Kada je francuski fizičar Georges Claude (mala slika) imao prosvjećenje, već je svoju kompaniju Air Liquide pretvorio u vodećeg proizvođača tečnog plina na tržištu. Ali ne bi bio dobar preduzetnik da nije tražio nova područja poslovanja. Tako je došao na ideju da otpadni proizvod iz svoje proizvodnje pretvori u novac: neon.
Plemeniti plin otkriven 1898. koji se može natjerati da svijetli pomoću struje. Claude ga je stavio u vakuumsku cijev, spojio na struju i stvorio novi izvor svjetlosti koji nije stvarao toplinu i stoga je zahtijevao mnogo manje energije od konvencionalne sijalice koju je razvio Thomas Edison.
Godine 1910. Claude je dobio francuski patent za svoju neonsku cijev. Ali proboj je došao tek 19. januara 1915. godine, kada je dobio američki patent. Bio je to početak nezaustavljivog osvajanja rastućih gradova, na čijim su fasadama blještavi neonski natpisi skrenuli pažnju na iskušenja kapitalizma i drugih zadovoljstava.
S druge strane, Claudeov život je bio sumoran. Poštovalac Hitlera zagovarao je saradnju sa nacistima nakon što je Wehrmacht okupirao Francusku. Nakon rata osuđen je na doživotnu robiju zbog veleizdaje. Pušten je nakon četiri godine i nakon toga je živio povučeno. Kada je "francuski Edison" umro 1960. godine, bio je uglavnom zaboravljen.
(welt)
(spagos)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen