2024. će vjerovatno biti najtoplija godina u istoriji.
Klimatska služba EU Copernicus očekuje prosječnu temperaturu od 1,6 stepeni iznad predindustrijskog nivoa. Tekuća godina ide ka novom temperaturnom rekordu: očekuje se da 2024. bude ne samo najtoplija godina na svijetu od početka mjerenja, već i prva godina u kojoj je prosječna temperatura za više od 1,5 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskih nivoa. Ovo izvještava služba EU za klimatske promjene Copernicus.
Ona pretpostavlja da će prosječna temperatura za cijelu godinu biti 1,6 stepeni Celzijusa iznad predindustrijskog prosjeka - odnosno od 1850. do 1900. godine.
Pariški klimatski cilj još nije promašen
Služba EU za klimatske promjene oslanja se na skup podataka zasnovan na milijardama mjerenja. Sateliti, brodovi, avioni i meteorološke stanice širom svijeta dali su svoj doprinos. Njemačka meteorološka služba također pruža podatke. Američka klimatska agencija NOAA je također nedavno vjerovala da će 2024. biti rekordna godina. Pariški cilj od 1,5 stepena za obuzdavanje klimatske krize još se ne smatra promašenim. Da bismo to učinili, gledamo dugoročne prosječne vrijednosti.
Drugi najtopliji novembar od početka mjerenja
Kako je Copernicus takođe najavio, ovogodišnji novembar je bio drugi najtopliji novembar na svijetu. Globalna površinska temperatura u prosjeku je iznosila 14,1 stepen Celzijusa. Ambiciozna klimatska akcija hitnija je nego ikad, upozorava Samantha Burgess, zamjenica direktora službe za klimatske promjene Copernicus.
Zašto globalna temperatura raste
Gasovi staklene bašte koje je stvorio čovjek smatraju se glavnim razlogom porasta temperatura. Osim toga, nedavno su se pojavili i drugi efekti: trenutno povećana aktivnost sunca, vremenski fenomen El Niño, vulkanska aktivnost i manje sitne prašine iznad okeana. U globalnom UN-ovom indeksu zaštite klime, Njemačka je pala za dva mjesta na 16. mjesto. Najbolje plasirani su Danska, Holandija i Velika Britanija.
Velike regionalne razlike - bez novembarskog rekorda u Evropi
Prema Copernicusu, kada se posmatraju različiti regioni sveta, za novembar se pojavljuje različita slika: prosečna temperatura iznad kontinentalne Evrope bila je 5,1 stepen Celzijusa. To znači da novembar 2024. nije jedan od deset najtoplijih novembarskih mjeseci u Evropi. Sve u svemu, temperature na sjeveru Rusije i na sjeveroistoku i jugozapadu Evrope bile su iznad prosjeka, ali ispod prosjeka u jugoistočnoj Evropi. Na zapadu Sjedinjenih Država, temperature su također bile ispod prosjeka. Međutim, prema klimatskim istraživačima, u srednjem i istočnom dijelu zemlje bilo je toplije od prosjeka. Isto tako, na primjer, u sjeverozapadnoj Africi, u Kini, Pakistanu i Australiji.
(zdf)
Klimawandel: 2024 heißestes Jahr - erstmals über 1,5 Grad - ZDFheute
(spagos)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen