Freitag, 14. Februar 2025

Uz Dan zaljubljenih

 





Na fotografijama: Šetnja zaljubljenih Starim gradom u Mostaru. Jedna od fotografija dvoje zaljubljenih u šetnji Starim gradom u Mostaru, potipsana sa mostar.visuals, proglašena je Fotografijom sedmice od strane inside.bosnia



Tradicije za Dan zaljubljenih u svijetu: Nekima je to dan za prijatelje, a negdje je zabranjen.

Valentinovo je dan koji simbolizira ljubav u svim njezinim oblicima, a različiti običaji diljem svijeta pokazuju koliko je ovaj praznik raznolik i prilagodljiv različitim kulturama.

Iako je 14. februar postao simbol ljubavi i poklona, tradicija proslave ovog dana varira od zemlje do zemlje. Neke kulture imaju specifične običaje koji uključuju darivanje ne samo partnerima, već i prijateljima i članovima obitelji, dok druge imaju jedinstvene običaje koji se razlikuju od popularnih zapadnih praksi.

Iako mnoge zemlje prihvaćaju Valentinovo i njegove simboličke geste poput cvijeća, čokolade i poklona, u nekim dijelovima svijeta, ova tradicija izaziva kontroverze i kritike. Neke od njih su čak donijele zakone koji zabranjuju proslavu Valentinova, smatrajući ga neprikladnim ili nekompatibilnim s njihovim društvenim ili vjerskim normama.

Tako u Saudijskoj Arabiji Dan zaljubljenih smatraju neprikladnim u skladu s islamskim zakonima.  U toj zemlji trgovine i prodavači koji prodaju darove ili cvijeće za Valentinovo suočavaju se s kaznama.

U Iranu, vlasti su također zabranile Valentinovo zbog kulturnih i vjerskih razloga, jer smatraju da ovaj zapadni običaj nije usklađen s islamskim vrijednostima. Mnogi Iranci i dalje privatno slave ovaj dan, ali izbjegavaju javne manifestacije.

Najromantičniji dan u godini je zabranjen i u nekoliko regija Rusije, posebno u Čajkovskom i Donbasu, jer se smatralo da je praznik previše komercijaliziran i da nije u skladu s tradicionalnim ruskim vrijednostima. Neki gradovi čak imaju zakone koji zabranjuju javno slavlje Valentinova.

U nekoliko pakistanskih gradova poput Lahorea i Islamabada, vlasti su zabranile komercijalnu prodaju proizvoda vezanih uz Valentinovo, uključujući cvijeće i čokolade, te su zabranili javna okupljanja koja obilježavaju ovaj dan.

S druge strane, mnoge zemlje slave ljubav na svoj način, odvajajući se od komercijalnih normi i stvarajući jedinstvene običaje koji odražavaju kulturnu baštinu i vrijednosti tih zajednica.

U Maleziji, ljubavni običaj povezan s Valentinovom datira prema lunarnom kalendaru. Na sedmi dan sedmog mjeseca, žene pišu svoje telefonske brojeve na naranče, koje potom bacaju u rijeku, nadajući se da će ih muškarac njihovih snova pronaći. Preprodavači naranči često skupljaju ove voćke i prodaju ih na tržnicama, a naranča s telefonskim brojem postaje simbol sreće i mogućnosti. Ovaj običaj smatra se tradicionalnim načinom da se žene povežu s potencijalnim partnerima.

U Brazilu se, 'Dia dos Namorados' ili ti ga Valentinovo, slavi 12. juna, a ne 14. fevruara, kao u mnogim drugim zemljama. Žene na ovaj dan ispisuju imena svojih simpatija na komadićima papira, a onaj tko taj papirić odabere, s tom osobom će se vjenčati ili barem započeti vezu. U nekim dijelovima Brazila postoji i običaj razmjene darova između prijatelja, slično kao u Sjedinjenim Državama s 'Secret Santa'

U Škotskoj je Valentinovo povezano s tradicijom izvlačenja imena. Svaka osoba napiše svoje ime na komad papira, koji se zatim stavlja u šešire – jedan za muška, drugi za ženska imena. Svaka osoba izvlači ime suprotnog spola, i parovi koji nastanu moraju otići na spoj. Iako je mala šansa da se među njima stvori stvarna romantična povezanost, običaj se smatra zabavnim načinom za povezivanje ljudi.

U prošlosti, u Francuskoj je postojao vrlo neobičan i sada zabranjen običaj pod nazivom "une lutrie d'amour". Tada bi se slobodni muškarci i žene okupljali u kućama, vikali jedno na drugo, a ako bi im se izabrani partner nije svidio, mogli su ga napustiti. Žene koje su bile napuštene u tom procesu zapalile bi lomače i spalile slike svojih bivših partnera. Ova tradicija zabranjena je zbog zlonamjernosti, no ostala je zapamćena kao neobičan način slavljenja ljubavi.

Južna Koreja ima specifičnu tradiciju proslave ljubavi. Svaki 14. dan u mjesecu posvećen je različitim aspektima ljubavi – primjerice, svibanj je 'Dan ruža', dok je listopad 'Dan vina'. Najpoznatiji je 'Bijeli dan' 14. ožujka, kada muškarci uzvraćaju darove ženama, ali ne poklanjaju čokolade kao što žene njima, već druge slatkiše. Ako netko nije dobio dar ni u veljači ni u ožujku, okupljaju se na 'Crni dan' u travnju, gdje svi koji nisu u vezi jedu crne rezance i žale zbog svog statusa.

U Indiji, Valentinovo je prošireno na cijelu Sedmicu zaljubljenih. Uključuje Dan prosidbe, kada parovi razmjenjuju ruže i odgovaraju na pitanje života - hoće li se vjenčati. Ovaj tjedan također uključuje Dan ruža i Dan zagrljaja, gdje se slavi ljubav između partnera, prijatelja i obitelji. To je vrijeme kada se odnosi još više produbljuju, a svi su pozvani da izraze ljubav prema onima koji im najviše znače.

U Danskoj Valentinovo nije posvećeno samo romantičnim partnerima, već i prijateljima. Ovdje je običaj razmjenjivati ručno izrađene čestitke, koje prate prešani bijeli cvjetovi zvani 'snježne kapljice'. Osim što je to dan za ljubavne partnere, također se slavi i ljubav prema prijateljima i obitelji, što je čini sveobuhvatnijim danom ljubavi.

U Estoniji Valentinovo slavi ljubav u svim njezinim oblicima, ne samo romantičnu. Zove se 'Sõbrapäev' i to je dan kada se slavi prijateljstvo i obiteljska ljubav, a ne samo romantične veze. Na ovaj dan svi razmjenjuju darove i čestitke, a svi se osjećaju voljeno, bez obzira na godine ili status u vezi.

U Walesu se ljubav slavi 25. januara, a taj dan poznat je kao Dan svete Dwynwen, zaštitnice velških ljubavnika. Umjesto tipičnog cvijeća, parovi razmjenjuju drvene žlice koje su ručno izrezbarene. Ove žlice simboliziraju grubu i glatku stranu ljubavi i braka, podsjećajući parove da je svaki odnos pun i sretnih i teških trenutaka.

U Španjolskoj se ljubav slavi 9. oktobra, na blagdan svetog Dioniza. Ovaj festival uključuje izradu malih figurica od marcipana zvane 'macadore', koje se daruju onima koji su posebni. Festival se slavi u mnogim dijelovima Španjolske s glazbom, paradom i izvrsnom hranom.

(24sata)

fotografije: mostar.visuals, bajga.photo, makarska.riviera

(spagos)


Keine Kommentare:

Kommentar veröffentlichen