Po 25. put, UNICEF-ova fotografija godine dodjeljena je za izvanredne slike i izvještaje međunarodnih fotoreportera. Po prvi put je nezavisni žiri odabrao dvije pobjedničke fotografije. Posebnu pažnju je privukla fotografija: Drastičan prikaz rana i ožiljaka na licu djeteta!
Počasno priznanje 2024: Rat u Sudanu se odvija u sjeni i daleko od velikih naslova. Ovdje se već više od godinu i po dana odvija jedna od najvećih humanitarnih kriza u svijetu. Oko 730.000 djece je toliko neuhranjeno da su im životi u neposrednoj opasnosti. Zaraćene strane namjerno koriste glad kao oružje, pljačkajući farmere, kradu životinje i kontrolišu izvore vode. Uništavaju se škole i zdravstvene ustanove, djeca se prisilno regrutuju da se bore, a seksualno nasilje nad djevojčicama je rasprostranjeno. Privlačenje međunarodne pažnje na ovu dramu cilj je irskog fotografa Ivora Pricketta, koji dokumentira bijedu, pothranjenost, bijeg i očaj u Sudanu.
Počasno priznanje 2024: Sveprisutni pametni telefon, za kojim žude čak i mala djeca, sada je također briga za nauku i medicinu. I s pravom. Negativni efekti na psihu, društvene i komunikacijske vještine i sposobnost učenja jedva da su više kontroverzni. Francuski fotograf Jérôme Gence pročitao je brojke: na primjer, da djeca i mladi u Francuskoj tri sata dnevno bulje u svoje mobilne telefone, na koje dnevno primaju preko 230 poruka. Svjetska zdravstvena organizacija upozorava da djeci mlađoj od tri godine ne dajete pametni telefon jer to može dovesti do poremećaja spavanja. Trenutke ove ovisnosti uhvatio je u “Ekranskoj generaciji”.
Za pohvalu: Ne postoje pouzdane informacije o broju siročadi širom svijeta jer u mnogim zemljama nedostaju statistička istraživanja o djeci koja nose stigmu napuštanja. Nije uvijek gubitak oca ili majke, ili oboje, ono što djecu pretvara u polu ili potpunu siročad. Razorene porodice sa nedostatkom brige, zanemarivanjem, nasiljem, zlostavljanjem i siromaštvom djecu također pretvaraju u izopćenike i izgubljene ljude. Italijanski fotograf Valerio Bispuri je više puta posjetio sirotišta tokom svojih reportaža u Africi i Latinskoj Americi. Bispuri svjesno radi izvan toka vijesti. Kako kaže, bavi se “nevidljivim”. O onima koji žive neprimećeni i zaboravljeni kao da se „nikad nisu ni rodili“. Nikad rođeni.
Za pohvalu: Čak daleko od baletskih škola u metropolama, čak i daleko od uglačanog parketa, čak i tamo gdje su prosječna mjesečna primanja ljudi oko 200 evra - ima devojaka i mladića koji vežbaju graciozne piruete i savladavaju gravitaciju skačući u vazduh . Na primjer u Lagosu, glavnom gradu Nigerije. Daniel Ajala, diplomac Državnog univerziteta u Lagosu, pokrenuo je vlastitu akademiju sa petoro djece iz tog područja. Kvart koji ima struju samo nekoliko sati dnevno, u kojem žive siromašne porodice gdje je ples u baletu bio strani luksuz. Ipak, uhvaćena je ideja da djeca plešu iz drugačije perspektive.
Maylis Rolland zauzela je treće mjesto sa fotografijom na kojoj mali Gabin, rođen nakon 25 sedmica trudnoće i još uvijek pod maskom za disanje, dodiruje lice svoje majke Doriane. Prema studiji Svjetske zdravstvene organizacije, oko deset posto sve djece u svijetu rađa se prije 37. sedmice trudnoće, odnosno tri sedmice ranije. Sa svakom sedmicom manje, ulazak u život postaje dramatičniji, posebno za ekstremno prijevremeno rođene bebe koje moraju prvi udahnuti nakon manje od 32, čak i nakon 26 sedmica trudnoće. Najveće opasnosti: nedostatak zrelosti pluća, nedovoljno aktivni bubrezi. Nakon prijevremenog porođaja, smrt je drugi najčešći globalni razlog da ova djeva ne dožive ni petu godinu života.
Druga nagrada ove godine ide fotografiji iz reportaže “Mpox” francuskog fotografa Pascala Maitrea. Izveštaj dokumentuje razvoj virusne bolesti Mpox u Demokratskoj Republici Kongo. Tamo se već sumnja na oko 40.000 slučajeva, 8.000 je već potvrđeno, a zabilježeno je više od 1.000 smrtnih slučajeva. Pascal Maitre otišao je u centar zaraze i fotografisao liječenje oboljele djece u bolnici Kavumu u regiji Kivu u istočnom Kongu. Među njima je i sedmomjesečni dječak Japhet, čije su pustule na licu tretirane antiseptičkim lijekom "Gentian Violet". Za Jafeta se brine i štiti gs njegova 19-godišnja majka Christevi.
Druga pobjednička slika Samara Abu Eloufa, palestinskog fotografa, dio je rada “Ranjena djeca Gaze”. Možete vidjeti jedanaestogodišnju Dareen i petogodišnju Kinan. Njihovi roditelji i još 70 članova porodice braće i sestara ubijeni su u izraelskom zračnom napadu na stambenu zgradu. Zajednički portret dvoje palestinske djece snimljen je u bolnici u Kataru gdje su prebačeni na medicinsku negu. Pored Dareen i Kinana, Abu Elouf je u svom radu pratio i drugu djecu iz Gaze koja su opterećena posljedicama fizičkih i psihičkih povreda, kao i gubitkom porodice i prijatelja.
Ovaj portret dječaka snimila je izraelska fotografkinja Avishag Shaar-Yashuv, iz serije je "Portreti preživjelih". Sa fotografijom je osvojila prvo mjesto na takmičenju, zajedno sa Samar Abu Eloufom. Prikazuje osmogodišnjeg Stava. Dječak je jedan od preživjelih u napadu Hamasa na naselje Moshav Netiv HaAsara 7. oktobra 2023. godine. Slika je snimljena 22. oktobra 2023. u hotelu u Kibucu Maale HaHamisha. Kao dio svog rada, fotografkinja je portretirala drugu djecu pored Stava nekoliko sedmica nakon napada Hamasa.
Kako je već rečeno, prvi put u 25-godišnjoj istoriji takmičenja, nezavisni žiri je dodelio dvije prve nagrade, slikama dvije fotografkinje.
(web)
(NovaSloboda.ba)
Kinder zwischen Krieg und Hoffnung | WEB.DE
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen