Donnerstag, 30. Juni 2016

SP u košarci 2016 U 17: BiH – Dominikanska Republika 96:73

Kadeti među 10 najboljih u svijetu: BiH ponovo pregazila Dominikansku Republiku

Kadetska reprezentacija Bosne i Hercegovine svoj nastup na Svjetskom prvenstvu okončat će među 10 najboljih reprezentacija nakon što je u susretu za plasman od devetog do 12. mjesta porazila Dominikansku Republiku (96:73).

Džanan Musa je i danas briljirao. Ubacio je 34 poena, a dodao je i 10 skokova, dok je na drugoj strani Frink ubacio 23 poena.

Utakmice za plasman: BiH - Dominikanska Republika 96:73

BIH: Alikadić 3, Mutić 5, Vlačić 2, Barukčija 4, Kočić, Čerkezović 12, Čampara 10, Musa 34, Bačvić, Mirković 7, Cvitanović 4 , Janković 15. 

DOMINIKANSKA REPUBLIKA: Vargas 7, Segura 10, Rivera 2, Hernandez 3, Benitez 3, Diaz 3, Melo, Perdomo 8, Frink 23, Valdez 14.

 Naš tim će igrati meč za deveto mjesto protiv pobjednika iz duela Kina - Finska koji je na rasporedu danas od 14:30 sati.

(spagos)

SP u košarci 2016 - U17: BiH - Tajvan 105:75, Džanan Musa 50 poena


Kadetska košarkaška reprezentacija pobijedila je odabranu selekciju Tajvana na Svjetskom prvenstvu u Zaragozi rezultatom 105:75. Meč se igrao u borbi za plasman od devetog do šesnaestog mjesta. Džanan Musa ubacio je 50 poena.

Borba za plasman: BiH - Tajvan 105:75

BIH: Alikadić 14, Mutić 3, Vlačić 1, Barukčija 2, Kočić, Čerkezović 6, Čampara 10, Musa 50, Bačvić 6, Mirković 4, Cvitanović 5, Janković 4. 


Tajvan: Hsieh, Lin 2, Kao, Tang 10, Chen, Y.Chen 14, Han 8, Lin 30, Chang 2, F.Chen, Wu 7, Morrison 2.

 Izabranici Josipa Pandže u četvrtak će odmjeriti snage protiv Dominikanske Republike koja je savladala selekciju Malija. Taj meč igrat će se u borbi za poziciju od devetog do dvanaestog mjesta.

(spagos)

MTM 1974 - Pet nagrada na festivalu u Banja Luci

Ansambl Mostarskog teatra mladih 1974 vratio se juče iz Banja Luke, gdje je u okviru programa Pozorišnog festivala „Slobodan Velimirović“ izveo koprodukcijsku predstavu eMTeeM – a 1974 i Banjalučkog studentskog pozorišta „Rekvijem za ljubav“.
Predstava je autorski projekat Seada Đulića, koja, koristeći legendu o ljepotici Safikadi, dokumentarnom građom propituje teme zabranjenih i nemogućih ljubavi danas.
Izvođenje u prepunom Kulturnom klubu „Bunker“ bila je 25. repriza i razlog za obilježavanje jubileja.
Festival je pokrenut u znak sjećanja na preminulog glumca Slobodana Velimirovića, koji je živio u naselju u kome se nalazi klub „Bunker“, a zapravo su ga pokrenule komšije i aktivisti kluba, koji žele sebi i ostalima oplemeniti svakodnevicu.
Na kraju, predstava je dobila Nagradu za kolektivnu igru, glumci Ena Husić i Ali Kamer Aksoj za glumačka ostvarenja, a specijalna priznanja Festivala pripala su i Amri Prutina i Seadu Đuliću, koji su u autorskom timu prije četiri godine kreirali ovu predstavu.
Odmah po povratku iz Banja Luke, sinoć je u okviru programa 30. Dana teatra mladih izvedena predstava „Maslinova grana“, te održana radionica o tehnikama rada u eMTeeM – u.
Danas se, izvođenjem dvije predstave, završavaju 30. Dani teatra mladih.
(Novasloboda.ba)

Kazahstan: Kad pijesak pjeva, a sunce prži


Kao neko strano tijelo, odjednom se uzdiže jedna pustinjska dina iznad stepe u jugoistočnom Kazahstanu. Poznata po svojim mitovima koji je okružuju, ona ima svoje tajnovite zvukove, kojim se ponekad oglašava.
Njene vjetroderine, slične orguljama, uzdižu se između kanjona i brijegova Tian Shana, u blizini kineske granice. Vijekovima su ljudi iz regiona skoro sigurni u jednu stvar:
Džingis Khan je sahranjen ispod dina ove pustinje, a čudni zvukovi koji se ponekad čuju pripadaju ovom čuvenom osvajaču.
I stvarno, oni koji su bili na ovom veoma tajnovitom mjestu, tvrde kako ti zvukovi nastaju trljanjem zrnaca pijeska, jednih o druge, kad se njima zaigra pustinjski vjetar.
(izvor:welt)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Mittwoch, 29. Juni 2016

Mostar očima stranih putopisaca: Omnibus ispred hotela po 40 hellera (1905. godine)

22 Omnibus ispred hotela po 40 hellera, 1905. g.
Još jedan izuzetno koristan vodič za ono vrijeme sačinio je Karl Baedeker 1905. g. pod nazivom „Austria-Hungary including Dalmatia and Bosnia Handbook for travellers“ (Priručnik za putnike Austrija-Mađarska uključujući Dalmaciju i Bosnu). On je, inače, radio slične vodiče za sve krajeve svijeta. U njima je u kratkim crtama opisivao najznačajnija mjesta koja je vrijedilo posjetiti. Brojni podaci su se mogli pronaći u toj vrsti vodiča – nadmorska visina pojedinih mjesta, udaljenost pojednih gradova od drugih, imena hotela, cijene noćenja, prevoza, ulaznica i sve ostalo što jednom putniku-turistu može koristiti. Koliko je bio značajan njegov vodič pokazuje i činjenica da se po njemu svi vodiči ovakve vrste širom svijeta nazivaju bedekerima. Ne znamo je li Baedeker lično posjetio svako mjesto (što je isključeno, jer je po obimu to nemoguće ostvariti), ali je svakako imao pouzdane podatke, na koje se svaki putnik mogao osloniti.
Ovdje donosimo samo dio koji se odnosi na Mostar, a cjelokupan vodič se može pročitati i downloadirati na stranici www.cidom.org
84 M. Mostar. — Željeznički restoran preko puta kolodvora, sa sobama po 1 K. 60 h. — Hoteli: Neretva, 7 min. istočno od želj. postaje, na lijevoj obali Neretve; — omnibus ispred hotela po 40 h., hotel vrlo ugodan, s vrtnim restoranom; — Pošta na Rudolf-Platzu — Caffe Mikačić, Glavna ulica, Caffe Stadt Wien, Sauerwaldgasse (Srednja). — Kočije, vožnja po gradu za ½ sata po 2 K., svakih dodatnih ½ sata po 1 K.; van grada 2 K. 80 i 1 K. 40 h.
Mostar stanovnika 14.400, (pola njih Muhamedanci), i vojni garnizon s 2.000 vojnika , je poslovni centar Hercegovine, i sjedište rimokatoličke i pravoslavne biskupije. Grad se proteže u pravcu sjever – jug na obe strane rijeke Neretve između brda Hum na zapadu i Podvelež na istoku. Od 30 džamija u gradu, vrijedi razgledati jedino Karađozbegovu u Sauerwaldgasse. — Skrenuvši na desno kad se napusti željeznički kolodvor, za 3 minute stiže se na raskrsnicu. Ulica prema jugu prati željezničku prugu i za 10 minuta se stiže do rimokatoličke crkve i franjevačkog samostana; Stephanie Allèe, s vilama, vodi na zapad; na lijevo (istok) pratimo ulicu Franje Josipa, prelazi se Neretva i odmah na lijevo je hotel Neretva, a za 7 minuta iza Sauerwaldgasse stižemo na Carinu ili Glavnu ulicu. U produžetku, na desno na jug leži bazar, koji je manji od sarajevskog, mada se po prilično jeftinim cijenama mogu nabaviti orijentalni tepisi, vezovi, mozaik srebrni radovi iz Livna, itd. Pratimo Glavnu ulicu (s koje se skreće na lijevo prema grčkoj (pravoslavnoj) crkvi; (divan pogled) do trga kraj telegrafskog ureda (10 minuta), kada se ukaže Kameni Most (15. vijek), s dvije kule-kapije, koji ima jedan lučni raspon od 100 stopa, i koji premošćuje Neretvu (60 stopa visine), te dolazimo do rimokatoličke crkve (već spomenute gore) na desnoj obali. Glavna ulica vodi dalje na jug do državne Tvornice Duhana (ulaz moguć na zahtjev) i Južnog logora.
Atraktivan je izlet moguće učiniti na izvor rijeke Bune (8 milja na jugoistok, najidealnije poslijepodne; kočija za Blagaj stiže za 1 sat, po cijeni 8 K. s povratkom). Pratimo prašnjavu cestu na jug kroz plodnu dolinu okruženu stjenovitim brdima, prolazimo južni vojni garnizon i držimo se lijevo kamo se cesta račva. Sada prolazimo pokraj državne voćarsko-vinogradarske stanice i vinskog podruma Jelačić i nakon 7 ½ milja stižemo u Blagaj, nekad značajno mjesto i glavni grad, danas muhamedansko selo. Zatim pješačkom stazom dolazimo do prilično velikih ruševina tvrđave Stjepangrad. Nakon odmora, spuštamo se u podnožje brda, pored polusrušene džamije stižemo do tekije, gdje leži turski svetac, pa na drvenu verandu, s koje se pruža prekrasan pogled na grotlo i izvor rijeke Bune (cijena ulaznice 50 h.).
(sa engleskog: Tibor Vrančić)
Priredili: Ismail Braco Čampara / Tibor Vrančić / Smail Špago
(novasloboda.ba)

SP u košarci 2017 - U17: BiH - Australija 72:75


Kadetska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine nije se uspjela plasirati u četvrtfnale Svjetskog prvenstva u Španiji.
Izabranici selektora Josipa Pandže su u osmini finala poraženi od selekcije Australije sa 75:72 (21:15, 6:15, 20:22, 28:20).
Najefikasniji u selekciji BiH ponovo je bio Džanan Musa sa 34 poena uz sedam skokova, ali uz izrazito loš procenat šuta za dva poena (5/17). Sani Čampara postigao je 17 poena, također uz loš procenat šuta iz igre (5/18).
Dragan Elkaz predvodio je Australiju sa 25 poena uz osam skokova.
U nastavku takmičenja košarkaši BiH igrat će za plasman od devetog do 16. mjesta, a u narednom meču sastaju se sa selekcijom Kineskog Tajpeha.
(novasloboda.ba)

Kina: Yoga s pogledom






Izazov na visini od koga se dobija vrtoglavica.
Nedavno je u mjestu Pinggu, u blizini Pekinga u Kini, otvorena još jedna platforma sa pogledom na dolinu, koja oduzima dah posjetiocima. Ko zna koja po redu u Kini u zadnjih nekoliko godina. I čini se tome nema kraja. Gledajući slike u galeriji, čovjek se jednostavno pita, kako posjetioci uopšte dolaze do ovakvih mjesta na vrhu najviših planina. Ali, sve to Kinezi to rješavaju na svoj kineski način.
Pod ove, 32,8 metara duge platforme, izgrađen je od stakla. Fantastično, ostavlja bez daha, a zašto se barem malo ne bi i poletilo, ako je čovjek golub, ili barem, ako izvodi tu omiljenu vježbu iz yoge. Od maja, platforma je otvorena za posjetioce.
Visina platforme iznad tla je oko 400 metara, a težina 320 tona. Platforma je izgrađena od titanijeuma.
Na objekat je došla je grupa od 150 prijatelja yoge, i odradila nekoliko omiljenih vježbi iz ovog sporta, povodom međunarodnog dana yoge.
(izvor:dailymail)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Dienstag, 28. Juni 2016

Otputovao i Bud Spencer

Legendarni glumac Bud Spencer preminuo u 87. godini


Umro je omiljeni filmski snagator starijih generacija tv-gledalaca poznat pod umjetničkim imenom Bud Spencer (86), koji se proslavio akcijskim komedijama sa svojim dugogodišnjim filmskim partnerom Terenceom Hillom, s kojim je snimio, režirao i producirao dvadesetak filmova.
Vijest o smrti objavila je Spencerova porodica na njegovom službenom profilu na Facebooku.
Rođen pod imenom Carlo Pedersoli u okolici Napulja, u mladosti je bio uspješan plivač, diplomirao je pravo i registrirao je nekoliko patenata.
Također, bio je pilot s dozvolom za upravljanje komercijalnim avionima i helikopterima, te je financirao mnoge humanitarne organizacije za djecu, uključujući i Spencer Scholarship Fund.
Bud je rođen u 31. listopada 1929. godine u Napulju, a od najmlađih dana bio je posvećen profesionalnom plivanju u kojem je ostvario velike uspjehe. Bio je prvi Talijan koji je isplivao 100 metara slobodnim stilom u manje od minute. Na Mediteranskim igrama 1951. osvojio je srebrnu medalju u istoj disciplina, a godinu dana kasnije sudjelovao je u Olimpijskim igrada u Helsinkiju. Igrao je i vaterpolo, a njegova karijere završila je 1957. godine. 
Osim sporta te prava kojeg je diplomirao, zanimala ga je i gluma. Prvu ulogu ostvario je 1950. u talijanskoj komediji 'Quel fantasma di mio marito'. Tek nakon što je upoznao Terencea Hilla na setu 'Hannibala' 1959. godina, njegova filmska karijere dobila je 'krila'. 
Prvi film u kojem ga je zamjetila svjetska publika bio je spaghetti wester 'God Forgives...I Don't' 1967. godine. 
Osim što su on i Terence 'rasturali' u filmovima, Bud je bio čovjek od akcije i u privatnom životu. Imao je dozvolu za upravljanje komercijalnim zrakoplovima i helikopterima. Uživao je i u stvaranju inovacija, stoga je registrirao i nekoliko patenata. 
Nakon što mu je popularnost pala, odlučio se posvetiti još jednoj novoj disciplini - politici. 
- Sve sam u životu radio, samo tri stvari nisam bio - baletan, džokej i političar. Prva dva posla ne dolaze u obzir, pa ću se baciti u politiku - kazao je Bud 2005. godine kada se učlanio u Berlusconijevu stranku Forza Italia u kojoj je bio savjetnik za regiju. 
Spencer je imao troje djece s Mariom Amatom s kojom se oženio 1960. godine.

(spagos)

Dvadeset godina poslije: Imperija „power girls“


Grupa Spice Girls postala je poznata prije dvadeset godina. Šta se danas dešava sa njima?
„Traži se! Ako si pametna, extrovertna, ambiciozna, a uz sve to, znaš pjevati i igrati?”
Na ovakav oglas, objavljen u britanskom sedmičnom časopisu, u martu 1994. godine, javilo se preko 400 djevojaka. Pet od njih, pojavile u ljeto 1996. godine u njihovom mainstream-pop debiju pod nazivom „Wanabe”, obasjane svjetlošću, pod imenom Spice Girls.
Jedna grupa sa misijom: girl-power: „Budi pozitivan, kaži svoje mišljenje, pri tome se zabavljaj”.
Iznenada, žene širom svijeta su proklamovale: „If you wanna be my lover, you gotta get with my friends”, “Ako želiš biti moj ljubavnik, moraš izaći na kraj sa mojim prijateljicama”. Uz to su nosile, kao i njihovi idoli Spice girls, majice sa otvorenim stomakom, svijetlih boja, a kosu vezale u repove.
Dvije godine svijet je za Spice Girls bio ok. Tada su se pojavile i druge grupe, kao All Saints, koje su, takođe, bile uspješne. Grupu je prva napustila Geri Halliwell. Tri godine kasnije, grupa je najavila pauzu, a 2007. godine na svjetsku turneju krenulo je pet djevojaka. Nakon toga, nastupaju samo na velikim prilikama. Posh Spice djevojka, Victoria Beckhem, koja se prije zvala Adams, u međuvremenu se okrenula dizajnerskom poslu, i trenutno zarađuje više novca nego njen muž David.
Na slici su mlade i svježe Spice Girls iz 1996. godine: Emma Bunton, Mel B, Geri Halliwell, Victoria Adams (danas Beckhem) i Mel C.
A danas?
Emma Bunton (40) je majka dva sina, radi kao moderator na radiju i televiziji BBC.
Mel B (41) ima tri kćerke, od tri različita muškarca. Danas radi kao član žirija američkog show programa „Americas Got Talent”.
Geri Halliwell (43) piše dječje knjige, danas je supruga šefa tima Formule 1, Christiana Hornera.
Victoria Beckham (42), zahvaljujući njenom mužu, nalazi se stalno u žiži zbivanja. Imaju četvoro djece. Kao modni dizanjer, zgrnula je milione.
Mel C (42) je i dalje solo, i bez Spice Girls i dalje snima hitove. Majka je jedne kćerke, a trenutno radi na novom albumu.
(izvor:stern)
(Novasloboda.ba)

Svijet je čudesno mjesto: Obuka za novi Panamski kanal



Kada se muškarci igraju sa modelima brodova na daljinsko upravljanje, kroz zadovoljstvo te igre najčešće traže distanciranje od svakodnevnih problema.
Čovjek na slici koji upravlja modelom broda, sa najvećom ozbiljnošću i koncentracijom, nema vremena da misli na nekakvu igru, niti distanciranje.
Panama je 102 godine nakon prvog otvorenja, pustila u promet prošireni Panamski kanal nakon devet godina titanskih radova, čiji troškovi gradnje se kreću oko 4,6 milijardi eura.
Da bi se kapetani brodova što bolje upoznali sa dimanzijama novog kanala, obučavaju se na modelima brodova, izgrađenim u tačnoj razmjeri, kako manevrisati u kanalu, na još uvijek uskim prolazima.
(izvor:stern)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Montag, 27. Juni 2016

SP U košarci 2016. U 17: Fantastična igra i uvjerljiva pobjeda protiv Koreje



Kadetska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobijedila je večeras Južnu Koreju 105:85 u susretu trećeg kola grupe D Svjetskog prvenstva u Španiji
Rival u osmini finala nam je selekcija Ausralije...

Grupa D, 3. kolo: BiH - Južna Koreja 105:85

BIH: Alikadić, Mutić 14, Vlačić, Barukčija 1, Kočić 2, Čerkezović 14, Čampara 25, Musa 36, Bačvić, Mirković 6, Cvitanović, Janković 7.

J. Koreja: Lee 21, Seomoon 9, Park, Kim, J. Lee 32, Yang 10, Seo 6, Park, Shin 7, Kim, D. Lee, H. Kim 

Mečevi osmine finala će se igrati za dva dana.

Parovi osmine finala na SP: SAD – Argentina, Španija – Tajvan, Turska – Mali, Litvanija – Egipat, Kanada - Dominikanska Republika, Kina - Južna Koreja, BiH – Australija,  Francuska - Finska
(izvor:sportsport.ba) 

Havana hvata priključak: Digitalna revolucija


Izolacija Kube od ostalog svijeta je okončana, sada na Kubi počinje digitalna revolucija.
Od prošle godine, državna firma za telekomunikacije Etecsa uređuje na zelenim površinama velike gradske WLAN sisteme, kao na slici, u parku Fe del Valle u Havani.
Tamo se već uveliko mogu vidjeti, u sred noći, lica osvijetljena svjetlošću displeja na smartfonima, kao da su obasjana mjesečevom svjetlošću.
A digitalna revolucija svakako se razvija brzinom svjetlosti.
(izvor:spiegel)
SAmail Špago
(Novasloboda.ba)

Sonntag, 26. Juni 2016

Sretan rođendan starče - 94 godine FK Velež


94. GODINE LJUBAVI, PRKOSA, I PONOSA – SRETAN ROĐENDAN VOLJENI KLUBE !

Na inicijativu grupe građana, mahom radnika i đaka Učiteljske škole, u Mostaru je 26. juna 1922. godine, na poljani kod Sjevernog logora osnovan Velež, sa predznakom Radnički športski klub.
Prvu Upravu novooformljenog kluba činili su Anđelko Vlaho ( predsjednik ), Ranko Slijepčević ( potpredsjednik ), Borivoje Janjoš ( prvi sekretar ), Ljubomir Basta ( drugi sekretar ), Rudolf Beltram ( blagajnik ), te članovi Nadzornog odbora Mihajlo Cvetković, Milan Pavić i Bogdan Tepšić, a prvi kapiten bio je Lazar Radić.
Kada se raspravljalo o imenu kluba, bilo je više prijedloga, al kada je predloženo ime obližnje planine Velež, prisutni su se pogledali, i nakon što je jedan od prisutnih glasno izrazio svoju saglasnost i ostali su prihvatili ime Velež. Prvi dresovi bili su bijele i crne boje, a razlog je bila neimaština. U dresovima crvene boje fudbaleri Veleža zaigrali su tek 1925. godine, a u Mostar ih je iz Zagreba donio član Uprave Vaso Pucarić.

(sa stranice FKVelez)

SP u košarci 2016. U 17: Težak poraz od Francuske


Kadetska košarkaška reprezentacija BiH poražena je u drugom kolu Svjetskog prvenstva od selekcije Francuske rezultatom 84:65.

Grupa D, 2. kolo: Francuska - BiH 84:65

FRANCUSKA: Kayloud 5, Beyhurst, MBalla, Wiscart Goetz, Rucklin, Pons 22, Dorez 3, Sarr 4, Abah 5, Bazille 4, Hoard 23, Fevrier 18.

BIH: Alikadić 3, Mutić 4, Vlacić, Barukčija, Kočić, Čerkezović 10, Čampara 12, Musa 19, Bačvić 2, Mirković 9, Cvitanović, Janković 6.
(sportsport.ba)


EURO iz drugog ugla: Šarenilo tetovaža



Kada sudija označi kraj utakmice na Euro, mnogi igrači jedva čekaju da skinu gornji dio dresa, neki da se ohlade od znoja, a neki opet da se pohvale šarenilom tetovaža, kojima su „okitili” svoje tijelo.
To je jedan svojevrsni, tajnoviti modni show ovog Evropskog prvenstva. Barem za ljubitelje ukrašavanja tijela. Kritičari bi to radije definisali kao susret starih morskih vukova sa svjetskih mora, u nekoj čađavoj mornarskoj krčmi. Bilo kako bilo, igrači pokazuju sve više i više tetovaža, barem koliko se do sada na ovom Euro moglo zapaziti. Euro je postao i svojevrsni izlog majstora tetovaže iz čitave Evrope, barem onih, koji su se pozabavili tijelima fudbalera. Ovo je jedan trend, koji je jedan sportski sociolog nazvao „Bekemiziranje fudbala”, misleći pri tome na Davida Beckhama, koji je na fudbalski terenima bio začetnik oslikavanja tijela. Ovaj 41. godišnji Englez na svom tijelu ima tačno 30 tatoosa.
Od današnih fudbalera, Zlatan Ibrahimović je nosilac „surrealističnih” slika na svojim leđima, sastavljenih od različitih crteža i simbola. Italijanski odbrambeni igrač Danielle De Rossi na lijevoj ruci nosi martialnu sliku neba i pakla.
Za razliku od mnogih koji su na ovaj način ukrasili tijelo, još uvijek ima onih koji su čisti.
Između ostalih. portugalski as CR7, kome, pored onakvih golova koje postiže i mišića koje pokazuje kad skine dres, više ništa nije potrebno da bi skrenuo pažnju na sebe.
Ili, primjer švicarskog reprezentativca Blerima Džemailija, koji nakon fudbalske karijere planira da postane sportski direktor, i kao takav, primjer za mlade fudbalere. Kako kaže, jedan sportski šef sa tetovažama po tijelu, u najmanju ruku bi izgledao smiješan
Na slikama u prilogu, deset tetovaža i rješenje zagonetke, koja kojem fudbaleru pripada. U svakom slučaju, slika njemačkog trenera je zalutala među ovih devet fudbalera.
Apostrofirajući izjavi Džemailija: Kakav bi to bio šef, ili selektor, koji je istetoviran.
Ili, sačekajmo koju godinu, dok neko od sadašnjih fudbalera ne stasa za kakvog selektora neke reprezentacije.
A za jednu modnu reviju ovakve vrste, čovjek ne mora baš biti i istetoviran.
(izvor:sdz)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Samstag, 25. Juni 2016

Nježni tonovi ispred ledene kulise






Elegija za Arktik, pijanist svirao protiv otopljenja glečera i globalnog zagrijavanja

Normalno, pijanista Ludovico Einaudi svoje koncerte svira u velikim svjetskim koncertnim salama. Ipak, za jednu kampanju Greenpeace, ovaj italijanski umjetnik se smjestio sa svojim klavirom na ledeni podijum. Ispred Wahlenbergbreen glečera u Norveškoj, Einaudi je izveo vlastitu kompoziciju «Elegy for the Arctic», Elegija za Arktik,  i ovom akcijom skrenuo pažnju javnosti, kako na sebe, tako i na akutni problem klimatskih promjena.

(izvor:ntv.de)              

"Hodanje po vodi": Umjetnička instalacija u Italiji








Umjetnik Christo pozvao je posjetioce italijanskog jezera Iseosee da "prohodaju po vodi" ogromnom plutajućom platformom koju je nazvao "The Floating Piers" (plutajuća luka).
Mostom od tri kilometra koji predstavlja umjetnčiku instalaciju već prvog dana prošlo je desetine hiljada posjetilaca, a tokom noći je na zahtjev lokalnih vlasti ostao zatvoren, za dobrobit svih.
Šetalište napravljeno od 200.000 plutajućih kocki prekriveno narandžastim platnom za kratko vrijeme postalo je prava atrakcija, a već u prvih pet dana privuklo je 270.000 posjetilaca.
Most koji polaze iz grada Sulzana, 100 km istočno od Milana, sada se zatvara u periodu između ponoći i šest sati ujutro, a bit će razmontiran 3. jula.
Umjetnik Christo poznat je po velikim radovima, uključujući onaj iz 1995. godine kada je zgradu Reichstaga u Berlinu umotao u platno. Decenijama je stvarao sa suprugom Jeanne-Claude, koja je preminula 2009. godine.

(spagos)

Klizaljka nudi posjetiocima nesvakidašnju provjeru hrabrosti





Stepenice i lift su nekako dosadni! Na visini 300 metara iznad zemlje, posjetioci nebodera „US Bank Towers” u Los Angelesu, ukoliko to žele, mogu se skliznuti sa 70. na 69. sprat ove zgradurine.
Klizaljka je duga 15 metara, napravljena od nesalomljivog stakla i klizačima nudi adrenalin pur, uz jedan nesvakidašnji pogled na grad ispod.
Neboder je klizaljku dobio nakon što je obavljena sanacija ove zgrade u Downtown, u Los Angelesu. Otvorena je ponovo prije nekoliko dana i posjetiocima nudi ovu nesvakidašnju provjeru hrabrosti.
Uz napomenu, zabava košta, preračunato, oko 7 eura.
(izvor:bild)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Freitag, 24. Juni 2016

Zagrijavanje za Olimpijadu: Amel Tuka najbolji na mitingu u Madridu


Najbolji bosanskohercegovački atletičar Amel Tuka pobjednik je trke na 800 metara na IAAF World Challenge mitingu u Madridu.
Tuka, koji je branio prošlogodišnji naslov, slavio je u „foto finišu“ ispred Antoinea Gakemea iz Burundija, svjetskog dvoranskog prvaka, s rezultatom 1.45.23.
Treće mjesto osvojio je Etiopljanin Mohammed Aman.
Tuka će se sutra priključiti reprezentaciji BiH, koja je otputovala u Rumuniju, gdje će ovog vikenda učestvovati na Balkanskom prvenstvu. Osim Tuke, u Rumuniji će nastupiti još dva bh. olimpijca Hamza Alić i Mesud Pezer.
(Novasloboda.ba)

30. Dani teatra mladih u Mostaru





Nakon uspješnog učešća na Međunarodnoj konferenciji „Dramsko obrazovanje i samoobrazovanje – Kako do dramskih pedagoških kompetencija“, koja je održana u Beogradu u organizaciji BAZAARTA, i predstavljanja bogatog iskustva u radu sa učenicima i nastavnicima, članovi Mostarskog teatra mladih 1974 i Centra za dramski odgoj danas otvaraju svoj festival Dani teatra mladih, koji se ove godine održava po trideseti put.
Večeras na Memorijalnoj sceni 2532 sa početkom u 19,30 sati Dani će biti otvoreni 25. tim izvođenjem autorskog projekta Seada Đulića „Presuda: Tiha likvidacija“, s kojom autor obilježava 45 godina svog prisustva u teatru
Nakon svečanog početka u sedam dana biće izvedeno 8 predstava iz eMTeeM – ove produkcije, predstava koje su obilježile proteklu sezonu.
Sedam predstava biće igrano u Mostaru, a jedna u Banja Luci. Žiri publike proglasiće najbolju predstavu, te svako veče dodijeliti nagradu za glumačko ostvarenje večeri.
Dani teatra mladih tradicionalno su službeni završetak sezone što ne znači da neće biti izvedbi i u toku ljeta, te učešća na festivalima.
Publika će vidjeti sljedeće predstave: „Fatima, nevjesta od boli“, „Nije Shakespeare, ali jeste Romeo i Julija“, „Propala predstava“, „Vane“, „Maslinova grana“, „Rekvijem za ljubav“, „Oda radosti“ i „Presuda: Tiha likvidacija“.
(Novasloboda.ba)

Crno bijela zabava prirode




Eksperti za medvjede nisu mogli vjerovati svojim očima kad su vidjeli slike iz kanadskih Rocky Mountains, koje je napravio jedan kanadski šumski vodič. Na slikama se vidi jedan pomalo čudan, a za neke i sumnjiv par. Majka, ženka crnog medvjeda i bijeli, ili u najmanju ruku krem boje, medvjedić.
Sada pune ruke posla ima kanadska biološka služba, uz otvoreno pitanje: da li se na slikama vidi normalna ženka crnog medvjeda i veoma rijetko albino mladunče? Ili se radi o takozvanim „duh medvjedima”, jednoj podvrsti crnog medvjeda sa krem bojom krzna?
U toku su analize u genetskim laboratorijama, koje bi trebale pomoći u rješenju ove zagonetke.
Komplikovan slučaj. A neki, onako iz šale pitaju, da nije u blizini bio neki uljez bijele boje.
Ko zna?
(izvor:dailymail)
Smail Špago
(Novasloboda.ba)

Donnerstag, 23. Juni 2016

SP u košarci U-17: BiH – Dominikanska Republika 84:59


BiH U17, 23. juni 2016. 


Kadetska košarkaška reprezentacija Bosne i Hercegovine pobjedom je počela nastup na Svjetskom prvenstvu u Španiji. Izabranici Josipa Pandže su u prvom kolu lagano pobijedili Dominikansku Republiku rezultatom 84:59.

Naša reprezentacija je mirno privela meč kraju, te je došla do velike pobjede u ovom duelu, prve na Svjetskom prvenstvu neke od naših selekcija.
Džanan Musa je predvodio našu reprezentaciju sa 32 poena i 10 skokova, Sani Čampara je dodao 18, dok je na drugoj strani Rivera ubacio 17 poena.

SP, grupa D, 1. kolo: BiH - Dominikanska Republika 84:59

BIH: Alikadić, Mutić 11, Vlačić, Barukčija, Kočić 4, Čerkezović 8, Čampara 18, Musa 32, Bačvić, Mirković 3, Cvitanović 2, Janković 6.
DOMINIKANSKA REPUBLIKA: Minaya 7, Vargas, Segura 6, Rivera 17, Hernandez 2, Benitez 5, Diaz 3, Melo 3, Mirambeaux 7, Perdomo 4, Frink 4, Valdez 1


(sportsport.ba)

Stare slike pričaju: U Kelnu prije 200 godina

parobrod u luci Keln, slika iz kasnijeg perioda

kako je izgledao parobrod, crtež iz 1816.

Jedna stara razglednica prikazuje engleski parobrod «Defiance», koji je uplovio u luku na rijeci Rajni, u Kelnu, 12. juna 1816. godine. Bio je to prvi brod na parni pogon sa točkom, koji je uplovio u ovu luku. Naravno, jedna ovakva stvar izazvala je tada ogromno interesovanje radoznalih.  Tadašnji «Kölnische Zeitung» je na svojim stranicama ovu senzaciju opisao riječima:
«Oko podne na rijeci Rajni vidjeli smo jedan zadivljujući spektakl. Prilično veliki brod, bez jarbola, jedara i kormila, uplovio je u luku velikom brzinom. Brodovi koji su tu bili ukotvljeni, odjednom su postali su sakriveni pogledima velikog broja ljudi, koji su tu našli».
U opisu broda stoji da se sastoji od tri prostora, jedan naprijed i dva pozadi, a u sredini se nalazi «ložište sa gorivom», dakle, strojarnica sa kotlovnicom. Brod je došao iz Engleske, imao je 34 konjske snage, i bio je na putu od Londona u Frankfurt. Međutim, stigao je samo do Kelna, jer su vodena strujanja na Rajni bila veća nego što je očekivalo, pa je to predstavlajlo opasnost po brod. Brod se zadržao u luci, i okrenuo nazad. Inače, brod je iz Engleske poslat kao probni primjerak, da ga vide predstavnici tadašnje Pruske vlade, kako bi Englezi eventualno dobili monopol za saobraćaj parobrodova na Rajni. Prema poznatim podacima, takav zahtjev je odbijen. Međutim, dolazak ovog broda i njegova vožnja Rajnom, obilježava se kao prethodnica kasnije epohe brodskog saobraćaja ovom rijekom.
Godinu dana kasnije u Keln je došao parobrod «Caledonia», kome je za vožnju od Rotterdama do Kelna trebalo samo 48 sati. Slijedila je gradnja «DE Zeeuw» 1824. godine, u Holandiji, koji je bio sposoban da vuče brodske šlepe sa mogućnošću prevoza duplo većeg tereta. Oduševljenje izazvano tom novinom dovelo je 1825. godine do formiranja Društva za saobraćaj brodovima, koje je uspostavio i regulisalo linijski saobraćaj između Kelna i Rotterdama u Holandiji.
(izvor:express)

(spagos)

Jeans pantalone s tregerima za ljeto






Kad Heidi Klum (43) prohoda u nečemu ulicama New Yorka, onda je to sigurno nešto što će tek doći u modu. U modnim časopisima, u vrlo kratkom vremenu, pojavile su se slike nekoliko prominentnih, koji su pronosale slične modele jeans pantalona sa tregerima.
Doduše, Heidi na njenoj slici nosi jednu luksuznu varijantu, koju je kreirala Stella McCartney, a cijena im je 595 eura. A kako pišu časopisi, u modi je jedna ljetna cool varijanta, bez ičega ispod. Uostalom, Heidi se pojavila upravo u takvoj varijanti.
Naravno, gornja cijena ne treba da brine, jer postoje povoljnije varijante za svačiji džep.
Pored Heidi u sličnim modelima pojavile su se i model Jourdan Dunn (25), takođe u modelu Stelle McCartney, zatim „Victoria’s Secret model Elsa Hosk (27), noseći uz to jednu najjednostavniju majicu.
Povoljniju varijantu pronosala je glumica Jamie Chung (33) čija cijena nije viša od 33,90 eura. Postoje i modeli, negdje između, a u jednom takvom pojavila se Jenna Dewan (35), a cijena je 210 eura.
(izvor:dailymail)
(Novasloboda.ba)