Dienstag, 5. November 2024

Mostarska tabija

 










(tekst koji slijedi objavljen je na facebooku dana 4. oktobra 2024. godine, autor je Ahmet Kurt)


Mada se nalazi svega 150 m istočno od Starog mosta tabija nije u fokusu turističkih posjeta Mostaru i nepravedno je zapostavljena (vidjeti panoramu sa tabijom i Starim mostom).

Obzirom na moć Osmanskog carstva u XV i XVI stoljeću i udaljenost ratišta od Mostara nije se moralo živjeti unutar obedemljenog prostora i grad se slobodno širio. Zbog gubitka dijela Dalmacije tokom Bečkog, Kandijskog (1645–1669) i Morejskog (1684–1699) rata, osmanska granica je povučena bliže Mostaru, pa Sultanova vlast opravlja stare i podiže nova utvrđenja duž pograničnih mjesta i reorganizuje vojnoteritorijalni raspored. Između 1700. i 1706. godine osniva se Mostarska kapetanija i grad se utvrđuje s obje strane Neretve.

U tom ratnom periodu podiže se i tabija (vidjeti slike). Tabije (bastioni) su izum osmanske vojne inžinjerije. To su niske kule, kružne ili poligonalne osnove, sa nasutom jezgrom i terasom za topove po kojoj se topovi mogu premještati s jedne na drugu stranu, zavisno odakle dolaze napadači (vidjeti slike). Obzirom na tadašnji domet topova (200-400 m) sa tabije se moglo gađati eventualne osvajače koji bi prodrli na desnu obalu Neretve u blizini mosta.

Uz tabiju je sjedila i policija (zaptije), koja je pored drugih dužnosti, vršila nadzor nad održavanjem čistoće u gradu; na ulicama, pijaci i u ugostiteljskim objektima. Na tabiji je pucao top i dizan je bajrak svakog petka, o bajramima i na sultanov rođendan.

Po izgradnji tabije na nju su prenešena dva topa sa Velike Tepe koja su tu bila dovučena kao ratni plijen neposredno nakon osmanskog osvajanja tvrđave u Skradinu davne 1522. godine. Spomenuti topovi u Mostaru su dobili imena Zelenko i Đumišhalkalija. Kasnije su topovi premješteni na sjeverni ulaz u Mostar (Skakala), gdje su ostali sve do sredine XIX stoljeća kada ih je raspilao i nekud odvukao Omer-paša Latas.

Osim što su građani Brankovca, gdje se tabija nalazi, očistili smetlje kojim je gotovo bila zatrpana i uredili manji park (na slici) drugih ulaganja u turistički potencijal ove građevine nije bilo (postavljanje replike topa, vidikovac i sl).

(AhmetKurt/20241104)


(fotografije nove: Ahmet Kurt, fotografija stara: Mostar 1891, pogled, Konak i Tabija, cidom.org)

(spagos)

Tri u jednom - Neobični šipak

 




U Blagaju je ovih dana ubran jedan šipak nesvakidašnjeg izgleda. Očigledno je da su ovo trebala da budu tri šipka, a po onoj narodnoj, ispalo je "tri u jedan". 

Fotografije je na facebook postavio Šućrija Ćusto. Na jednoj fotografiji je napisao: "Prvi put vidim šipak ovakav, tri spojena u jedan".Do sada je bivao slučaj, ali ne baš tako čest, da se u jednom šipku nađu dva. I to se posmatralo, kao nešto nesvakidašnje.

Šta reći, igra prirode, božje davanje, promjena klime, vrelo ljeto i slično.

Bilo kako bilo, ostaće zabilježeno

(spagos)

Ljepše od bilo kakve vještačke inteligencije

 


Priča o djevojci koja ne postoji, bila je velika tema diskusija i razgovora.

Princeza Gloria von Thurn und Taxis je tražila djevojku, kao Hristovo dijete za svoj božićni sajam u Regensburgu, rok za prijavu je bio otvoren, a onda je stigao jedan e-mail od neke Lise. Veoma lijepa. Ali nažalost nije stvarna. Jedan “šaljivdđija” se htio zabaviti, i stvorio ju je Vještačkom inteligencijom (VI). Božićna njegovateljica Sophie von Fischer kaže: "Bila je prelijepa, savršena, a onda je sve otkriveno."

Sada su odabrane prave kandidatkinje! I pogledajte! Pet mladih dama, koje su ušle uži izbor, na gornjoj fotografiji, čak su ljepše nego što bi ih bilko kakva umjetna inteligencija ikada mogla pokazati. Buduće Hristovo dijete biće predstavljeno 5. novembra.

I onda pitanje: Može li čovjek danas, zaista vjerovati svojim očima.




Lisa, VI.


Na slikama:

-Pet djevojaka uži izbor, Laura W. (19), Alicia U. (21), Paula V. (22), Leonie G. (23) i Ida G. (18)

-Prošle je godine Maria Voith predstavljala je Hristovo dijete za romantični božićni sajam u dvorcu Thurn i Taxis.

-Romantično Božićni sajam dvora Thurn und Taxis Regensburg

-Lisa, djevojka koja ne postoji, produkt vještačke inteligencije

(bild)

(NovaSlopboda.ba)

Košarkaška zvijezda u nastanku

 







Želi da postane košarkaška zvijezda - najviši tinejdžer na svijetu (2,40 m) je već startovao.

Oliver Rioux (broj 32) sluša uputstva trenera, njegovi saigrači izgledaju sićušni u poređenju s njim. Veliko iščekivanje u SAD: Istorija će se početi pisati u noći sa ponedjeljka na utorak. Košarkaš Olivier Rioux (18) uskoro će debitovati za univerzitetski tim Florida Gators.

Za sada, tako, nespektakularno. Posebnost: dječak je visok 2,40 metara!

Prema Guinnessovoj knjizi rekorda, Kanađanin je najviši tinejdžer na svijetu. Već u šestom razredu bio je visok 2,10 metara, a sa 16 je bio visok 2,24 metra.

Rioux: “Svaki dan me pitaju o mojoj visini. Kad sam na ulici, za to ne treba čekati ni tri sekunde.” On otkriva: „Nismo baš sigurni. Bili smo kod mnogih doktora. Najvjerovatnije je to genetika moje porodice.” Jer: Njegova majka je visoka 1,83, otac 2,07, a brat 2,10 metara.

Rioux se smije: „Kao djeca, uvijek smo se mjerili na jednom zidu u kući moje bake. Jednog dana – puf – prešišao sam mog brata. Čini se kao da sam prerastao svoju porodicu.”

Kada je bio mlad, roditeljska kuća bila je izuzetno razrađena po njemu: ogroman krevet, visoki zidovi. Naravno, to nije moguće na fakultetu. „Moram ležati dijagonalno u velikom duplom krevetu. Ali i to mi nije dovoljno", kaže košarkaš. Mora se sagnuti na svakim vratima i redovno udara glavom. “Možete zamisliti koliko je smiješno mojim kolegama studentima, kada se uguram u učionicu.” Još jedan problem: Broj cipele mu je 57.5. Nosi samo cipele izrađene po mjeri. Sada želi da bude uspješan kao koledž košarkaš. Igrao je za Kanadu, između ostalog, na Svjetskom prvenstvu do 19 godina 2023. Rioux može zakucavati stojeći i, prema riječima njegovog trenera Todda Goldena, izuzetno je okretan za svoju veličinu. Njegov san je da igra kao NBA zvijezda Victor Wembanyama, koji je visok 2,21 metar – i djeluje gotovo sićušno u poređenju s njim.

Trebe ga upamtiti. Vrlo brzo će se o njemu čuti mnogi više.

(msn)

(NovaSloboda.ba)

Montag, 4. November 2024

O mostarskim fotografima - Josip i Anton Zimolo

 





Josip i Anton Zimolo

Samo dva desetljeća nakon izuma fotoaparata (1839.), u Mostar je 1860. g. stigao fotograf Josip Zimolo, emigrant koji je pobjegao iz Trsta. Ubrzo je postao veoma uspješan, pa otvara svoju fotografsku radnju na Velikoj tepi i počinje predano bilježiti život i razvitak grada i Hercegovine.

Njegov rad nastavlja sin Anton. Rodio se 1866. g. u Metkoviću, jer mu je tu majka prilikom jednog putovanja zadržana u karanteni. Školovanje je završio u Mostaru, a fotografski zanat do kraja izučio u Trstu. Jedno je vrijeme imao fotografsku radnju u ortakluku s Jovanom Vlahovićem. No nije se Anton Zimolo bavio isključivo fotografiranjem. Važno je napomenuti da je bio jedan od osnivača Prvog velocipedskog (biciklističkog) društva Mostar. Pojavljuje se među prvima (1890.) kao natjecatelj biciklističkih utrka te vozi ture po cijeloj Hercegovini, sve do Sarajeva, Crne Gore, Sandžaka i Dubrovnika. Na tim natjecanjima osvojio je brojne medalje i priznanja.

No, najveći doprinos čuvanju povijesti našega grada, Anton Zimolo je ostvario iznimno velikom kolekcijom fotografija. Imao je atelje odmah pored zgrade pozorišta, u Milićevića sokaku, a na zaostalim fotografijama se izmjenjuju adrese: Stari grad, Carina 47, Brankovac 90, premda je atelje stajao uvijek na jednom mjestu – jedino su se mijenjali nazivi ulica. Međutim, osim brojnih fotografija mostarskih uličnih scena ostavio je iza sebe i ogroman broj studijskih portreta od kojih donosimo ova tri.

Treba napomenuti kako je nakon njegove smrti skupljena zbirka Zimolo, s više od tisuću negativa na staklu, koja se čuva kao izuzuetno bogatsvo u Muzeju Hercegovine.

(CidomTeam)


Iz svijeta – Pred izbore

 


Catch me if you can (Uhvati me , ako možeš)

Nekoliko sedmica prije američkih predsjedničkih izbora, utrka je potpuno otvorena; u svim trenutnim anketama Donald Trump i Kamala Harris međusobno su jednaki. Pa ipak, prošle nedjelje bilo je veliko slavlje u Air Force 2, potpredsjednicinom avionu. Povod je bio 60. rođendan Kamale Harris: kada se demokratkinja ukrcala u svoj avion u Atlanti, zaposlenici su je iznenadili bijelo-zlatnim ukrasom od balona i zvjezdica. Serenadu za festival prethodno je izveo sam Stevie Wonder na nastupu u crkvenoj zajednici u Georgiji, vrlo konkurentnoj swing državi.

Kandidat Donald Trump također je poželio svojoj suparnici "sve najbolje" na predizbornom nastupu u Pennsylvaniji, na što je njegova publika odgovorila zvižducima. Trump je uvjerio da je ozbiljan u svojoj čestitki. No istodobno je svoju 18 godina mlađu suparnicu nazvao “usranim potpredsjednikom”. Harris je uzvratila na uvrede dovodeći u sumnju Trumpovu mentalnu sposobnost. Pobijedi li na izborima, bio bi najstariji američki predsjednik u istoriji.



Supersize me (Uvećaj me)

Sve koji su prošle nedjelje htjeli dobiti burger u Feastervilleu u Pennsylvaniji zapravo je poslužio Donald Trump koji, prema vlastitim riječima, voli jesti brzu hranu. Često se događa da ovakve slike nastaju u završnoj fazi kampanje za predsjedničke izbore. I Trumpova konkurentica Kamala Harris usudila se učiniti nešto za nju nesvakidašnje – te je odgovarala na pitanja konzervativne TV stanice Fox News. Ali, koja je svrha tih pojavljivanja u zadnji čas? Mogu li se zaista pridobiti ljudi, koji su još uvijek neodlučni? To bi moglo biti teško jer su u nekim državama već u toku izbori, i tamo je moguće glasanje putem pošte. U posebno problematičnoj Gruziji prvog dana je prebrojano skoro duplo više birača putem pošte nego 2020. Više od pet miliona glasača već je glasalo širom Amerike. Trumpovim pristalicama bi se mogla svidjeti imidž zaposlenika brze hrane koji je prijateljski nastrojen. Ali nije blistao s onima koji su ikada radili u restoranu hamburgera: "Tako se ne sipa so", objasnila je menadžerica McDonald'sa iz Brooklina.



Thank you, Mr President (Hvala gospodine Predsjedniče)

Kao američki predsjednik, nikada nije bio u Berlinu. I – sasvim iskreno – Berlinčani bi više voljeli da se starac iz Washingtona sastao sa svojim kolegama u Mesebergu ili Garmischu. Znate: stalne barijere, saobraćajne gužve koje traju satima, podzemna, i S-Bahn ne saobraćaju. Da, prestolnica slavi svoje goste... Ali grad je posle bio ponosan. Joe Biden je ovdje viđen kao možda posljednji predsjednik koji još uvijek ima obzira na njemačko-američke odnose, koji su nekada garantirali slobodu, barem u zapadnom dijelu grada. Nakon što je savezni predsjednik Frank-Walter Steinmeier dočekao 81-godišnjaka u palati Bellevue i dodijelio mu odlikovanje "Posebni nivo Velikog križa", Olaf Scholz ga je primio na ručak u Bundes kancelariji. Bio je tu carpaccio i tartar od paradajza, kriška divljeg sjevernomorskog romba i bijela čokolada sa jogurtom. Potom su nam se na kafi pridružili premijer Velike Britanije Keir Starmer i francuski predsjednik Emmanuel Macron. Najvažnije teme bile su podrška Ukrajini i bliskoistočnom sukobu.

(focus)

/NovaSloboda.ba)




Nevjerovatni prizori u Saudijskoj Arabiji: Snijeg zabijelio pustinjski pijesak

 








Snijeg je prekrio sjevernu regiju Kraljevine Saudijske Arabije Al Jouf, zabijelivši mnoge dijelove regije od petka ujutro, prvog novembra.

Regija Al Jouf poznata je po proljetnom divljem cvijeću, uključujući lavandu i krizanteme, uz brojne aromatične biljke.

Saudijski nacionalni centar za meteorologiju (NCM) upozorio je da još uvijek postoje mogućnosti za grmljavinske oluje uz jake vjetrove, lošu vidljivost, tuču i potencijalne poplave u većini područja Al-Jawfa u narednim danima.

Prema saudijskoj novinskoj agenciji, od prošle srijede jake kiše praćene velikom količinom tuče zahvatile su dijelove regije Al-Jawf.

Ove obilne kiše također su pokrenule vodovode, udahnuvši život u doline i omogućivši novi početak zime koja će zatim otvoriti put do proljetne sezone. Poznat po svom sezonskom divljem cvijeću u proljeće, poput lavande, krizantema i velikom broju aromatičnih biljaka, krajolik Al-Jawfa pršti prirodnom ljepotom, pojačanom nedavnom kišom.

Glavna uprava za civilnu odbranu Saudijske Arabije izdala je upozorenja o vremenskim prilikama i savjetovala građanima da poduzmu mjere opreza jer se očekuje da će se jaka kiša nastaviti do ponedjeljka.

(klix/20241103)

Sonntag, 3. November 2024

Širom svijeta – Slike dana

 


Molim, bez lošeg omena!

Philadelphia, SAD. Samo da se slika ne odnosi na bilo kakvu nesreću! Nije još dugo ostalo do 5. novembra, a euforični rezultati anketa za demokratkinju Kamalu Harris brzo nestaju. Ovdje se potpredsjednica, u povodu uragana, spušta niz stepenice Air Force Two. Odredište je Philadelphia, glavni grad swing države Pennsylvania. Od 2008. godine, tamo uvijek pobjeđuje budući predsjednik. A sada? Vodstvo Kamale Harris prijeteće se smanjilo.



Vječni mučenici

Vatikan. Petnaest mučenika iz Damaska palo je u noći s 9. na 10. jula 1860. godine, kao žrtve šiitskih Druza, koji su tada vršili masakre nad hiljadama kršćana. Rulja je provalila u franjevački samostan i likvidirala tamo prisutnih dvanaest redovnika i tri laika. Sada ih je papa Franjo u ime mnogih, proglasio svetima. Na slici, biskupi prisutni na svečanosti. Ne može se reći da su se prilike u Siriji danas ublažile.



Gloria Victoria!

New York, SAD. Victoria je dugo i uspješno otkrivala svoje tajne, sada se istoimena firma može predstaviti samouvjereno i s vrhunskom postavom. Na čelu postave koja ubrzava puls, najbolji od najljepših ovdje paradiraju, uz popularne Dame, Bellui Hadid i Vittoriu Ceretti, također vječne legende Carla Bruni i Eva Herzigova.

(news)

(NovaSloboda.ba)

Velež nerješeno protiv Borca

 







Velež – Borac 0:0

Stadion Rođeni.

Sudija: Frano Jelić (Široki Brijeg)

Žuti kartoni: Išasegi, Mujan, Puce, Oreč, Halilović, Hadžikić (V)

Velež: Hadžikić, Oreč, Halilović, Pršeš, Hrkač, Lohan, Šikalo (od 55′ Šarić), Savić, Išasegi, Museliani (od 5′ Puce), Lauš (od 32′ Mujan).

Borac: Manojlović, Srećković (od 56′ Čavić), Pihler, Herera, Carolina, Kulašin, Savić, Skorup (od 56′ Nikolov), Vukčević (od 65′ Vranješ), Ogrinec )d 70′ Grahovac), Despotović (od 65′ Hrelja).


Utakmica između Veleža i Borca nije opravdala očekivanja. Rođeni su prekinuli niz od pet vezanih pobjeda Banjalučana.

Vrlo siromašno prvo poluvrijeme, u kome su viđene samo dvije povoljne prilike, po jedna s obe strane.

Početak nije dobro počeo za Velež, jer se već u 5. minuti, poslije sudara sa golmanom Manojlovićem, povrijedio Museliani, koji se, poslije ukazane pomoći, preselio na klupu, a zamijenio ga je Puce.

Prva i jedina prilika u prvom poluvrremenu za Velež ukazala se u 11. minuti. Na jednu odbijenu loptu u šesnastercu Borca, natrčao je Šikalo, ali je traljavo šutirao sa desetak metara.

U 20. minuti, obećavajući kontranapad Veleža, usporio je Lauš i odbrana Borca uspjela je otkloniti opasnost.

Gosti su prvi put zaprijetili u 22. minuti, kada je Despotović iz slobodnog udarca šutirao visoko iznad prečke. Isti igrač je, dva minuta kasnije, iz teške situacije, ponovo šutirao preko gola.

U 32. minuti, povrijedio se Lauš, koji je morao napustiti teren, a umjesto njega, u igru je ušao Mujan.

Već na početku drugog poluvreman, šansa za goste, kada je Ogrinec šutirao, a Halilović uspio da blokira njegov udarac.

U 52. minuti, došlo je do žestokog sudara glavama Šikala i Pihlera, u kome je teži kraj izvukao Veležov igrač, koji je morao napustiti teren.

Velež je zaprijetio u 67. minuti, kada je, poslije centaršuta Mujana, Šarić zamalo bio kratak.

Najpovoliniju priliku za postizanje gola imao je Vranješ u 69. minuti, kada je sa tri metra poslao loptu pored stative.

U samom finišu utakmice, u centru pažnje bio je sudija Jelić, koji je, za kratko vrijeme, Veležovim igračima prestrogo podijelio pet žutih kartona, a progledao je kroz prste Vranješu, koji je ispred sudije laktom udario Halilovića u lice, ali je taj njegov nesportski potez ostao nekažnjen.

(NovaSloboda.ba)


O mostarskim fotografima - Cesar Vlajo

 


Cesar Vlajo

Za Cesara Vlaju znamo da je bio fotograf koji je napravio mnogo fotografija Mostara iz perioda oko 1900. godine. Osim te činjenice o njemu se vrlo malo zna, tako da osim njegovih fotografija, skoro da ništa nije zabilježeno.

Znamo da je ispočetka bio u partnerstvu s Jovanom Vlahovićem i da se fotografski studio zvao A. Zimolo & Vlahović i da se nalazio na Carini. Jedno je vrijeme radio u ortakluku i s fotografom Dušanom Knežićem. Kasnije, kada je djelovao samostalno, atelje je preselio na Brankovac, a kasnije na Glavnu ulicu. Cesar Vlajo je pored Antona Zimola bio jedan od najznačajnijih fotografa Mostara iz tog perioda.

Ovdje donosimo jedan studijski portret obitelji s psom iz 1900-ih

(CidomTeam)

Samstag, 2. November 2024

Nezaboravljeni pogled - Tepa 2012.

 

Tepa 12. juni 2012. godine,
autorica fotografije: Ajša Šehić Nametak,
No Comment!!!

Iz svijeta – Slike sedmice

 


Svaki glas se računa

Možda je slaba - ali ova Moldavka ipak nije htjela dozvoliti da joj se oduzme glas. Ona je svoj glas dala na predsjedničkim izborima prošle nedjelje koristeći mobilnu glasačku kutiju. Aktuelna proevropska šefica države Maia Sandu propustila je apsolutnu većinu sa oko 41 posto i sada mora ići u drugi krug izbora. Na referendumu o pristupanju Moldavije EU u ponedjeljak je bilo vrlo blizu rezultata za projekat sa 50,39 posto glasova za. Prije glasanja, snage sigurnosti otkrile su podmićivanje birača i proruske dezinformacije u zemlji od 2,5 miliona ljudi.



Čista sječa

Parna lokomotiva izgleda gotovo izgubljena u svijetu dok prolazi kroz nepregledno more mrtvih stabala na Brockenu, u Njemačkoj. Potkornjak je posljednjih godina uništio skoro 250.000 hektara šume u ovoj zemlji, a ima i klimatskih šteta. Smreke u Harzu nisu izuzetak. Stručnjaci samo raspravljaju o tome kako zaustaviti masovno propadanje šuma. Treba li šumu, koju su ljudi obrađivali vjekovima, prepustiti njenoj moći samoisceljenja? Ili to samo daljnja ljudska intervencija može zaustaviti spasiti šume? Dok se ne nađe rješenje, vjerovatno ćemo se morati naviknuti na ovakve slike.



Šta gledate?

Pogled na ove male odmah izazva želju za maženjem Ali samo kada mama Nuri i tata Tengah nisu tu. Četiri mala sumatranska tigra: Ovo je bila tolika senzacija da je zoološki vrt u Breslauu, rođenje koje se desilo u julu, zadržao samo za sebe, kako ne bi ugrozio mališane.

Vrsta je ugrožena izumiranjem i često se desi da sve mlade životinje ne prežive. Sada su pušteni u vanjski prostor i predstavljeni javnosti.

Pawel Sroka, šef odjela u ZOO za grabežljivce, bio je zadivljen neobičnim ponašanjem tigra oca Tengaha: “Čak je pomogao Nuri oko njegovanja i naučio kako se ponašati sa mladima.

Takvi su moderni očevi!

(stern)

(NovaSloboda.ba)

Slikom i riječju kroz mostarska naselja i mahale - Bakamluk

 




U ovom serijalu, koji ćemo objavljivati subotom, pokušat ćemo malo prošetati ulicama, mahalama i značajnijim mjestima Mostara. Naime, često se susrećemo s pitanjima raje, gdje se nalazi neko naselje, mahala, ili sokak u Mostaru, pogotovo od mlađe raje, u koju ubrajamo sve one koji su rođeni krajem prošlog, i od početka ovog stoljeća. Javljaju se i raja iz dalekog svijeta s pitanjima koja su sasvim razumljiva za one koji u Mostar dođu samo tokom odmora, ljetnih ferija, i kombiniraju boravak u Mostaru s odlaskom na more, ili u druga mjesta, u posjetu rodbini. I onda se, u razgovorima, odjednom susretnu s pitanjem: A gdje se to nalazi?

Uz stare slike kao priloge, donijet ćemo ukratko objašnjenje osnovnih dijelova Mostara. Rado ćemo u ovaj pregled uključiti sve ono za što bude interesovanja, i što budemo znali objasniti.


Bakamluk. Ulica, naselje. Stara mostarska porodica Bakamovići imala je velike zemljišne posjede na zapadnom dijelu Mostara koji graniči s Balinovcem. Prvi spomen ove porodice bilježimo daleke 1754. g. Cijeli taj kraj se po njima nazivao Bakamluk. Danas je ostao taj naziv za ulicu koja ide paralelno s krakom Radobolje i izlazi pred mostom na Pijesku, a za vrijeme Austrougarske nosila je naziv Bakamovića ulica.



Objašnjenje je preuzeto iz knjige Mostarski leksikon, autora Tibora Vrančića, izdanje 2020.

Fotografije: Bakamluk – danas Štefe Šulentića ulica, 1910-ih

Bakamluk 2010.


Priredili: Armin Džabirov, Tibor Vrančić, Smail Špago

(CidomTeam)

Freitag, 1. November 2024

Oproštaj od najjačeg čovjeka na svijetu

 








Zbogom divovskom Geoffu Capesu.

Kolosalni britanski sportista bio je visok skoro dva metra i težak 175 kg na vrhuncu svoje karijere. Porodica je objavila njegovu smrt u 75. godini života.

Geoff Capes je i dalje britanski rekorder u bacanju kugle, postavljen 1980. godine, Capes se takmičio na Olimpijskim igrama i dva puta je postao svjetski prvak u svjetskom takmičenju “Najjači čovjek na svijetu”, "World's Strongest Man". Upravo su ga pobjede na ovom prestižnom takmičenju učinile svjetski poznatim. Njegova neverovatna snaga je ostala poznata. Bio je inspiracija mnogim sportistima širom sveta.

Radio je kao policajac 10 godina. Geoff Capes je iza sebe ostavio suprugu i dvoje djece.

Britanski sportski svijet ga se dirljivo sjeća.

(msn)

(NovaSloboda.ba)