Krinoline, kavaliri i topovska grmljavina: Prije tačno 85 godina na današnji dan premijerno je prikazan film koji je teško nadmašiti u smislu drame na i iza ekrana, animoziteta, i da, čak i rasizma: “Prohujalo s vihorom” prema romanu Margaret Mitchell nagrađenoj Pulitzerovom nagradom (†1949.). Ep o klonulosti i borbi u kojoj bijele dame hirovito podižu suknje, robovlasnice su plemenite, a užasi građanskog rata izgledaju kao baštenska zabava koja je izmakla kontroli - a crnci su stereotipno osoblje. Za to vrijeme, “Prohujalo s vihorom” je bio projekt vrijedan više miliona dolara: troškovi proizvodnje od 3,85 miliona dolara, koji se po današnjim standardima čine patetičnim, nadoknađeni su prihodima od oko 5,36 milijardi dolara (prilagođeno inflaciji) - i ukupno deset Oscars. Između ostalih, Vivien Leigh (1967; "Scarlett") osvojila je najbolju glumicu, a Hattie McDaniel (†1952) osvojila je najbolju sporednu ulogu kao domaćica "Mammy". Ona je prva dobila nagradu Afroamerikanka, ipak je morala da prođe kroz sporedni ulaz u hotel „samo za bijelce“. ušla, a nije smjela da sjedne za sto sa svojim kolegama.
Prije 85 godina prevladala je fascinacija blokbasterom Technicolor. Ništa nije ukazivalo na to da su se glavni glumci mrzili: Leigh je bila iznervirana zbog lijenosti i umjetnih zuba Clarka Gablea – koga je zauzvrat nervirao njen perfekcionizam (a vjerovatno i konzumacija četiri kutije cigareta dnevno). Scenario je stalno dopisivan, producent David O'Selznick ispao je ludi kontrolor – a na kraju je "konačni" režiser Victor Fleming doživio nervni slom.
I to je bilo veliko kino - baš kao i ostali tužni filmovi, koji i danas izazivaju suze kod mnogih.
(express)
-:-
Prohujalo s vihorom (engleski: Gone with the Wind, poznat i pod imenom Zameo ih vjetar) slavna je američka ljubavna historijska drama iz 1939. godine koju je režirao Victor Fleming prema istoimenom romanu Margaret Mitchell. Radnja se vrti oko razmažene južnjačke ljepotice Scarlett O'Hare, koja odrasta tokom i nakon Američkog građanskog rata te se zaljubi u Rhetta Butlera.
Film je s vremenom postao jako slavan i hvaljen, a prilagođeno po inflaciji najkomercijalniji je film svih vremena. Također se nalazi i na listi 250 najboljih filmova kinematografije na IMDb.com. Godine 1989. zbog "kulturnog značaja" uključen je u Državni filmski registar SAD-a, dok ga je Američki filmski institut stavio na 4. mjesto na listi "100 godina... 100 filmova" te na 4. mjesto na listi "10 najboljih epskih filmova".
(wikipedia)
(spagos)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen