Aleja narandžastih drvenih kapija, na hiljade njih, označavaju prelazak iz profanog svijeta u duhovne sfere. Ispod njih se zatim penje na brdo, gdje se nalazi svetilište ovog vjerskog mjesta: jednostavno ogledalo koje simbolizira istinu i odraz samog sebe. Ovo je otprilike ono o čemu sanjate da posjetite, jedno od najpoznatijih šintoističkih svetilišta u Japanu, Fushimi Inari u starom carskom gradu Kyoto. To je ono na šta većina fotografija hrama navodi na razmišljanje: možete vidjeti samo jednu ili dvije osobe same i izgubljene u svojim mislima.
Recimo to ovako: svakako nije nemoguće fotografisati stazu ispod ritualnih kapija zvanih torii, ali da biste to uradili morate biti veoma oprezni da uhvatite trenutke kada nema gomile turista na slici. Jer obično je to nešto poput S-Bahn stanice Marienplatz u Münchenu - koja ima istu narandžastu boju - u vrijeme špice.
Ni same kapije nisu zapravo jednostrane. Riječ je o donacijama porodica i kompanija čija se imena nalaze na objavama - svojevrsna perimetarska reklama. Ipak, posjetioci Kyota svakako ne bi trebali propustiti svetilište. Posvećeno je božanstvu Inari, koje je ponekad muško, a ponekad žensko, koje se pojavljuje i kao lisica. Postoje brojne statue lisica sa crvenim platnenim naprtnjačama koje možete otkriti širom prostranog područja svetilišta. A u svakom slučaju, postaje stvarno zanimljivo samo izvan torijusa.
(sdz)
(spagos)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen