Uz pomoć ogledala sunce obasjava malo selo Viganella u Italiji
Viganella je malo selo u Pijemontu sa samo 206 stanovnika. Želimo sa vama podijeliti interesantnu, ali nesretnu priču koja je 2006. godine dovela do instalacije ogromnog ogledala na vrhu planine,uz pomoć kojeg se odražava sunčevu svjetlost.
Znate ona šarmantna pripovjedanja da su planinska sela tako popularna tokom praznika, savršena za bijeg od monotonije i doživljavanje hladnog vremana izbliza? Pa, ovo je kralj takvih sela, a rećićemo vam i zašto.
Potreba za ogledalom koje će osvjetliti selo
Selo Viganella se nalazi vrlo daleko od idealne lokacije, smješteno u najužem dijelu doline Antrona. Ova nesretna pozicija spriječava da sunčeva svjetlost dopre do sela tokom zime. Građanima je, barem do 2006. godine, od 11. novembra do 2. februara bio uskraćen jedan jedini zračak sunčeve svjetlosti. Ovo stanje je bilo neoptimalno i problematično iz različitih perspektiva, uključujući emocionalno i psihičko stanje građana i ukupnu ekonomsku održivost sela.
Viganella je bilo prvo mjesto, da tako kažemo, koje je vještački promijenio svoje klimatske uslove. Da li je to bio hrabar ili briljantan potez?
Tadašnji gradonačelnik, g. Pier Franco Midali, imao je jasnu viziju. Želio je vratiti 83 sunčana dana oduzeta sumornom lokacijom njihovog sela. Godine 1999., u prijateljskom razgovoru, gradonačelnik je otkrio svoju ekstravagantnu i iskonsku ideju svom prijatelju i arhitekti, Giacomu Bonzaniju. “Kao arhitekta, kreirajte projekat koji će donijeti sunčevu svjetlost u Viganella, a ja ću, kao administrator, to učiniti po svaku cijenu,” rekao je Midali.
Projekat gradonačelnika
Implementacija projekta takve veličine nije bila laka stvar. Međutim, 2005. godine, nakon šest godina, završeni projekat je prijavljen na pokrajinski konkurs, i tada nije pobjedio. Međutim, tom prilikom se nešto pomjerilo. Planinsko selo postalo je međunarodno poznato, privlačeći novinarske i televizijske ekipe CNN i BBC-ja. Od SAD do Japana, Viganella je svima bila na usnama. U ovoj pojačanoj atmosferi globalnog interesa, selo usred ničega je brzo dobilo podršku raznih organizacija i fondacija za finansiranje projekta u ukupnom iznosu od 99.000 eura.
Četrdeset kvadratnih metara - 8 metara širine i 5 metara dužine - to su bile dimenzije potrebne da se selo podari vedrom zimom. Vještačko sunce upaljeno je 17. decembra 2006. godine, uz veliko slavlje sa gostima iz cijelog svijeta.
Napredak s mješavinom prirode i tehnologije
Ogledalo, postavljeno na nadmorskoj visini od 1100 metara i 997 metara od centra Viganelle, pažljivo se pridržava zakona fizike kako bi se povećala efikasnost. Inženjer Emilio Barocco je također osmislio dinamički sistem koji omogućava svakodnevnu rotaciju.
Kako radi ovo čarobno ogledalo?
Svako jutro se pozicionira na istok, vršeći potpuno suprotno kretanje od onog, kako se Zemlja okreće oko Sunca. Ovo osigurava fiksno svjetlo na seoskom trgu. Ovaj pionirski i visoko projektirani projekat prati kretanje sunca u skladu sa zimskim solsticijem kako bi građanima garantovao optimalnu refleksiju njegovih zraka. U praksi, tokom dana koji prethode zimskom solsticiju, kako sunce progresivno zalazi, ogledalo se diže kako bi uhvatilo zrake. S druge strane, u danima nakon zimskog solsticija, kako sunce postepeno izlazi na horizont, ogledalo se spušta kako bi nastavilo projicirati sunčevu svjetlost na Viganellu. A uveče se vraća u položaj mirovanja.
To je jedinstvena snaga projekta i postignućs zaduženog tima, uz potpuno poštovanje životne sredine. Ogledalo je donijelo svjetlost tamo gdje priroda nije uspjela prije, bez uticaja na zelenu okolnu teritoriju.
Nakon 18 godina, projekat se uspješno nastavlja sa radom, dosljedno osvjetljavajući selo Viganella.
The sun shines through a mirror in Viganella - Life in Italy
(the.life.in.Italy)
(spagos)
Keine Kommentare:
Kommentar veröffentlichen