Demonstranti na skupu u Mostaru: Došli smo do dna
U Mostaru je večeras (14.08.2023.) održan mirni protestni skup kojim se skrenula pažnja javnosti na problem femicida, nasilja nad ženama. Takođe, izneseni su zahtjevi upućeni svim nosiocima vlasti, kako na lokalnom i kantonalnom, tako i na državnom nivou.
Minutom šutnje je nekoliko stotina okupljenih građana odalo počast ubijenoj Nizami Hećimović, koju je nevjenčani suprug Nermin Sulejmanović prije tri dana ubio u Gradačcu, što je uživo prenosio na društvenim mrežama.
Članica Inicijative građanki/na Mostara Alisa Hajdarović rekla je kako institucije još ništa nisu uradile, te da smo zakazali u preventivnim mjerama, kao i u podršci i zaštiti svim ženama koje godinama trpe nasilje.
Ona smatra da žene koje prijave nasilje često nemaju kuda, te da se najčešće vrate nasilniku, zbog čega opet postaju žrtve još većeg nasilja. Kaže da je ključ u prevenciji nasilja, edukaciji djece, pa tek onda u zakonskim regulativama i drastičnim mjerama za sve one koji se usude podići ruku na ženu.
“Kako bi se iko, nakon svega, ohrabrio prijaviti nasilje? Mi u Mostaru imamo sigurno kuću, međutim korisnice tu mogu biti najduže šest mjeseci i šta onda poslije toga, posebno ako je žena ekonomski ovisna i ako nema gdje raditi”, zapitala se ona kazavši da bi tim ženama sistem trebao osigurati besplatne vrtiće i škole, a majkama posao.
Hajdarović je izdvojila primjer iz Mostara, kazavši da su imali slučaj majke čija su djeca, odnosno kćerke, zlostavljane od strane njihovog oca. Žena je morala pobjeći iz Mostara jer je, kako navodi, sudstvo i tužilašstvo štitilo nasilnika.
“Došli smo do dna i moramo nešto preduzeti. Nedopustivo je da gledamo prenos ubojstva jedne žene na društvenim mrežama. To nikada, ni u crnim mislima, nisam mogla pomisliti da će se dogoditi. Ubijaju ljude, ubijaju žene, a neke žene ubijaju samo zato jer su žene, jer nisu napravile ručak, jer su nekoga krivo pogledale, jer su željele dobiti platu koju su zaradile”, kazala je u ime učesnika protesta Ifeta Ćesić Škoro.
Dodala je kako, i protestima, trebamo natjerati sistem da nešto napravi.
“Mi ne znamo koliko je još žena tamo negdje ugroženo. Posljednjih dana jedna je, nažalost, glavom platila, a druga je povrijeđena. Ima takvih sigurno još u našem susjedstvu. Ovo se događa svakodnevno”, napomenula je ona.
Skup je podržala voditeljica, novinarka i jedna od inicijatora skupa Ana Bavrka, koja je naglasila kako je ova protestna šetnja tek početak jednog bunta za koji se nada da će zaživjeti i osvijestiti sve ljude u BiH te prodrmati našu političku scenu.
Novinar i jedan od organizatora skupa Adi Bebanić izrazio je žaljenje što na protestu nema više muškaraca, napomenuvši da se protiv nasilja nad ženama ne mogu boriti samo žene.
“Niko neće biti manje muško ako dođe na protest protiv nasilja nad ženama. Djeluje mi da nekad živimo u paralelnoj stvarnosti, jer se trenutno u BiH, dok protestujemo protiv nasilja, događaju neke druge stvari, ljudi slave, šetaju, uživaju. Vrijeme je da se pošalju neke druge poruke. Otišli smo predaleko, a ubistvo prenošeno uživo je kap koja je prelila čašu”, smatra Bebanić.
Organizatori, kako su naveli, zahtijevaju uvođenje pravne definicije femicida, uvođenje femicida kao krivičnog djela u sve zakonske i podzakonske akte, te hitno usklađivanje krivičnih zakona s Istanbulskom konvencijom i revidiranje krivičnih praksi, kao i osiguravanje prevencije i zaštite od nasilja nad ženama kroz nadležne institucije i multisektorske protokole.
Takođe, zahtijevaju i dosljednu primjenu zakona i onda kada dođe do smrtnog slučaja kao posljedice nasilja u porodici, odnosno da se počiniocu sudi prema odredbama zakona, koje će utvrditi težu kaznu.
Pored večerašnjeg skupa u Mostaru, protestni skupovi održavaju se i u drugim gradovima Bosne i Hercegovine.
(NovaSloboda)
(fotografije: portali, Facebook)
(spagos)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen