Mittwoch, 9. Juli 2014

Ugodno podsjećanje - Zairu devet komada, od toga Duško tri

Rekordi Mundijala

Nakon 0:5 u prvom poluvremenu utakmice Brazil – Njemačka na internetu se odmah pojavio podatak da to nije najveći rezultat na poluvremenu na SP do sada.

Prije tačno 40 godina na SP u Njemačkoj na utakmica Jugoslavija – Zair 9:0 (6:0), do poluvremena je bilo 6 komada u mreži Zaira.

iza imena igraca su brojevi na dresu

Reprezentacija Jugoslavije, sa asovima poput Dušana Bajevića, Josipa Katalinskog i Dragana Džajića je prvu grupnu fazu završila na prvom mjestu u grupi ispred Brazila. Ostat će upamčena i velika pobjeda rezultatom 9:0 nad Zairom, ali u drugoj grupnoj fazi Jugoslavija je završila na posljednjem mjestu i tako završila nastup na SP.
SP 1974. godine bilo je i prvo SP koje je igrano pod nazivom FIFA Svjetski kup, a ranije se igralo pod nazivom Kup Julesa Rimeta po njegovom osnivaču.
Bilo je to prvo SP koje nije otvorila reprezentacija domaćin. Prvi meč su odigrali Brazil i Jugoslavija. Prva utakmica je završila rezultatom 0:0.