iznad Lamanša.
Millerova supruga Helen primila je 23. decembra ličnu poruku i brojna saučešća od visokih vojnih i zvaničnika američke vlade. 24. decembra javnost je saznala za smrt Glenna Millera. A avion do danas nije pronađen, a mlin glasina buja od januara 1945. Nijemci su pokušali da šire propagandnu priču da je Miller stigao u Pariz i umro od srčanog udara u javnoj kući, koju su tajno vodili Saveznici. Kasnije je kružila tvrdnja da Miler uopšte nije krenuo put Pariza, već je umro sam u britanskoj bolnici - od raka pluća. Međutim, uzrok smrti je zataškan jer je Millerovu sedmičnu radio emisiju na CBS-u sponzorirao brend cigareta Chesterfield. Glenn Miller, pionir Marlboro Cowboya? Malo vjerovatno. Kružile su i teorije da je Millerov avion mogao biti pogođen prijateljskom vatrom - vjerodostojan scenario, ali nije dokazan.
Svakih nekoliko godina mediji se ponovo osvrću na Millerov nestanak jer ne samo da avion nije pronađen, već je početna istraga sadržavala i nedostatke u njegovom sadržaju. Na zahtjev Millerovih rođaka, američki istoričar Dennis Spragg pregledao je sve vojne dokumente i protokole iz tog vremena. U svojoj publicističkoj knjizi iz 2018. „Glenn Miller deklasificiran“, došao je do prilično prizemnog zaključka: Originalna istraga je bila tačna i samo nepotpuna zbog nedostatka kapaciteta, a ne da bi bilo šta prikrila. Avion sa propelerom se sigurno srušio iznad Lamanša, ali se nije pojavio na radaru jer je zbog lošeg vremena letio ispod dozvoljene visine. Zašto nije snimljen nijedan hitni poziv? Na tako maloj visini vjerovatno nije bilo vremena za to.
Foto: Nakon napada na Pearl Harbor, Miller se dobrovoljno prijavio u američku vojsku. Glenn Miler je svojim aranžmanima i originalnim kompozicijama pisao istoriju muzike.
(sdz)
(spagos)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen