Izgleda impresivno, kapija se zove “Global Gate” i, po riječima dizajnera, “najveće je pokretno umjetničko djelo na svijetu”. Ona je sada izgrađena na mjestu bivšeg rudnika Zollverein u Essenu, sada UNESCO-ve Svjetske baštine. Sastoji se od 37 teretnih kontejnera koji su naslagani jedan na drugi i namijenjeni su da podsjećaju na Brandenburšku kapiju u Berlinu.
U zavisnosti od prilike, kontejnersko čudovište koje je osmislio kustos Marcus Schäfer može biti spakovano, na slici prikazuje interpretaciju Mikelanđelovog “Stvaranja Adama” sastavljenog od 12.000 AI generisanih glava majmuna. A zašto sve ovo? Zato što se u Zollvereinu u isto vrijeme održava kongres o umjetnoj inteligenciji. S druge strane instalacije trebalo bi da se slavi demokratija, tako kažu.
Odlična je, ogromna, AI je sjajna i podržavanje demokratije nikada nije pogrešno. Ali što duže gledate u „Kapiju“, sve važnije postaje pitanje šta ovakva akcija može postići osim ogromnog efekta. Upravo mobilnost u kombinaciji sa zamenljivošću fasade dovodi do proizvoljnosti. „Globalna kapija“ je već stajala u Frankfurtu, Dubaiju i Hamburgu, a dizajnirali su je Leon Löwentraut i Otto u Essenu.
Prava Brandenburška kapija ozarena je slikama i porukama u važnim prilikama, što u dobrim dozama ostavlja trajni utisak. Imitacija kontejnera je uspješna kao magnet za pažnju, ali se teško može razviti prema unutra.
(welt)
(spagos)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen